Zdraví

10 příznaků onemocnění ledvin, které není radno podceňovat

30.09 2016|Zdraví
10 příznaků onemocnění ledvin, které není radno podceňovat

Onemocnění ledvin je jedním z nejsmrtelnějších tichých zabijáků. Lidé často nevědí, že mají problém, dokud se jejich stav nestane kritickým, proto není radno ledvinové onemocnění podceňovat.

Ledviny jsou dva orgány ve tvaru fazolí, umístěné v zadní části břišní dutiny, po obou stranách páteře, těsně nad pasem. Ledviny jsou důležité pro celkové zdraví, protože vykonávají mnoho životně důležitých funkcí v těle. Pomáhají odstraňovat odpadní produkty, regulují tvorbu červených krvinek, uvolňují hormony, které regulují krevní tlak a pomáhají vytvářet aktivní formu vitamínu D, která je potřebná pro zdravé kosti.

Ledviny také pomáhají udržovat rovnováhu vody a koncentraci minerálních látek, jako je sodík, draslík a fosfor v krvi. Funkce ledvin klesá s věkem. Nicméně, některé faktory riziko onemocnění ledvin zvyšují. Patří mezi ně historie rodiny, cukrovka, vysoký krevní tlak, kouření a obezita. Ledvinová onemocnění často nevykazují mnoho významných příznaků, a proto může být velmi obtížné tato onemocnění diagnostikovat. Povědomí o možných příznacích však může pomoci snížit šance na pokročilé onemocnění ledvin a další komplikace. Zdravé zdraví pro vás proto připravilo 10 nejčastějších příznaků, které ukazují na vážné onemocnění ledvin.

1. Změny v moči

Prvním příznakem onemocnění ledvin je změna moči. Změna množství, frekvence nebo barvy by vám měla být podezřelá. Něco není v pořádku, pokud:

  • vstáváte v noci a močíte několikrát za noc
  • máte častější nucení na močení, ale nakonec nejste schopni se vymočit
  • moč je tmavší než obvykle
  • moč je pěnivá nebo obsahuje bublinky
  • moč obsahuje krev
  • pociťujete tlak nebo potíže s močením
  • při močení pociťujete bolest nebo pálení

2. Otoky

Hlavním úkolem ledvin je odstraňování odpadu a dalších tekutin z těla. Když ledviny tuto funkci neplní, přebytečné tekutiny a voda se nahromadí v těle a začne způsobovat otoky. Ty se můžou ukázat na rukou, nohou, kotníkových kloubech, na obličeji nebo pod očima.

3. Těžká únava a slabost

Když ledviny nefungují správně, s velkou pravděpodobností budete pociťovat většinu času únavu. Můžete se cítit unavený, vyčerpaný nebo obecně bez energie, a to bez známých důvodů. Dvě nejčastější příčiny těchto stavů jsou anémie a hromadění odpadních látek v těle. Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, který napomáhá produkci červených krvinek, jež přenášejí kyslík.

Poškození ledvin způsobuje, že ledviny produkují méně tohoto hormonu, což nakonec vede ke snížené produkci červených krvinek. Když ledviny nefungují správně, je pro vaše tělo těžší se zbavit škodlivých toxinů a látek. To může vést ke ztrátě chuti k jídlu a následně k tomu, že se budete cítit bez energie.

4. Závratě

Onemocnění ledvin způsobuje anémii, díky které můžete trpět častými závratěmi, což se může projevovat poruchami rovnováhy nebo ztrátou rovnováhy. Dochází k tomu proto, že anémie může ochraňovat váš mozek před nedostatkem kyslíku. Dále můžete mít problémy s pamětí, obtížně se soustředit nebo mít potíže se spánkem. Pokud trpíte náhlými závratěmi a neschopností soustředit se, berte to vážně a domluvte si lékařskou prohlídku.

5. Nevysvětlitelné bolesti zad

Nevysvětlitelné bolesti v zádech, stejně jako po stranách břicha mohou být příznaky onemocnění ledvin nebo ledvinové infekce. Pokud ledviny nefungují správné, mohou způsobovat bolesti, ztuhlost nebo přítomnost tekutin v kloubech.

Bolesti v dolní části zad a v tříslech mohou být způsobeny také ledvinovými kameny v močové trubici. Mezi další onemocnění ledvin patří také polycystické onemocnění ledvin, při kterém bolest v dolní části zad nebo na boku břicha způsobují cysty v ledvinách naplněné tekutinou. Jestliže trpíte závažnými křečemi, které se šíří z dolní části zad do rozkroku, okamžitě se poraďte se svým lékařem.

6. Pupínky a svědění

Náhlé pupínky, vyrážky, podráždění a nadměrné svědění jsou také příznakem některých typů onemocnění ledvin. Nesprávná funkce ledvin přispívá k nahromadění odpadních látek a toxinů v těle, což může vést k nadměrnému svědění. Pokud vás vaše jinak zdravá kůže začne svědit, objeví se na ní vyrážky a pupínky, navštivte svého lékaře.

7. Amoniakový dech

Onemocnění ledvin může také způsobit kovovou pachuť v ústech nebo amoniakový dech. Děje se to proto, že špatné fungování ledvin vede ke zvýšení hladiny močoviny v krvi. Močovina se ve slinách štěpí na amoniak, což způsobuje špatný dech, připomínající amoniak. Nežádoucí kovovou pachuť v ústech však mohou způsobit i některé druhy jídla.

8. Nevolnost a zvracení

Nevolnost, zvracení a nechutenství jsou velmi častými gastrointestinálními symptomy mezi lidmi, kteří trpí onemocněním ledvin. Nevolnost a zvracení se nejčastěji vyskytují po ránu. Vzhledem k tomu, že ledviny nejsou schopny odfiltrovat škodlivé toxiny z krve, vede to k nahromadění nadměrného dusíku močoviny v krvi. To stimuluje gastrointestinální sliznici a způsobuje nevolnost a zvracení.

9. Pocit většího chladu

Pocit většího chladu je dalším příznakem anémie, která by mohla být způsobena onemocněním ledvin. Můžete pociťovat chlad bez známých důvodů, i když jste v teplém prostředí. V některých případech můžete mít dokonce i horečku a zimnici. Pokud po většinu času pociťujete chlad, máte závratě a slabost, poraďte se s lékařem.

10. Dušnost

Dušnost může být také příznakem onemocnění ledvin. Nesprávná funkce ledvin vede k nahromadění tekutiny navíc v plících. Dušnost může být způsobená také anémii, která vznikla kvůli ledvinovým potížím. Kromě toho, nahromadění draslíku v krvi, která není ledvinami odfiltrována, může způsobit poruchy srdečního rytmu.Autor: Kim

Onemocnění ledvin - 10 skrytých příznaků, které svědčí o vážném onemocnění ledvin. Ledvinové onemocnění není radno podceňovat, patří k nejsmrtelnějším
Zdravá výživa

 4 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ