Zdraví

10 důležitých faktů o očích, které vám pomohou ochránit zrak

20.08 2021|Zdraví
10 důležitých faktů o očích, které vám pomohou ochránit zrak

Oči jsou nejen zrcadlem duše, ale také strážci různých tajemství, která jsou známa jen oftalmologům. Zdravé zdraví se rozhodlo, že vám tato tajemství trochu poodkryje a připravilo pro vás souhrn faktů, které byste o očích rozhodně měli vědět.

1. Počítač vaše oči nepoškozuje

"Počítač nezpůsobuje očím fyzické poškození nebo jakoukoliv jinou újmu," říká Dr. Douglas Rea, vedoucí katedry oftalmologie v Clevelandu. Nicméně dodává, že přílišné namáhání očí během používání počítače může vést k jejich únavě, a to může vést k dočasnému oslabení zraku. Proto je dobré dělat pravidelné přestávky a každých 20 minut odvrátit zrak od obrazovky a podívat se pryč, nebo na 2-5 minut zavřít oči.

2. Brýle nezhoršují zrak

"Vždycky mě tato otázka zajímala, ale je to jen mýtus," říká Dr. Mark Fromer, oční lékař z nemocnice Lenox Hill v New Yorku. Jediné, co brýle způsobují, je to, že vám pomáhají lépe vidět.

3. Všechny oči mají jednu barvu

"Zadní stěna duhovky je u všech lidí oříškově hnědá," vysvětluje Dr. Rea. Jestli bude oko modré, zelené nebo hnědé, pak závisí na tlouště duhovky. "Je zcela normální, že se s věkem mění barva očí. Mnohem více znepokojující je, kdyby se měnila barva u jednoho oka. To by mohlo být příznakem nějakého onemocnění.

4. Sluneční světlo snižuje riziko krátkozrakosti

"Čtení je považováno za hlavní příčinu krátkozrakosti u dětí. Studie ukazují, že čas strávený venku toto riziko snižuje," radí Dr. Rea. Zatím není jasné, jak přesně to spolu souvisí, ale vědci se domnívají, že vše spočívá ve zvyšování úrovně dopaminu v sítnici, které přichází se slunečním zářením.

5. V zimě jsou oči sušší než kůže

Pokud máte v očích pocit nepohodlí, rychle vám zčervenají nebo jsou často podrážděné, příčinu můžete hledat v suchém vzduchu při nízkých teplotách. "Množství přírodních slz zavisí na rozsahu, v jakém jsou vyráběny a do jaké míry se odpařují nebo vytékají," vysvětluje Dr. Rea. Čím je vzduch sušší, tím více slz se odpaří. Lékaři doporučují během topné sezony používat zvlhčovaše, oční kapky a dostatek tekutin.

6. V čočkách byste neměli spát

"I když používáte čočky, ve které lze spát, nedělejte to," varuje Dr. Rea. Spaní v čočkách výrazně zvyšuje riziko komplikací a infekcí, které mohou ohrozit váš zrak. Dr. Former dodává, že hygiena při nošení a manipulaci s čočkami by měla být na nejvyšší úrovni. Před manipulací s čočkou je nutné si umýt ruky mýdlem. Nádobka, ve které skladujete čočky, musí být dokonale čistá.

7. Make-up může poškodit vaše oči

Až si budete příště aplikovat na řasy řasenku, buďte velmi opatrní. Dr. Fromer varuje, že se často setkává s ženami, které si tahem kartáčku poškrábaly oční rohovku. Není výjimkou, že si ženy při aplikaci řasenky a stínů, nebo naopak při jejich odličování, zanesou do oči nečistoty, které mohou následně způsobit zánět.

8. Kouření je velmi škodlivé pro oči

"Kouření zvyšuje riziko makulární degenerace, která je hlavní příčinou slepoty u bělochů," varuje Dr. Rea. Jak může kouření způsobit tento stav? " Kouření poškozuje malé krevní nervy v rohovce a ve zrakovém nervu, což může vést ke ztrátě zraku," vysvětluje Dr. Rea.

9. Oči mohou indikovat jiné nemoci

Váš oční lékař může při rutinní kontrole objevit nejen oční nemoci, ale i srdeční onemocnění (abnormální tvorba a zvýšení krevních cév v očích), rakovinu nebo nádor (povislá oční víčka a výrůstky různých velikostí) a dokonce i HIV (otok nebo krvácení sítnice je častým příznakem pokročilého stádia HIV).

10. Šedý zákal je stejně nevyhnutelný jako sluneční brýle

"Původně transparentní oční čočka začíná s věkem žloutnou. Ztráta průhlednosti čočky se nazývá šedý zákal," vysvětluje Dr. Former. Sluneční brýle s UV ochranou tento proces zpomalují, proto byste na ně neměli zapomínat a aktivně je nosit.Autor: Jad

10 důležitých faktů o očích, které vám pomohou ochránit zrak. Oči jsou nejen zrcadlem duše, ale také strážci různých tajemství, která jsou známa jen oftalmologům. Zdravé oči
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Kionela|26.02 2022 20:13
mně na unavené oči pomáhá optivizin blue z naturevia
Odpovědět
 0