Zdraví

10 nežádoucích účinků hormonální antikoncepce, o kterých vám lékař neřekne

06.07 2016|Zdraví
10 nežádoucích účinků hormonální antikoncepce, o kterých vám lékař neřekne

Hormonální antikoncepce je považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Pokud je užívána správně, je velmi účinná. Kromě toho může však mít hormonální antikoncepce celou řadu negativních účinků.

Podle reportu National Health Statistics z roku 2012, užívalo hormonální antikoncepci v letech 2006 až 2010 62 % žen v reprodukčním věku. Na trhu jsou k dispozici dva typy antikoncepce, z nichž oba typy se skládají ze syntetických forem hormonů produkovaných přirozeně v lidském těle. Pilulky obsahují buď samostatně progestin nebo estrogen a progestin společně. Tyto hormony regulují menstruační cyklus ženy a jeho proměnlivé úrovně hrají zásadní roli v plodnosti. Antikoncepční pilulky se používají nejen k zabránění těhotenství, ale také ke snížení menstruačních křečí, pravidelnosti menstruačního cyklu, proti akné a nižšímu riziku ovariálních cyst a podobně.

I když mají antikoncepční pilulky celou řadu výhod, mohou mít i mnoho vedlejších účinků, na které nás lékaři často neupozorní. Před tím, než začnete antikoncepční pilulky užívat, je dobré znát všechny jejich klady i zápory. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 nežádoucích účinků hormonální antikoncepce.

1. Bolesti hlavy a migrény

Hormonální výkyvy v důsledku používání pilulek na kontrolu plodnosti mohou přispět k bolestem hlavy nebo migrénám. Některé antikoncepční pilulky mohou snižovat hladinu estrogenu v těle. Nízká hladina estrogenu může být důvodem, proč vás bolí hlava nebo se zhoršují migrény, kterými trpíte.

Studie z roku 2005, publikovaná v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology zjistila, že většina žen začne trpět bolestmi hlavy po jednom měsíci používání antikoncepčních pilulek. Nicméně, po delším používání bolesti většinou mizí nebo se výrazně zlepší.

Další studie, publikovaná v Current Opinion Neurology v roce 2014 uvádí, že zvýšené riziko vzniku migrén je spojeno s významným poklesem hladiny estrogenů. Pokud trpíte bolestmi hlavy a máte pocit, že je to v důsledku používání hormonální antikoncepce, zkuste vašeho lékaře požádat o výměnu antikoncepčních pilulek.

2. Nevolnost

Některé ženy zažívají po prvním užívání antikoncepčních pilulek nevolností. Tento mírný nežádoucí účinek se často vyřeší během několika dnů. Nevolnost je výsledkem dodatečného estrogenu, který může dráždit žaludek.

Antikoncepční pilulky, které obsahují vysokou dávku estrogenu způsobují nevolnost častěji, než ty, které obsahují nižší dávku. Nevolnosti můžete předejít, pokud budete pilulku používat zároveň s jídlem nebo před spaním. Dalším důležitým pravidlem je, brát hormonální antikoncepci pravidelně, přibližně ve stejnou dobu každý den. Pokud nevolnost přetrvává a ovlivňuje chuť k jídlu i vaši hmotnost, domluvte si schůzku s vaším lékařem.

3. Citlivá prsa

Hormonální antikoncepce způsobit také citlivost nebo zvětšení prsou. Jedná se o mírný nežádoucí účinek, který má tendenci se během několika týdnů zlepšit. K tomuto příznaku dochází opět vlivem náhlé hormonální změny. Tento problém je častější u žen, které užívají jen progestinovou antikoncepci. V případě, že vás po užití antikoncepčních pilulek bolí prsa nebo jsou citlivější, zkuste snížit příjem kávy a soli, případně noste podpůrnou podprsenku. Pokud problémy nepřestanou, poraďte se s lékařem.

4. Krvácení

U žen, které používají hormonální antikoncepci může dojít k vaginálnímu krvácení nebo špinění mimo období menstruace. Toto krvácení se často vyskytuje během prvních tří měsíců užívání hormonální antikoncepce. Změna hladiny hormonů dělá endometriální epitelovou vrstvu tenčí, křehčí a náchylnější k opotřebení nebo roztržení. Pokud u vás nastane krvácení mimo periodu delší než pět dní, obraťte se na lékaře.

5. Přibývání na váze

Nabrání par kil během prvních měsíců užívání hormonální antikoncepce je běžným vedlejším účinkem. Je to obvykle dočasné a častějším důvodem je spíšezadržování vody, než skutečné přibírání na váze.

K přibírání na váze nejčastěji dochází po požití antikoncepčních pilulek, které mají vysokou dávku estrogenu. Vysoká hladina estrogenu může ovlivnit chuť k jídlu a podporuje zadržování vody. To může vést k tukovým zásobám v oblasti stehen, boků a ňader. Pokud se obáváte přibývání na váze, nechte si předepsat pilulky, které mají méně estrogenu.

6. Kvasinkové infekce

Vaginální kvasinková infekce, která způsobuje svědění, pálení, bolest nebo podráždění v citlivých oblastech, je dalším možným nepříjemným účinkem hormonální antikoncepce. Hormonální antikoncepce mění rovnováhu hormonu v těle, zejména hladinu estrogenu a progesteronu. Vyšší hladina estrogenu může způsobit kvasinkovou infekci.

Podle studie z roku 2006, kterou provedla University of Michigan, je riziko kvasinkových infekcí dvojnásobné při použití antikoncepčních pilulek a trojnásobné při použití spermicidů. Riziko je ještě vyšší u žen, které mají cukrovku, oslabený imunitní systém nebo jejich strava zahrnuje vysoký obsah cukru nebo alkoholu. U některých žen může dojít při požití hormonální antikoncepce ke změnám v poševním výtoku. Hormonální změny v těle mohou vést ke zvýšení nebo snížení objemu výtoku.

7. Změny nálad

Výkyvy nálady a příznaky deprese jsou dalšími nežádoucími účinky, které se u některých žen mohou objevit při užívání hormonální antikoncepce. K tomu dochází, protože syntetické hormony mohou ovlivnit rovnováhu určitých neurotransmiterů, což vede ke změnám nálady a změnám v emocionálnímu stavu. Tento nežádoucí účinek antikoncepce se častěji vyskytuje u žen, které mají anamnézu spojenou s poruchami nálad.

Studie z roku 2003, publikovaná v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology uvedla, že užívání perorální antikoncepce s největší pravděpodobností zhorší premenstruační nálady u žen s anamnézou deprese. Máte-li v anamnéze depresi, promluvte si před užíváním hormonální antikoncepce se svým lékařem. Dobrou volbou v takovém případě mohou být nehormonální antikoncepční metody.

8. Změny ve vidění

Ačkoliv změny ve vidění nejsou běžným vedlejším účinkem hormonální antikoncepce, občas se stává, že ženy, které nosí kontaktní čočky a začnou užívat hormonální antikoncepci, zaznamenají změny ve vidění. Retence tekutin v důsledku hormonálních změn může způsobit, že oční rohovka začne bobtnat. To může mít vliv na tvar rohovky, což vede k tomu, že vám vaše obvyklé kontaktní čočky přestanou sedět.

Navíc, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce může být spojeno s glaukomem, což je stav, který způsobuje poškození zrakového nervu oka a v průběhu času zhoršuje vidění. Studie z roku 2016, publikovaná v časopise American Academy of Ophthalmology naznačila, že orální antikoncepce užívaná po dobu delší tří let může být spojena se zvýšeným rizikem glaukomu nebo oční hypertenze.

9. Krevní sraženiny

Krevní sraženiny jsou méně častým, ale velmi závažným vedlejším účinkem antikoncepčních pilulek. Podle amerického Kongresu porodníku a gynekologů je riziko vzniku krevních sraženin u žen, které nejsou těhotné a které neužívají kombinovanou perorální antikoncepci 1-5 případů na 10 000 žen ročně, ve srovnání s rizikem u přibližně 3-9 žen z 10 000, které užívají perorální antikoncepci.

Ženy, které kouří, mají nadváhu, více než 35 let a nebo jsou krátce po porodu, jsou ohroženy mnohem více. Pokud se u vás vyskytnou problémy s dýcháním, bolest na hrudi nebo otoky nohou, mohlo by to signalizovat sraženinu v srdci nebo plicích a je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

10. Snížené libido

U některých žen mohou mít antikoncepční pilulky negativní vliv na jejich intimní život. Hlavní příčinou je, že perorální antikoncepce zastavuje produkci testosteronu. To může snížit zájem o styk nebo schopnost dosáhnout orgasmu.

Studie z roku 2012, který byla publikována v Journal of Sexual Medicine uvedla, že orální antikoncepce je spojena se zvýšenou bolestí při styku, snížením libida a snížením frekvence styku i orgasmu. Pokud se potýkáte s těmito nežádoucími účinky hormonální antikoncepce a trvají déle než 3-4 měsíce, poraďte se s lékařem.

Autor: Liv

Nežádoucí účinky hormonální antikoncepce. I když je hormonální antikoncepce praktická, může mít celou řadu nežádoucích účinků. Vedlejší a nežádoucí účinky hormonální antikoncepce
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ