Zdraví

10 léčivých účinků kopřivy a způsoby, jak ji používat

04.05 2020|Bylinky
10 léčivých účinků kopřivy a způsoby, jak ji používat

Kopřivy rostou snad všude. Často jsou nevítanými hosty v naších zahrádkách, což je ovšem velká škoda, protože účinky kopřivy na naše zdraví jsou opravdu výjimečné. Při pravidelném používání kopřivy, zejména pak na jaře, můžete vyřešit spoustu zdravotních i kosmetických problémů.

Léčivé vlastnosti kopřivy

Kopřiva obsahuje vápník, hořčík, fosfor, železo, síru, draslík, jód, křemík, sodík, vitamíny A,C,B2, K a karotenoidy. Listy kopřivy obsahují flavinoidy, organické kyseliny (glycerolová, glykolová , mravenčí) a také chlorofyl, serotonin, histamin, třísloviny a acetylcholin. Díky těmto složkám má bezpočet skvělých účinků na lidské zdraví, mezi které patří:

  1. Jedním z nejúžasnějších účinků kopřivy je její schopnost čistit organismus od usazenin kyseliny močové, odvádět žlučové usazeniny z cest žlučovodů a zlepšovat činnost jater, díky čemuž se organismus může zbavit jedovatých látek a posílit žaludek. Kopřiva působí proti průjmům a infekcím. Zlepšuje celkovou látkovou přeměnu a povzbuzuje vytváření pankreatických enzymů. Dokáže si poradit s žaludečnímu vředy a křečemi.
  2. Kopřiva užívaná vnitřně je podpůrným prostředkem při léčení různých druhů krvácení – vykašlávání krve, krvavé zvracení, krvinky v moči, děložní krvácení, krvácení z nosu nebo hemofilie.
  3. Kopřiva skvěle působí na kožní problémy. Díky její schopnost čistit krev vás zbaví kožních vyrážek, popálenin, zánětů kůže a vůbec celkově zlepší kvalitu vaší pokožky. Kopřiva je též dobrým lékem proti kožním mykózám.
  4. Kopřiva mimo jiné pomáhá při obtížích spojených s klimakteriem, zánětech močového měchýře, ledvin, jaterních kamenů, žloutenky, žaludečních vředů, prediabetických stavů a podobně.
  5. Kopřiva má schopnost vyvolávat dobrý průběh stolice, takže je velmi vhodná na jarní kůry. Účinná je třeba čtyřtýdenní kůra, kdy každé ráno pijete na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek kopřivového čaje a pak ještě přes den jeden až dva šálky čaje po doušcích. Tato kopřivová kůra nejenže zlepší vylučování, ale zároveň vám dodá příliv nové energie.
  6. S rostoucím věkem klesá v lidském těle obsah železa. V důsledku poklesu železa v organismu se dostavují pocity únavy a vyčerpanosti. Lékem na tyto stavy může být pití čaje s čerstvých kopřiv, které obsahují velké množství železa. Po této kůře se budete cítit mnohem lépe.
  7. Lidové léčitelství doporučuje několik týdnů používat tinkturu proti chorobám jater a žlučníku, sleziny, ba dokonce proti tumoru sleziny, při zahlenění žaludku a dýchacích orgánů, při žaludečních křečích a vředech, vředech střev a chorobách plic. Čaj se pouze spaří, aby se zachovaly cenné účinné látky. Preventivně se pije denně jeden šálek čaje po celý rok. Je též vydatným pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.
  8. Kopřivy dokáží odstranit náchylnost k prochladnutí a pomáhají při revmatických chorobách a dně.
  9. Kopřiva podporuje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu. Je dobrým prostředkem proti řídkým vlasům
  10. Jako diuretikum pomáhá kopřiva organismu zbavit se nadbytečné tekutiny a může být užitečná jako pomocný lék při různých onemocněních, nemocní se zánětem močových cest se mohou např. přesvědčit, že podporuje tvorbu moči, která pak odplaví chorobné zárodky z těla. Ženy které mají před menstruací nadýmání, mohou při užívání kopřivových potravinových doplňků cítit zřetelnou úlevu.

Kdy sbírat kopřivy

Kopřivu si můžete nasbírat v období od května do září, ideálně za pěkného počasí. Skladuje se sušená. Sušit byste ji měli na suchém a stinném místě. Sušíme buď natrhané listy, a nebo v celku, kdy po dosušení odrhneme nať a lodyhu vyhodíme a necháme si jen listy.

LÉČIVÉ RECEPTY Z KOPŘIVY

1. Extrakt z čerstvých kopřiv

Extrakt z čerstvých kopřiv připravujeme půl na půl s natí lichořeřišnice. Tento extrakt je velmi výživným prostředkem pro vlasy, snižuje jejich mastnotu a zabraňuje lupám.

2. Nálev z listů a kořene při očistě organismu

V půl litru vody vaříme maximálně 3 minuty 25 g listů a kořene kopřivy. Louhujeme 20 minut. Pijeme během dne 2-3 krát. Nálev je ideální při revmatizmu, průjmu nebo při očistě organismu. Očista organismu velmi prospívá pleti. Účinky kopřivy ocení lidé s aknózní pletí.

3. Sirup z kopřiv na žaludek

Z kopřivové drti vylisujeme asi 125 g šťávy. Tu pak svaříme se 125 g cukru na sirup. Kopřivový sirup používáme při onemocněních trávicího traktu.

4. Kopřivový špenát proti artritidě

Stejné díly mladé kopřivy, listů ředkviček a cibulové nati připravíme jako špenát v malém množství vody, která se musí odpařit, nikoliv slít. Ochutíme vejcem, pepřem, kmínem, majoránkou a vegetou, což dodá špenátu znamenitou chuť. Po jeden měsíc podáváme 2-3 lžičky směsi denně. Takto lze vyléčit mnoho těžkých onemocnění, jako například artritidu či anémii.

5. Šťáva s medem na dobrou imunitu

Kopřivy opláchněte převařenou vodou. Rozmixujte je a vylisujte z nich šťávu. Tu smíchejte v poměru 1:4 s tekutým medem. Sirup dejte do šroubovacích zavařeninových skleniček. Takto uložený kopřivový sirup vydrží 2-3 roky. Dvakrát denně konzumujeme 1 lžičku po celou zimu.Autor: Jad

Kopřiva a její léčivé vlastnosti. Kopřiva dokáže vyléčit mnoho neduhů i vážných nemocí. Podívejte se na 10 účinků kopřivy na zdraví a způsoby, jak kopřivy připravovat
Zdravá výživa

 318 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ