Zdraví

10 výstražných znamení, že je vaše tělo plné parazitů

25.07 2020|Nemoci
10 výstražných znamení, že je vaše tělo plné parazitů

Už jen představa, že naše tělo okupují paraziti, je dost děsivá. Přitom mnozí z nás mají parazity v těle a ani si toho nejsou vědomí. Někteří paraziti v těle mohou způsobit onemocnění přímo, zatímco jiní mohou vyvolat onemocnění toxiny, které produkují.

Naše tělo mohou okupovat paraziti jako roupy, měchovci, tasemnice, trichinella, lambia nebo dientamoeba fragilis. Paraziti se obvykle do těla dostávají přes kůži nebo ústa. Člověk je většinou dostane z několika důvodů. Buď se vystaví oblastem, kde jsou paraziti, cestují do oblastí, kde mají paraziti parazitární onemocnění, přijmou kontaminovanou vodu, potravinu, mají špatnou hygienu nebo slabý imunitní systém. Infikovat parazity vás mohou i domácí mazlíčci.

Paraziti mají různé formy, tvary a velikosti a způsobují širokou. Zde je 10 varovných signálů, že je vaše tělo plné parazitů.

1. Chronické zažívací problémy

Střevní paraziti v těle mohou způsobit zánět a zničit střevní sliznici, což vede k chronickému průjmu. Dokonce i toxický odpad produkovaný parazity může způsobit chronickou zácpu, plynatost, nadýmání, nevolnost a pálivý pocit v žaludku. Pokud jíte vysoký obsah vlákniny a velmi zásaditých potravin na denní bázi a máte stálé průjmy nebo jiné zažívací potíže, zvažte, zda byste se neměli očistit od parazitů.

2. Bolesti břicha

Dalším problémem, který paraziti mohou způsobit, jsou bolesti břicha. Bydlištěm parazitů v lidském těle je horní část tenkého střeva. V této oblasti paraziti obvykle způsobují zánět a podráždění. To vede k nadýmání a bolesti v břiše. Navíc, paraziti mohou blokovat průchod odpadních látek odcházejících z těla, což také může způsobit bolest v horní oblasti břicha.

Bolest břicha je spojena především se škrkavkami, měchovcem, tasemnicí. Studie z roku 1986, zveřejněna v časopise Singapure Medical Journal zjistila, že zamoření měchovcem je klíčovou příčinou bolesti břicha, zejména mezi dospělými, kteří nedávno cestovali do zahraničí. Pokud tedy čas od času trpíte silnými bolestmi s rychlým a náhlým nástupem, pak byste se měli nechat vyšetřit.

3. Svědění konečníku

Svědění kolem konečníku je další známkou přítomnosti parazitů. Na svědění a nepohodlí v oblasti konečníku si stěžují hlavně ti, kteří trpí roupy. Svědění kolem konečníku trápí napadené obvykle v noci, kdy samičky roupů kladou vajíčka. Samotné svědění způsobuje migrace samiček při kladení vejcí. Shluky vajíček roupů jsou dráždivé a mohou způsobit jak svědění, tak akutní bolest kolem konečníku.

V případě, že si infikovaná osoba začne oblast škrábat, kůže se může snadno poškodit, čímž se zvyšuje riziko sekundární bakteriální infekce. Pokud vás oblast konečníku svědí zásadně v noci a delší dobu než dva týdny, poraďte se s lékařem.

4. Únava a slabost

Dlouhodobá únava a tělesná slabost může být příznakem parazitární nákazy. S těmito stavy jsou spojeni především střevní červi, kteří ničí životně důležité živiny, které přijímáme z potravy. Následný nedostatek vitamínů, minerálů, tuků a sacharidů může vést k tomu, že naše tělo bude slabé, vyčerpané, v depresi a s pocitem všeobecné apatie. To může vést k vyčerpání na duševní, fyzické i emocionální úrovni.

Navíc, toxický odpad z parazitů vede k tomu, že orgány pracují ještě usilovněji, aby jej eliminovali, což také vede k únavě, letargii a nadměrné slabosti. Pokud jste stále unavení a nelepší se to ani po jídle a řádném spánku, určitě navštivte lékaře.

5. Změna chuti k jídlu a hubnutí

Pokud si všimnete náhlé změny ve vaší chuti k jídlu, zejména pak zvýšení chuti k jídlu, může to být známkou toho, že ve vašem těle jsou přítomní paraziti. Zvýšená chuť k jídlu v kombinaci s úbytkem hmotnosti je častým příznakem tasemnice nebo roup.

Paraziti konzumují velké množství potravin, které infikovaná osoba jí, a díky tomu má hlad častěji, než je obvyklé. Infikované osoby si mohou všimnout silného ranního hladu a po najedení se nikdy necítí najedeně nebo plné. Pokud vás trápí podobné příznaky, určitě se poraďte s lékařem.

6. Duševní problémy

Paraziti mohou způsobit dokonce i změny nálad, deprese, úzkosti nebo vizuální halucinace. Tyto příznaky často souvisí s trávicím ústrojím. Střevo obsahuje neurony a neurotransmitery (konkrétně serotonin), které jsou důležité pro zdravý enterosolventní nervový systém.

Toxický metabolický odpad pocházející z parazitů, kteří mají bydliště ve střevě, může napadat neurony a neurotransmitery, což způsobuje nervozitu, neklid, změny nálady a dokonce i deprese. Vědci se domnívají, že zánět ve střevě může vést k zánětu v mozku a naopak. Pokud trpíte náhlými výkyvy nálad nebo depresemi, poraďte se s lékařem, aby mohl vyloučit možnost, že vaše tělo napadli paraziti.

7. Skřípání zuby

Pokud během spaní skřípete zuby, pravděpodobně vás napadli paraziti. Skřípání zubů je známé také jako bruxismus a dochází k němu během spánku v důsledku úzkosti a neklidu, jež způsobují odpady a toxiny uvolňované parazity. Studie společnosti Dental Research Journal, zveřejněna v roce 2010, potvrdila korelaci mezi střevní parazitární infekcí a bruxismem u malých dětí. Patogenní paraziti jsou nejčastější příčinou bruxismu u dětí. Pokud si všimnete, že vaše dítě v noci skřípe zuby, nechte prozkoumat jeho stolici.

8. Chudokrevnost z nedostatku železa

Parazitární onemocnění způsobené střevními škrkavkami nebo roupy může vést k nedostatku železa v těle a v konečném důsledku způsobit anémii. Paraziti nám kradou velkou část vitamínů, včetně železa z veškeré potravy, kterou přijmeme.

Studie publikovaná v roce 2003 v indickém časopise Pediatrics zjistila, že u indických dívek ve věku 2 až 4 let se vyskytuje v 40 až 73 % anémie a u 30 až 50 % střevní parazitismus. Studie konstatuje, že problémem bude nejčastěji špatná hygiena, špatná informovanost, negramotnost, chudoba a další příbuzné faktory. Další studie z roku 2008, zveřejněna v nigerijském časopise Journal of Clinical Practice, zjistila napadení parazity a anémii u dětí předškolního věku ze zemědělských rodin v Nigérii.

Těžká anémie v konečném důsledku ovlivňuje růst a vývoj dítěte. Pomalý růst a hubnutí je u dětí běžně způsobeno parazity. Pokud podobné příznaky sledujete u vašeho dítěte, poraďte se s lékařem.

9. Kožní problémy

Paraziti, kteří napadají náš střevní trakt, způsobují zánět v těle, což způsobuje i kožní problémy. Mezi tyto kožní problémy patří vyrážky, kopřivka, ekzém a jiné formy kožní alergie. Toxiny a odpadní látky vylučované parazity způsobují zvýšení hladiny eosinofilů v krvi. To může způsobovat otoky, vředy, pupínky a léze. Pokud vás sužuje nevysvětlitelná vyrážka, kopřivka, růžovka nebo ekzém, poraďte se s lékařem.

10. Bolesti svalů a kloubů

Někteří paraziti mohou napadnout i měkké tkáně v kloubech a svalech, kde se mohou uzavřít do útvarů podobných cystám. V důsledku toho se může objevit podrážení a bolest, která je často mylně diagnostikována jako artritida. Rovněž toxiny, které paraziti uvolňují mohou v těle vyvolávat zánětlivou reakci. Bolest může být též reakcí imunitního systému na parazity. Pokud trpíte náhlými bolestmi svalů, kloubů či jiných částí těla a bolest se zhoršuje ze dne na den, poraďte se s lékařem.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: 8 potravin, které nám pomohou zbavit se parazitů

Autor: Liv

10 výstražných znamení, že je vaše tělo plné parazitů. Už jen představa, že naše tělo okupují paraziti, je dost děsivá. Přitom mnozí z nás parazity, kteří se přiživují na našem těle, mají
Zdravá výživa

 322 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Ing.Josef Ciger|03.08 2016 06:07
DOPORUČUJI KAŽDÉMU K SEZNÁMENÍ SE S PROBLEMATIKOU,KTERÁ SUŽUJE VĚTŠINU LIDÍ.PAK UDĚLAT OPATŘENÍ PRO SVÉ ZDRAVÍ...NEPODCEŇOVAT V ŽÍDNÉM PŘÍPADĚ!
Odpovědět
 1 
La|21.05 2024 06:11
Já taky doporučuji. I Máňa doporučuje. A opatření doporučuje i Béďa. Prostudovat doporučuje rovněž Maruška. Pane doktore, dobře jste to napsal.
Odpovědět
 0