Zdraví

10 superpotravin, které čistí játra

20.08 2021|Potraviny
10 superpotravin, které čistí játra

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Jsou zodpovědná za řadu důležitých funkcí spojených s trávením, metabolismem, imunitou a ukládáním živin, které tělo potřebuje k přežití.

Kromě toho, játra jsou žláza, která vylučuje chemické látky pro jiné části těla. Zdravá játra upravují složení krve, odstraňují škodlivé toxiny z krve, převádí živiny absorbované ve střevě během trávení do forem, které tělo může použít. Jsou také zodpovědná za inzulin, hemoglobin a další hormony. Kromě toho ničí staré červené krvinky a vyrábí chemikálie potřebné pro správné srážení krve.

Vzhledem k množství funkcí, které játra zastávají, je důležité, abychom je udržovali zdravé a v dobré kondici. Nezdravá strava a špatný životní styl může vést k přetížení jater, a ty pak nebudou schopny afektivně zpracovávat toxiny a tuky. To může zvýšit riziko obezity, kardiovaskulárních onemocnění, chornické únavy, bolesti hlavy, zažívacích problémů, alergií a dalších zdravotních problémů.

Určitě se ptáte, jak to udělat, aby vám játra fungovala správně. Jistě existuje mnoho doporučení a způsobu. My se však dnes budeme zabývat přirozenou cestou, jak játrům pomoci, a to prostřednictvím vhodné stravy. Následujících 10 superpotravin má pro naše játra skvělé čistící účinky.

1. Česnek

První potravinou, která dokáže naše játra očistit, je česnek. Očištění pomáhá aktivovat enzymy v játrech, které pomáhají zbavovat naše tělo toxinů. Schopnost česneku čistit játra je dána dvěma sloučeninami, které jsou známé jako allicin a selen, které napomáhají procesu čištění jater a chrání játra před poškozením toxickými vlivy.

Kromě toho, česnek snižuje hladinu cholesterolu a triglycerudů, které přetěžují játra a brání jejich fungování. Zdraví svých jater můžeme podpořit požíváním syrového česneku, namísto toho zpracovaného. Jezte 2 až 3 stroužky česneku denně a používejte česnek v kuchyni kdykoliv je to možné.

2. Grapefruit

Grapefrui je vynikajícím zdrojem vitamínu C, pektinu a antioxidantů. Grapefrut pomáhá přirozenému očistnému procesu v játrech. Obsahuje glutathion, silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály a detoxikuje játra. Glutathion také pomáhá při detoxikaci těžkých kovů. Kromě toho, flavonoidy naringeninu v grapefruitu napomáhají odbourávaní tuků.

Vypijte malou sklenku čerstvě vymačkané grapefruitové šťávy na snídani, nebo si rovnou vychutnejte celé ovoce. Pokud berete nějaké léky, tak se před užitím tohoto ovoce poraďte s lékařem.

3. Červená řepa

Červená řepa je další silnou potravinou, která čistí játra a podporuje jejich funkcí. Červená řepa obsahuje vysoké množství rostlinných flavonoidů a betakarotenu, které pomáhají stimulovat a zlepšovat celkovou funkci jater. Kromě toho, červená řepa čistí přírodní cestou krev.

Stačí, když přidáte do svého každodenního jídelníčku čerstvou řepu nebo šťávu z ní. Můžete si vytvořit silně očistný salát z 1 šálku nastrouhané řepy, 2 lžic olivového oleje a šťávy z 1/2 citronu. Smíchejte všechny ingredience dohromady a jezte 2 čajové lžičky každé dvě hodiny během dne, po dobu jednoho týdne.

4. Citrony

Citrony pomáhají detoxikaci jater hlavně kvůli antioxidační látce D-limonen, která napomáhá k aktivaci enzymů v játrech, což podporuje detoxikaci. Kromě toho citrony obsahují velké množství vitamínu C, což pomůže játrům produkovat více enzymů na podporu trávení. Citrony také zvyšují absorpci minerálů v játrech.

Připravte si každý den citronovou vodu. Do vody vymačkejte citronovou šťávu a můžete do ní dát i kousky citronu. Kdo chce, může citronovou vodu osladit trochou medu. Pijte tuto vodu v pravidelných intervalech.

5. Zelený čaj

Každodenní pití zeleného čaje může pomoci našemu tělu odplavit toxiny a tukové zásoby. Zároveň zvyšuje hladinu hydratace. Studie zveřejněna v roce 2002, v časopise International Journal of Obesity, zjistila, že katechiny v zeleném čaji pomáhají stimulovat lipidový katabolismus v játrech, což zabraňuje hromadění tuků v játrech. Tento zdravý nápoj také chrání játra před účinky škodlivých látek, jako je alkohol.

Zelený čaj je prospěšný při léčení nebo prevenci onemocnění jater. Podle studie z roku 2009, publikované v časopise Cancer Causes and Control, mají lidé, kteří pijí zelený čaj nižší riziko vzniku rakoviny jater. Pijte 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Se zeleným čajem to ovšem nepřehánějte. V nadměrném množství může mít škodlivé účinky.

6. Avokádo

Avokádo obsahuje silné chemikálie, které mohou pomoci snížit poškození jater. Uvádí to studie z roku 2000, zveřejněna v časopise American Chemical Society. Avokádo je bohaté na glutathion, sloučeninu, která je v játrech potřebná k tomu, aby je očistila od škodlivých toxinů a správně fungovaly.

Velké množství mononenasycených tuků v avokádu pomáhá snižovat lipoproteiny s nízkou hustotou nebo špatný cholesterol. Avokádo zvyšuje množství dobrého cholesterolu. Jezte 1 až 2 avokáda týdně po dobu několika měsíců, abyste pomohli zvrátit poškození jater.

7. Kurkuma

Kurkuma je další populární a efektivní potravina pro očistu jater. Navíc zlepšuje schopnost těla strávit tuky. Kurkuma obsahuje kurkumin, který podporuje tvorbu primárního jaterního enzymu označovaného jako detoxikační glutathion S-transferáza, který pomáhá regeneraci poškozených jaterních buněk.

Stačí když 1/4 lžičky kurkumy uvaříte společně se sklenkou vody a výslednou směs budete pít dvakrát denně po dobu několika týdnů. Kukumu můžete také zahrnout do svého každodenního vaření.

8. Jablka

Tajemstvím zdravých jater je jedno jablko denně. Jablka jsou dobrým zdrojem pektinu, rozpustné vlákniny, která pomáhá odstranit toxiny z trávicího traktu a cholesterol z krve, což ulevuje přepracovaným játrům. Mimo to, jablka obsahují kyselinu jablečnou, která odstraňuje karcinogeny a další toxiny z krve. Všechny druhy jablek jsou pro játra dobré, nicméně pro rychlou očistu je dobré si vybrat organická jablka.

9. Vlašské ořechy

Velké množství L-aminokyseliny argininu obsažené ve vlašských ořeších pomáhá v játrech detoxifikovat amoniak. Vlašské ořechy obsahují glutathion a omega-3 mastné kyseliny, které jsou přirozenou podporou při očistnému procesu jater.

Podle studie z roku 2008, zveřejněné v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry, ořechové polyfenoly zabraňují poškození jater tetracholormethanem a D-galaktosaminem. Jezte hrst vlašských ořechu denně. Můžete si je přidávat do salátu, jako přílohu nebo do polévky.

10. Brokolice

Brokolice podporuje přirozenou očistu jater. Je bohatá na glukosinoláty, které pomáhají vyplavovat z jater karcinogenní látky a další toxiny. Vysoký obsah vlákniny v brokolici také zlepšuje proces trávení. Kromě toho obsahuje také v tucích rozpustný vitamín E, který je pro játra důležitým antioxidantem, jež přispívá k jejich správné funkci. Jezte 1 šálek brokolice 3 krát týdně.

Autor: Jad

10 superpotravin, které čistí játra. Očista jater je velmi důležitá, protože játra mají v těle řadu důležitých funkcí. Potraviny na očistu jater pomáhají správné funkci
Zdravá výživa

 318 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Michal|16.05 2017 08:23
Já míval s játry problémy. Doktor mi poradil, ať si koupím v lékárně He-Panol. Dnes už jsem v pohodě.
Odpovědět
 1 
M.A.J|04.07 2024 15:10
Pěkný den žil jsem zdravě ,sportoval nebyl obezní,nekouřil nebyl alkoholik.To však bylo málo proto, abych nepřišel v prosinci 23 o čtyři orgány,včetně slinivky na který byl začínající nádor.Rakovina se mi přesunula na játra s metastázemi ve 4.stádiu..Prohrávám,ale jako bývalý sportovec boje s tichou a zákeřnou nemocí se,ale nevzdávám...Jezdím na chemo,ale přednost vidím v alternativní léčbě na kterou ovšem může být dnes už pozdě...Mám tři děti a ty chci ještě pár let vídat...Děkuji za podporu svým nejbližším a přátelům.Kladná mysl s touhou žít může zvítězit!
Odpovědět
 0