Zdraví

Proč není dobré dýchat pusou?

11.02 2017|Zdraví
Proč není dobré dýchat pusou?

Pokud chronicky dýcháte pusou, protože máte ucpaný nos, nejste sami. Vzhledem k tomu, že zimní počasí a nachlazení jsou v plném proudu a překrvení nosní sliznice se stává obecným trendem, nic jiného, než dýchat ústy nezbývá, obzvláště, když spíte.

Určitě už jste viděli mnoho cestujících, kteří spali v metru, ve vlaku či jinde s pusou otevřenou dokořán a chrápali hlasitěji než dieselový motor. Samozřejmě, že je zcela přirozené dýchat ústy v určitých obdobích, například při zvedání těžkých břemen nebo cvičení. Dýchání ústy po většinu času však může způsobit značné zdravotní problémy. Obzvláště závažné jsou tyto problémy u dětí, protože to u nich může mít vliv na dlouhodobý rozvoj v obličeji.

Většina z nás přivádí vzduch do našeho těla nosem. Nos je navržen tak, aby působil jako přírodní zvlhčovač a filtrační systém pro vzduch, který dýcháme. Dýchání ústy po většinu času není původním záměrem přírody. Lidé dýchají pusou nejčastěji kvůli alergii, chronickému zduření nosní sliznice, respiračním infekcím, špatnému návyku a zvětšeným mandlím nebo nosním mandlím.

Proč je důležité dýchat nosem?


Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč dýchat nosem je kvůli plynu zvanému oxid dusnatý, který vzniká v nose a sliznici nosních dutin. Tento plyn se v nose vyrábí v malých množství, ale při vdechnutí do plic výrazně zvyšuje kapacitu a schopnost plíce absorbovat kyslík. Zvyšuje absorbci kyslíku v plicích o 10-25 %. Oxid dusnatý může také pomáhat ničit bakterie, viry a jiné choroboplodné zárodky. To je důvod, proč často slyšíte od instruktorů jógy a fitness, že je důležité během tréninku vdechovat a vydechovat nosem.

Pokud dýcháte většinu času pusou, bude trpět i váš čich a sním i váš smysl pro chuť, protože chuťové a čichové pohárky jsou propojeny. To může vést k poruchám vaši chuti k jídlu.

Nos má také životně důležitý nervový systém napojený na vaše srdce a plíce. Pokud nedýcháte dobře nosem, můžete změnit svou tepovou frekvenci a krevní tlak, díky čemuž můžete zvýšit vaše stresové reakce.

Nos produkuje asi 2 litry hlenu každý den. Pokud váš nos nepracuje správně a sliznice se nepročistí, může stagnující hlen vést k infekcím, jako je zánět vedlejších nosních dutin, ušní infekce nebo zápach z úst.

Pokud dýcháte pusou, může se vám zhoršit i chrápání nebo obstrukční spánková apnoe. Zduření nosní sliznice samotné nezpůsobuje obstrukční spánkovou apnoe, ale může ji určitě zhoršit. Neléčené obstrukční spánkové apnoe může vést ke chronické únavě, depresi, úzkosti, zvýšení tělesné hmotnosti, vysokému krevnímu tlaku, srdečním chorobám, srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Jedním z nejčastějších vedlejších účinků dýchání pusou je přílišné sucho v ústech. Za normálních podmínek sliny neustále umývají bakterie z úst. Pokud ale máte sucho v ústech, bakterie se mohou snadno přichytit a způsobit problémy dutin. U dětí může dýchání ústy vést k trvalým deformacím skeletu. To proto, že podporuje více růst horní čelisti, než dolní. Výsledkem může být velký předkus nebo "gumový" úsměv.

Dýchání pusou je škodlivé také pro vaší ústní hygienu. Vede k vysychání dásní a podporuje kyselost v ústní dutině, čímž se zvyšuje riziko vzniku zubních kazů a plaku. To zvyšuje také riziko onemocnění dásní.

Jak zastavit dýchání ústy


Trénujte dýchání nosem se zavřenými ústy

Mozek je mocný nástroj a při řešení tohoto problému můžete s klidem využít jeho plného potenciálu. Během dne se snažte vědomě dýchat nosem a pokuste se tento zvyk prolomit. Můžete si dokonce dělat poznámky nebo si nastavit upomínku v telefonu. Zkuste co nejvíce dýchat nosem. Snažte se, aby vaše ústa byla po celou dobu uzavřená a udržujte správné držení těla. Postupem času si na tento zvyk váš mozek zvykne a budete dýchat nosem automaticky.

2. Vyzkoušejte nosní cvičení

Důvodem, proč máte potíže s dýcháním nosem v noci, může být jeho přílišné ucpání. Kdykoliv máte pocit, že máte příliš plný noc, začněte cvičení, které se jmenuje Buteyko. Je pojmenováno podle jeho ruského vynálezce a doporučuje ho přední australský dýchací terapeut Dr. Rosalba Courtney. Tato metoda se používá pro korekci mnoho problémů s dýcháním, včetně astma.

Posaďte se se zavřenou pusou a dýchejte nosem 2-3 minuty. Pak se nadechněte a zakryjte obě nosní dírky prsty. Zadržte dech tak dlouho, jak to půjde. Pokud už máte pocit, že to nevydržíte, pomalu vypouštějte vzduch nosními dírkami. Pamatujte si, že vaše ústa musí být během tohoto cvičení uzavřena. Tento postup opakujte několikrát denně.

3. Spěte výše

Pokud během spánku dýcháte pusou, řešením může být vyšší polštář. Špatná poloha při spánku může totiž zhoršit vaše chrápání. Polštář by měl zajistit, aby byla vaše záda nakloněna správným směrem. Zvýšena hlava vytváří volný průchod pro vzduch, což umožňuje maximální dýchání nosem a neomezené proudění vzduchu. Zároveň snižuje tlak na srdce.

4. Spěte ve správné poloze

Některé spací pozice problém s dýcháním ústy zhoršují. Ti, kteří dýchají pusou, by neměli spát na zádech. Pokud spíte na zádech, vaše hladké dýchání je ztíženo. Je téměř nemožné, aby vzduch procházel nosem, což vás automaticky nutí dýchat pusou. Váš jazyk kvůli tomu padá do zadní části úst. Při dýchání pak vibruje a vy chrápete. Pokuste se spát na levém boku, je to zdravé i pro vaše záda.

5. Cvičení

Cvičení je dalším ze způsobů, jak zastavit dýchání ústy a naučit se dýchat nosem. Věřte tomu nebo ne, ale cvičení jako jóga a kardio mohou výrazně zlepšit vaše dýchání. Výzkumy zjistily, že problémem dýchání ústy trpí častěji lidé s nadváhou. Cvičením tak ztratíte i přebytečnou váhu a dostanete se do kondice.

6. Odstraňte všechny alergeny

Pokud jste alergičtí na cokoliv, odstraňte to z vaší ložnice. Je také vhodné, abyste odstranili všechny rostliny z ložnice. Během noci květiny používají kyslík a produkují oxid uhličitý a vám se pak hůř dýchá. Odstraňte z ložnice také koberce a koberečky. Ty zhoršují kvalitu vzduchu v místnosti a zadržují prach a bakterie. Pravidelně byste měli měnit prostěradla a povlečení a prát je v teplé vodě.

Autor: Liv

Proč byste neměli dýchat pusou a naučit správně dýchat nosem? Dýchání pusou způsobuje celou řadu zdravotních problémů. Jak zastavit dýchání ústy?
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Vojta|26.04 2020 10:02
Liv mate to trochu pomattene. Rostliny kyslik nepouzivaji, ale produkuji ho. Mate prosim nejaky zdroj na vedeckou studii, ktera tohle dokazuje to co pisete? Dekuji
Odpovědět
 -3 
Alex|26.04 2020 15:48
Pomatené to máte vy. Rostliny kyslík produkují pouze za světla. Ve tmě jej dýchají. Najdete to v každé učebnici základní školy
Odpovědět
 3 
Liv|26.04 2020 21:27
Ano Vojto, Alex má pravdu. Rostliny opravdu v noci využívají kyslík. Více si můžete přečíst třeba zde:

https://www.zsheyrovskeho.cz/aktuality/jak-vlastne-rostliny-dychaji-
Odpovědět
 2 
Petra|23.04 2021 13:54
Člověk si to ani neuvědomuje, že dýchá pusou. Po přečítaní pár článků jsem si na to začala dávat pozor. 
Odpovědět
 2