Zdraví

Astma - příznaky, příčiny a léčba

18.04 2016|Nemoci
Astma - příznaky, příčiny a léčba

Astma nebo-li astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se projevuje dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek.

Nejde o zánět infekční, jako třeba u bronchitidy při chřipce, ale o nadměrnou obrannou reakci průdušek na některé podněty ze zevního prostředí. Tato nadměrná reakce způsobuje otok průduškové sliznice, zvýšenou produkci hlenu a také stah průduškové stěny, který omezuje možnost dýchat.

Astma bronchiale patří k nejčastějším nemocem moderní doby. Současná lékařská věda astma zatím neumí úplně vyléčit, ale alespoň se jej u většiny pacientů daří držet na uzdě. Astmatici se po celý život potýkají s astmatickými záchvaty různých rozměrů, při kterých dochází ke zúžení průdušek a následné dušnosti. Astma vyvolává zánět způsobený chybnou reakcí imunitního systému.

Příznaky astmatu:

  • dušnost
  • lapání po dechu
  • sípání
  • svírání na hrudi
  • suchý a vlhký kašel
  • problémy s vydechnutím
  • našpulené rty při výdechu
  • strach o život
  • problémy se spánkem kvůli kašlání či sípání

Příčiny astmatu

Proč u některých lidí vzniká astma, se zatím lékařům nepodařilo přesně zjistit. Předpokládá se, že se jedná o environmentální a genetické příčiny, případně o jejich kombinaci. Jednou z příčin jsou podle lékařů alergie. Většina astmatiků jsou totiž zároveň i alergici. Astmatikům neprospívá ani znečištěné prostředí, které astmatické stavy dokáže silně prohloubit.

Astmatický záchvat může vyvolat i dlouhodobý stres. Častými astmatiky jsou silní kuřáci, protože právě kouření patří k nejčastějším důvodům vzniku tohoto onemocnění. Kouření během těhotenství a po porodu zvyšuje riziko astmatických symptomů.

Špatná kvalita vzduchu způsobená znečištěním, dopravou nebo vysokou hladinou ozónu souvisí jak se vznikem astmatu, tak se zvýšením jeho závažnosti. Spouštěčem astmatu mohou být i těkavé organické sloučeniny, typu formaldehyd, které se často vyskytují uvnitř domů nebo bytů.

Se vznikem astmatu je spojováno užívání antibiotik v rané fázi života. Existuje teorie, která předpokládá, že zvýšený výskyt astmatu je přímý důsledek sníženého vystavení neinfekčním bakteriím a virům v dětství. Omezené vystavení bakteriím a virům je částečně přičítáno větší čistotě a menšímu počtu rodinných příslušníků v domácnostech moderní společnosti. Silným faktorem je též dědičnost.

Léčba astmatu

Astma je nevyléčitelná nemoc. Nicméně, při dodržování správných návyků a pravidel mohou lidé s astmatem žít normální a aktivní život. Základem je speciální plán proaktivního sledování a léčba symptomů. Nejdůležitější je identifikovat spouštěcí faktory, mezi které mohou patřit třeba cigaretový kouř nebo domácí zvířata. Pokud tento krok nestačí, doporučuje se podávání léků.

Léky podávané na astma se nazývají antihistamika. Dělíme je na úlevové a protizánětlivé léky. Úlevové léky používají astmatici při astmatickém záchvatu. Tyto léky působí velmi rychle a jejich cílem je ulevit od akutních obtíží. Léky protizánětlivé se používají naopak dlouhodobě a jejich cílem je dlouhodobá kontrola a prevence projevů astmatu. Astmatici by tyto léky měli brát denně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 10 bylinek na astma

Autor: Kim

Astma - příznaky, příčiny a léčba. Astma nebo-li astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Příznaky astmatu, příčiny astmatu a léčba
Zdravá výživa

Téma: Astma
 309 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ