Vysoký cholesterol - náš nepřítel
10 příznaků onemocnění ledvin, které není radno podceňovat
Jak emoce poškozují naše tělo
10 nejúčinnějších relaxačních technik proti stresu
8 příznaků překyselení organismu
Rakovina a vitamíny jako prevence
Proč není dobré dýchat pusou?
10 škodlivých vedlejších účinků make-upu
Předčasná menopauza - alarmující příznaky a možné příčiny
10 příznaků onemocnění ledvin, které není radno podceňovat
Jak emoce poškozují naše tělo
10 nejúčinnějších relaxačních technik proti stresu
8 příznaků překyselení organismu
Rakovina a vitamíny jako prevence
Proč není dobré dýchat pusou?
10 škodlivých vedlejších účinků make-upu
Předčasná menopauza - alarmující příznaky a možné příčiny
Vysoký cholesterol - náš nepřítel
Cholesterol je steroidní látka, která se nachází v těle člověka i mnoha dalších živočichů. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky a je důležitý při výrobě buněčných membrán.
Špatný a dobrý cholesterol
Tělo ho potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínů D. Když je však cholesterol vysoký, může způsobit celou řadu nebezpečných onemocnění současné civilizace. Problém zvýšené hladiny cholesterolu se týká téměř 70 % dospělé české populace.Pokud máte zvýšený cholesterol, je důležité znát nejen svůj celkový stav cholesterolu, ale také hladinu "dobrého" HDL a "zlého" LDL cholesterolu v krvi. Zvýšená hladina LDL cholesterolu totiž způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévních stěnách, kde se tvoří sklerotické pláty. Tím cévy ztrácejí pružnost a zužuje se prostor pro průtok krve.
To způsobuje ochromení srdeční činnosti v podobě infarktu, poruchy krevního oběhu, sklerotické změny a procesy předčasného stárnutí organismu. HDL cholesterol má naopak ochrannou funkci, neboť krev zbavuje nadbytečného cholesterolu (odvádí ho zpět do jater, kde je metabolizován). Ovšem jeho přínos není jednoznačný.
Cholesterol se nachází v játrech, mozku, krvi, tukových a nervových tkáních, mase a žloutcích, které jsou obzvláště hojným zdrojem. Odborníci tvrdí, že správná koncentrace cholesterolu v krvi by neměla překročit 250 mg/100 ml. Za optimální hodnotu cholesterolu se považuje 150-180 mg/100 ml. Jestliže hladina cholesterolu v krevní plazmě překračuje přípustné normy, začíná se rozvíjet proces kornatění, zejména věnčitých srdečních tepen, což vede k velmi závažným onemocněním krevního oběhu, která často končí úmrtím pacienta.
Hrozbu způsobenou nadbytkem cholesterolu lze oddálit dodržováním pravidel racionální výživy. Je třeba vědět, že 2/3 cholesterolu, který organismus potřebuje, si vytváří sám a zbývající část pochází z potravin. Když přijímáme nadměrné množství nasycených živočišných tuků, obsahujících cholesterol, zbrzdí se aktivita bílkovinných receptorů jater, a játra tak ztrácejí svou schopnost odebírat nadbytek cholesterolu.
Jak se bránit vysokému cholesterolu?
Jakou tedy držet dietu, abychom se ochránili před hrozbami, které s sebou vysoký cholesterol nese? Především je potřeba jíst co nejvíce zeleniny, zvláště petrželové natě, kopr, cibuli, česnek, dýni a zelí. Také dbáme na to, aby bylo tuky pokryto nanejvýš 30 % energetických potřeb, přičemž 2/3 musí tvořit tuky rostlinného původu, zbytek živočišného. Z profylaktického pohledu se na onemocnění věnčitých tepen doporučují nenasycené tuky v syrovém stavu, například slunečnicový, sójový nebo kukuřičný olej, které hladinu cholesterolu snižují.Nedávné výzkumy provedené čínskými a západními lékaři ukázaly, že Číňané mají mnohem nižší tlak než obyvatelé Německa. Mnohem vzácněji přitom mají nadváhu, málokdy onemocní cukrovkou a revmatickými chorobami, a především se u nich vůbec nezjistil vysoký cholesterol v krvi. Vědci jsou přesvědčeni, že to vše souvisí s rozdílným jídelníčkem. Číňané jedí hodně zeleniny, neloupané rýže, bílkoviny potřebné pro organismu čerpají z rostlinných zdrojů, tuky jedí výhradně v syrovém stavu a používají velmi mnoho rostlinných přísad.
U nás naopak tvoří základ stravy tučná jídla, maso dušené v omáčkách, polévky dochucené smetanou, vejce smažená na škvařeném sádle, bůčku a salámu. Nevyhýbáme se cukru, cukrovinkám a sladkostem v různých podobách. Naopak jíme málo syrové zeleniny a ovoce, černého pečiva, nerafinovaných produktů. Pro proticholesterolovou profylaxi je důležité jít ovoce, zejména bobulovité, s nízkým obsahem cukru, které obsahuje nejen vitamín C, ale i vlákninu a pektin. K těmto druhům ovoce patří rybíz, zahradní jahody, angrešt, maliny, ostružiny, lesní jahody a borůvky.
Znamenitá jsou rovněž jablka. Rafinovaný cukr je lepší vyloučit, případně ho nahradit medem, ale v omezeném množství. Opatrně je třeba nakládat i se solí. Můžeme ji častěji nahradit bylinkami, například kmínem, majoránkou, bazalkou a estragonem. Je třeba jíst tmavé pečivo s příměsí otrub, které obsahují bílkoviny, mikroelementy a vlákninu, což má na trávící systém rovněž pozitivní účinek. Vynikající výsledky přináší i měsíční léčebná kúra založena na šťávě z čerstvého zelí.
Šťávu ze zelí si připravíme následovně. Od hlávky zelí oddělíme zelené a špatné listy a zbylé dáváme postupně do odšťavňovače. Šťávu pijeme vždy čerstvě připravenou. Rovněž je dobré pít dvakrát denně 2 lžičky jablečného octa s převařenou vodou a jednou lžičkou medu. Vitamín C normalizuje metabolismus cholesterolu a vyplavuje nadbytek cholesterolu z tepen. Snižuje ho, když je příliš vysoký a zvyšuje, když příliš nízký. Na vylučování cholesterolu do oběhového systému mají stimulující vliv stres, nikotin a káva.
Snížení cholesterolu přírodní cestou
- Užívejte lecitin, lněné semínko, česnek, jablka a vlákninu.
- Jezte méně nasycených tuků - másla, sádla a jiných živočišných tuků.
- K pečivu si dávejte pouze 3-4 g másla denně.
- Vyhýbejte se tučným masům, sýrům, cukroví, omáčkám, polévkám dochucovaným tukem nebo smetanou. Jezte rostlinné oleje, nejlépe slunečnicový či sójový, tmavé pečivo, pšeničné a žitné, které obsahuje čtyřikrát více vitamínu E než bílé pečivo, a navíc obsahuje železo, vitamíny a vlákninu.
- Pijte mléko, alespoň dvě sklenice denně, kefír a jezte jogurt. Mléko je dobrým zdrojem vápníku. Mléko má všechno, kromě železa a vitamínu C.
- Vysoký cholesterol snižují salátové okurky, artyčoky a zázvor. Proti vysokému cholesterolu je dobrý také lékořicový kořen.
- Obohaťte svou potravu o vitaminy skupiny B. Jezte droždí nebo pivovarnické kvasnice.
- Jako prevenci si můžete udělat víkendovou kúru s česnekem - pokud ovšem máte v pořádku žaludek a žlučník. V pátek večer snězte 2 stroužky česneku, v sobotu 3x denně 2 stroužky česneku, v neděli 2x denně - ráno a v poledne 2 stroužky.
- Jezte zeleninu a semena do 1 kg denně. Čím rozmanitější jsou, tím lépe, hlavně aby byly bez tuků nebo s malým přídavkem oleje, zvláště ta zelenina, která je zdrojem karotenů, a tedy vitamínu A nebo klíčků bohatých na vitamín E, protože jsou rozpustné v tucích.
- Škroby a bílkoviny jezte zvlášť. V opačném případě leží jídlo příliš dlouho v žaludku a není stráveno.
Jezte jednu zeleninu vařenou a jinou za syrova. - Jezte všechno čerstvé nebo z mrazničky. Zvláště oleje musí čerstvé. Nemají rády slunce, světlo a mráz. V lednici je uchováváme na nejnižší poličce. Na světle žluknou a vitamín A se rozkládá.
- Jsou kalorické, ale snižují hladinu cholesterolu v krvi. Je třeba dávat pozor, aby se při zahřívání nespálily. Připálený olej obsahuje jedovatý akrolein, který bývá rakovinotvorný.
- Abyste zabránili vysokému cholesterolu, jezte lněné semínko. To obsahuje nejvíce lecitinu, který cholesterol rozpouští.
- Několikrát týdně si dopřejte vegetariánskou stravu.
- Sacharidy s vysokým glykemickým indexem vyměňte za polysacharidy s nižším glykemickým indexem, většinou kolem hodnoty 50 a níže.
Autor: Lim
Vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších příčin smrtelných onemocnění. Jak snížit vysoký cholesterol přírodní cestou. Vysoký cholesterol způsobuje
Zdravá výživa
3
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ