Zdraví

10 anti-alergenních potravin, které pomohou vyléčit vaši alergii

06.06 2019|Potraviny
10 anti-alergenních potravin, které pomohou vyléčit vaši alergii

Více než 2 miliony lidí v České republice trpí nějakou formou alergie. Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na neškodné látky v okolním prostředí. Jakákoliv látka, která vyvolává alergickou reakci, se nazývá alergen. Mezi běžné alergeny patří pyly, roztoči, spóry plísní, zvířecí alergeny, různé potraviny, hmyzí bodnutí a některé léky.

Alergická reakce může ovlivnit nos, plíce, hrdlo, ušní dutiny, sliznice žaludku nebo kůži. To může vyvolat celou řadu příznaků, mezi které rýma, kýchání, svědění, slzení, zarudnutí očí, sípání, kopřivka, šupinatá kůže, kožní vyrážky, dušnost, otok nebo astma. Tyto symptomy mohou mít různou sílu, od slabších, až po ty život ohrožující. Existuje několik způsobů, jak zabránit nepříjemným příznakům alergie. Pokud jste náchylní k alergiím, můžete do své stravy zahrnout některé z následujících deseti anti-alergických potravin, které mohou relativně dobře zmírnit projevy alergie.

1. Jablka

Jablko denně pomůže udržet na uzdě alergie i zdravý imunitní systém. Jablka jsou plné quercetinu, což je flavonoid známý pro své účinky, které dokáží tělo ochránit před alergickými reakcemi. Quercetin stabilizuje buněčné membrány žírných buněk a bazofilů, které zabraňují uvolňování přebytečného histaminu. Pokud trpíte nějakou alergii, určitě do svého jídelníčku zahrňte jedno jablko denně, nejlépe organicky pěstované. Skvělá je i sklenice čerstvého jablečného moštu.

2. Kurkuma

Kurkuma je mocná zbraň, která dokáže zabránit alergii. Obsahuje velmi účinnou látku kurkumin, která obsahuje silné antioxidační a protizánětlivé sloučeniny, které pomáhají bojovat s alergií. Kromě toho, že léčí alergii, tak dokáže zmírnit i mnoho jejich příznaků. Stačí rozmíchat 1 lžičku kurkumového prášku ve sklenici horkého mléka a pít jednou denně. Kurkumu můžete používat i při běžném vaření.

3. Česnek

Česnek je další anti-alergickou potravinou, kterou je při alergiích třeba zahrnout do jídelníčku. Důležitá je jeho schopnost inhibovat aktivitu některých enzymů, které generují zánětlivé sloučeniny v těle a díky tomu může pomoci zabránit alergické reakci. Protizánětlivé, antibiotické, antioxidační a imunitu posilující vlastnosti česneku vám mohou pomoci udržet alergii během sezony na uzdě natolik, že nemusíte ani navštívit lékaře. Snězte jeden až dva drcené syrové stroužky česneku denně a můžete sledovat, jak zatočí s vaší alergií.

4. Citrony

Citrony jsou vynikající imunitu posilující ovoce, které pomáhá zabraňovat alergiím. Citrony jsou plné vitamínu C a antioxidantů. Výborně působí proti toxinům a pomáhají udržet tělo alkalické. Pití citronové vody po celý den detoxikuje tělo a zbavuje ho toxinů a nečistot. Další možností, jak zahrnout citron do jídelníčku, je smíchat jej s olivovým oleje a používat tuto směs na saláty nebo sendviče.

5. Losos

Losos má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin DHA a EPA. Tyto mastné kyseliny jsou vynikajícími bojovníky proti zánětům, čímž mohou účinně uklidnit mnohé z alergických reakcí. Losos může mimo jiné zlepšit fungování plic, čímž se sníží intenzita alergických příznaků, jako je astma a dušnost. Jezte lososa minimálně jednou týdně po celý rok a v průběhu alergické sezony množství ztrojnásobte. Kromě lososa zahrňte do vašeho jídelníčku i makrelu, pstruha, sledě a sardinky.

6. Zelený čaj

Alergici by měli do svého jídelníčku přidat také zelený čaj, který dokáže zlepšit funkci imunitního systému a je dobrou prevencí proti alergickým reakcím. Studie z roku 2002 došla k závěru, že sloučenina známá jako EGCG, která je obsažena v zeleném čaji, dokáže zablokovat klíčový buněčný receptor, který se podílí na tvorbě alergické reakce. Zelený čaj má také antioxidační, protizánětlivé a anti-histamické vlastnosti. Pijte 2 šálky zeleného čaje denně. Chcete-li, aby byl zelený čaj účinnější, přidejte do něj citron a med.

7. Sladké brambory

Sladké brambory v sobě mají nejvíce koncentrovanou formu beta-karotenu a spolu s draslíkem, manganem a vitamínem B6 pomáhají léčit záněty v těle. Sladké brambory obsahují také vitamín C, který posiluje imunitní systém a snižuje produkci histaminu. Tento typ brambor obsahuje unikátní kořenové proteiny, které mají antioxidační vlastnosti. Jezte pravidelně 1/2 šálku sladkých brambor a zlepšíte svůj imunitní systém a budete mít skvělou prevenci proti alergií.

8. Zázvor

Kromě toho, že má zázvor silně protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, má i silný vliv na potravinové alergie. Ve skutečnosti funguje při zastavování zánětu lépe, než antihistaminika. Navíc, může inhibovat kontrakci dýchacích cest a stimuluje sekreci hlenu, který pomáhá předcházet a zmírňovat příznaky astmatu. Pijte 2 šálky zázvorového čaje denně. Přidávejte plátky kořene zázvoru každodenně do jídla a nápojů.

9. Zelená zelenina

Pravidelná konzumace zelené zeleniny, jako je kapusta, zelí, špenát, saláty nebo brokolice vám může pomoci předejít alergickým reakcím během sezony. Zelená listová zelenina obsahuje fytochemikálie zvané kartenoidy, které jsou známé pro svou schopnost zmírnit alergické reakce. Navíc, zelená kapustovitá zelenina je dobrým zdrojem vitamínu C a dalších důležitých živin, které pomáhají zlepšit náš imunitní systém. Abyste využili protialergenních výhod této zeleniny co nejvíce, konzumujte nebo připravujte ji v kombinaci s kvalitním zdrojem tuku, jako je například olivový olej.

10. Lněná semínka

Lněná semínky obsahují selen a omega-3 mastné kyseliny, které vám mohou pomoci proti alergickým reakcím. Mastné kyseliny pomáhají předcházet a zmírňovat alergie snížením zánětlivých chemických látek v těle. Navíc, selen pomáhá zlepšovat imunitní systém a zvyšuje účinek antioxidantů. Přidejte jednu polévkovou lžíci lněných semínek do sklenice s teplou vodou nebo mlékem a pijte jednou denně. Lněnými semínky můžete také posypat saláty, jogurty a další pokrmy, které běžně konzumujete.

Obecně platí, že uvedených 10 potravin patří mezi nejlepší anti-alergické potraviny. Nicméně, pokud jste na některou z nich alergičtí, určitě se jim vyhněte.

Další rady pro alergiky:

 • Zjistěte, které alergeny vás ovlivňují.
 • Poté, co přijdete z venku, umyjte si pyl z obličeje i z rukou.
 • Před spaním se každodenně vysprchujte a umyjte si vlasy.
 • Minimalizujte kontakt s domácími zvířaty a s lidmi, kteří s nimi strávili hodně času.
 • Noste sluneční brýle nebo masku jako ochranu očí a tváře před pylem.
 • Nechte své boty u dveří, abyste zabránili přenosu pylu do domu.
 • Během alergické sezony mějte uzavřena střešní i ostatní okna.
 • Vyměňujte pravidelně filtry u vaší pece nebo klimatizace.
 • Používejte zvlhčovat vzduchu.
 • Vyhněte se pobytu v místech s mírnou teplotou s nízkou vlhkostí.
 • Vyhněte se čerstvě posekané trávě.
 • Sušte prádlo v sušičce místo věšení venku na prádelní šňůře.
Autor: Jad

10 anti-alergických potravin, které pomohou vyléčit vaši alergii. Léčba alergie pomocí vhodných proti-alergických potravin je přírodní a velmi účinná
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ