Zdraví

Jak emoce poškozují naše tělo

13.05 2020|Zdraví
Jak emoce poškozují naše tělo

To, jak myslíme a cítíme, ovlivňuje to, jak žijeme. Konvenční pojetí medicíny říká, že zdraví je spojeno se životním stylem, genetikou a vystavení se infekcím. Ale kromě těchto faktorů existuje také velmi pevný vztah mezi našim zdravím a emocionálním stavem.

Emoce mají vliv na naši osobní pohodu, na to, kdo jsme jako jednotlivci, jaké jsou naše komunikační dovednosti i naše postavení ve společnosti. Zacházení s emocemi, zejména s těmi negativními, je rozhodující pro naše přežití. Proto je velmi důležité ventilovat negativní emoce ven.

Dobré emocionální zdraví je v současné době velmi vzácným jevem. Negativní emoce jako je úzkost, stres, strach, hněv, žárlivost, nenávist, pochybnosti a netrpělivost mohou značně ovlivnit kvalitu našeho zdraví. Některé incidenty, jako je vyhazov z práce, bouřlivé manželství, finanční problémy nebo smrt blízkého člověka, mohou být škodlivé a na naše duševní zdraví a emocionální pohodu mít katastrofální důsledky, které se neblaze projeví na našem fyzickém zdraví. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 způsobů, jakým vaše emoce mohou poškodit vaše zdraví.

1. Hněv

Hněv je definován jako intenzivní pocit v reakci na pocit frustrace, zranění, zklamání nebo ohrožení. Pokud jej řešíme rychle a je vyjádřen zdravým způsobem, může být pro naše zdraví dobrý. Ale pokud se hněváme delší dobu, pak je hněv pro vaše zdraví škodlivý. Hněv může ovlivnit naší schopnost logického myšlení a zapříčinit zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Hněv v těle vzbuzuje reakci "boj nebo útěk", což vede k nadměrnému vylučování stresových hormonů, jako je adrenalin, noradrenalin a kortizol. To způsobuje, že amygdaly v mozku (oblast spojena s emocemi) reaguji přehnaně, což tlačí více krve do frontálního laloku (oblast zodpovědná za myšlení). Přebytek krve v oblasti uvažování může narušit proces myšlení. To je důvod, proč lidé říkají, že hněv zaslepuje mysl. Díky tomu se může stát, že ve zlosti hodíte telefonem nebo jiným drahým předmětem o zeď.

Kromě toho, hněv způsobuje stahování krevních cév, což vede k ostrému zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku a dýchání. Pokud se to stává často, způsobuje to opotřebování stěn tepen.

Studie z roku 2015 uvádí, že riziko srdečního infarktu je 8,5 krát vyšší během prvních dvou hodin návalu intenzivního hněvu. Hněv přináší dočasný výbuch energie, která blokuje oblasti mozku, které nám pomáhají rozlišovat dobro od zla. Kromě toho má hněv tendenci zpomalovat hojení ran asi o 40 %, v důsledku vysoké reaktivity kortizolu. Hněv také způsobuje zvýšení hladin cykotinů (imunitní molekuly, které způsobují zánět), což zvyšuje riziko vzniku artritidy, diabetes a rakoviny.

Abyste se naučili zvládat hněv, je dobré pravidelně cvičit, naučit se relaxační techniky nebo si nechat poradit od odborníka.

2. Trápení a starosti

Chronické trápení může vyvolat řadu zdravotních problémů. Trápení má vliv na slezinu a oslabuje žaludek. To způsobuje změny funkce neurotransmiterů, zejména serotoninu. Pokud se hodně trápíme, do našeho těla se vyplaví chemické látky, na které organismus reaguje podrážděním nebo oslabením žaludku.

Starosti nebo posedlost určitým problémem vedou k problémům, jako je zvracení, průjem, žaludeční potíže a mnoho dalších chronických zdravotních problémů. Nadbytek trápení je spojen také s bolestí na hrudi, vysokým krevním tlakem, oslabenou imunitou a předčasným stárnutím.

Kromě toho, trápení se určitým problémem způsobuje tlak na svaly v žaludku. Jakýkoliv tlak na břiše mění způsob, jakým se váš žaludek cítí. Příkladem mohou být motýli v žaludku kvůli nadbytku starostí. Příliš mnoho trápení škodí i vašim osobním vztahům. Nadměrné starosti narušují také zdravý spánek, což může poškodit vaše zdraví v mnoha ohledech.

3. Smutek nebo žal

Z několika emocí, které člověk v životě zažívá, je smutek tou nejdéle trvající. Smutek nebo žal oslabují plíce, což způsobuje únavu a dušnost. To narušuje plynulý dech tím, že se sužuje průchod do průdušek. Když jsou průdušky naplněny žalem nebo smutkem, nebude náš dech proudit plynule z plic a do plic, a to vede k astmatickým záchvatům či jiným problémům s průduškami.

Studie z roku 2003 uvádí, že smutek vychází ze srdce, nejdříve poškodí plíce a pak se vrátí a poškodí srdce. Deprese a melancholie také ničí vaší pokožku a můžou dokonce způsobit zácpu nebo nedostatek krevního kyslíku, Lidé, kteří jsou depresivní, mají tendenci snadněji přibírat nebo hubnout a často snadno podléhají závislosti na drogách nebo jiných škodlivých látkách.

Když se cítíte smutně a zoufalí, nedržte své slzy zpátky. Nechte je proudit. Pomáhá to uvolnit emoce. Bylo zjištěno, že emocionální slzy obsahují stresové hormony a neurotransmitery spojené se stresem.

4. Stres

Každý reaguje na stres různými způsoby. Mírný stres může být pro naše zdraví dobrý a může nám pomoci k lepšímu výkonu. Nicméně, když je napětí příliš vysoké, může to vést k vysokému krevnímu tlaku, astmatu, vředům a syndromu dráždivého tračníku. Stres je hlavním tvůrcem onemocnění srdce.

Stres způsobuje zvýšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Navíc, podporuje nezdravé návyky chování, jako je kouření, nedostatek fyzické aktivity a přejídání. Všechny tyto faktory mohou způsobit poškození cévních stěn a mohou způsobit problémy se srdcem. Stres se projevuje příznaky, jako je migréna, skřípění zuby, bušení srdce, točení hlavy, vyčerpanost, nespavost, nevolnost a snížená nebo zvýšená chuť k jídlu. Stres může vést k mnoha zdravotním potížím. Patří mezi ně:

  • Astmatické stavy
  • Nadměrné vypadávání vlasů nebo i plešatost
  • Vředy v ústech a nadměrné sucho
  • Psychické problémy, jako nespavost, bolesti hlavy, změny osobnosti a podrážděnost
  • Kardiovaskulární onemocnění a hypertenze
  • Křečovité bolesti v krku a ramenech, bolesti zad, různé svalové záškuby a tiky
  • Ekzém a psoriáza
  • Nezdravý reprodukční systém, což vede k poruchám menstruačního cyklu a opakujícím se vaginálním infekcím u žen a impotenci a předčasné ejakulaci u mužů
  • Onemocnění zažívacího traktu, včetně žaludku, žaludeční a jícnové vředy, ulceriózní kolitida a dráždivý tračník

5. Osamělost

Samota je emoce, kterou si může člověk přivodit pláč a hlubokou melancholii. To vytváří disharmonii v plicích a blokuje správné proudění krve a kyslíku z oběhu v celém těle.

Osamělost se stává stále závažnějším nebezpečím pro veřejné zdraví. Může být stejně nebezpečná jako náhlý výbuch hněvu. Jste-li osamělí, váš mozek vylučuje více stresových hormonů, jako je kortizol, což může způsobit depresi. To může ovlivnit hladinu tlaku krve a kvalitu spánku.

Studie z roku 2015 upozorňuje na to, že osamělost a sociální izolace jsou rizikovými faktory pro ischemickou chorobu srdeční a cévní mozkovou příhodu. Osamělost je spojena nejen se srdcem a psychickými problémy, ale může dokonce poškodit náš imunitní systém. Lidé, kteří jsou osamělí, s větší pravděpodobností produkují zánětlivé látky v reakci na stres, což může oslabit imunitu.

6. Strach

Strach je jednou z emocí, které mohou prakticky zničit sebevědomí, morálku, víru i štěstí. Strach vede k úzkostem, které mohou poškodit ledviny, nadledvinky a někdy dokonce celý reprodukční systém. Strach způsobuje pokles toku energie v těle a nutí tělo k sebeobraně, což vede k poklesu rychlosti dýchání a krevního oběhu, což dále způsobuje, že naše končetiny mohou být doslova zmrazeny strachem.

Když nás ovládne strach, nejvíce to ovlivní naše ledviny. Důvodem je to, že část mozku, která ovládá ledviny, zpomalí. To vede k častému močení. Strach také způsobuje, že naše nadledvinky vylučují více stresových hormonů, které mají na tělo ještě více devastující účinky.

Extrémní strach může způsobit bolest a onemocnění nadledvinek, ledvin a dolních částí zad, stejně jako onemocnění močových cest. U dětí mohou být tyto emoce vyjádřeny prostřednictvím nočního pomočování, které úzce souvisí s úzkostí a nejistotou.

7. Šok

Šok je projevem traumatu vyvolaného neočekávanou situací, která nás vyvede z rovnováhy natolik, že se s tím nedovedeme vyrovnat. Náhlý šok může narušit přirozenou rovnováhu v těle, což způsobuje přílišné vzrušení a strach. Šok může dokonce i paralyzovat nervový systém. Šok je vysilující, zejména pak pro ledviny a srdce. Traumatické reakce v těle uvolňují přebytek adrenalinu z nadledvin, které spočívají v horní části ledvin. To způsobuje bušení srdce, nespavost, stres a úzkost.

Šok se obvykle vyskytuje v mozku a může dokonce změnit strukturu mozku. Fyzické účinky citového traumatu nebo šoku mohou zahrnovat nedostatek energie, bledou kůži, dýchací potíže, rychlý srdeční tep, problémy se stravováním a spánkem, sexuální dysfunkce a chronické bolesti.

8. Netrpělivost a nenávist

Emoce nenávisti a netrpělivosti mohou ovlivnit vaše střeva a zdraví srdce, cože vede k bolestem na hrudi, hypertenzi a bušení srdce. Nenávist nebo netrpělivost mohou způsobit, že budeme reagovat takovým způsobem, který uvolní stresové hormony, jež dále přispívají ke zvýšenému krevnímu tlaku a abnormální srdeční frekvenci.

Studie z roku 2015, zveřejněna v Proceedings of the National Academy of Science, analyzovala genetické markery spojené s buněčným stárnutím a dospěla k závěru, že lidé, kteří jsou netrpěliví čelí vyššímu riziku biologického poklesu než ti, kteří jsou bezstarostnější. Být netrpělivý škodí také našim játrům. Zkondenzované molekuly z dechu vydechovaného při verbálních projevech nenávisti obsahují toxiny, které mohou poškodit játra a žlučník.

9. Žárlivost a závist

Závist, frustrace a žárlivost přímo zasahují náš mozek, žlučník a játra. V roce 2010 byla zveřejněna v časopise Emotion studie, která studovala zamilované páry, které byly od sebe odděleny a musely hodnotit atraktivitu jiných protějšků. V půlce studie bylo ženám řečeno, že jejich mužské protějšky byly požádány, aby hodnotily přitažlivost jiných žen na svých obrazovkách.

Vědci pak pozorovali reakce žen a dospěli k závěru, že ženy, které se ukázaly jako velmi žárlivé, zažily nejvyšší úroveň rozptýlení. K tomuto dočasnému zhoršení zraku došlo pouze tehdy, pokud si ženy myslely, že jejich partneři hodnotili atraktivnější ženy. To znamená, že žárlivost přitahuje naši pozornost od všech ostatních činností a věcí. Z tohoto důvodu se u nás narušuje myšlení a schopnost vidění, což způsobuje, že nevidíme věci, které jsou přímo před námi.

Závist vyvolává příznaky stresu, úzkosti a deprese, které dále vedou k nadprodukci adrenalinu a noradrenalinu v krvi. Kromě toho, žárlivost má negativní dopad na náš žlučník. Přebytek produkce hormonů v těle vede ke stagnaci krve v játrech, což vede k nerovnováze produkce žluči žlučníku. To brání detoxikaci, oslabuje imunitu, způsobuje nespavost, zvýšený krevní tlak, hladinu tepové frekvence a adrenalinu, vysoký cholesterol a poruchy trávení.

10. Úzkost

Úzkost je normální součástí života. Akutní úzkost může zvýšit naše dýchání a srdeční hodnoty. Soustředění se na průtok krve do mozku může být to, co náš mozek potřebuje, což může být dobré pro naše zdraví. Nicméně, pokud se úzkost stává součástí našeho života, může to mít vliv na naše tělesné a duševní zdraví.

Úzkost charakterizují fyziologické příznaky, jako bolest, nevolnost, dušnost, slabost nebo závratě, které nemají žádnou zjevnou fyzickou příčinu. Gastrointestinální potíže a úzkosti jdou často ruku v ruce. Úzkost ovlivňuje žaludek, slezinu a slinivku břišní, což vede k nesprávnému trávení, zácpě a ulceriózní kolitidě. Úzkostné poruchy také zvyšují riziko vzniku řady chronických onemocnění.

Autor: Jad

Jak emoce poškozují naše tělo. Jaký vliv mají na naše zdraví strach, hněv, stres, závist, žárlivost, úzkost, netrpělivost a šok. Emoce a jejich vliv na fyzické zdraví
Zdravá výživa

 7 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Nalka|13.02 2021 14:27
proto beru magnezium, abych se moc nestresovala, abych si všechno moc nebrala a byla víc splachovací. Magnezium mně pomohlo s uvolněním těla, mysle a taky i líp spím
Odpovědět
 0