Zdraví

10 pádných důvodů, proč pít vodu s citronem

18.08 2021|Potraviny
10 pádných důvodů, proč pít vodu s citronem

Proč pít každé ráno na lačno sklenici teplé vody s citronem? Důvodů je mnoho a minimálně deset nejzajímavějších vám představíme v dnešním článku. S velkou pravděpodobností si tento zvyk oblíbíte i vy.

1. Zlepšuje trávení

Některé složky obsažené v citronu stimulují naše játra, aby produkovaly více žluči potřebné pro zdravé trávení. Citron rovněž pomáhá trávicímu systému splachovat nežádoucí složky a toxiny z těla. Každodenní pití sklenice vody s citronem pomáhá zmírnit příznaky poruch trávení, jako je pálení žáhy, říhání a nadýmání. Voda s citronem zabraňuje zácpě i průjmu tím, že podporuje bezproblémové fungování střev. American Cancer Society doporučuje tento zdravý nápoj pro pacienty s rakovinou.

2. Pomáhá hubnout

Pokud se snažíte zhubnout, pijte denně sklenici vody s citronem a medem, a určitě svého cíle dosáhnete rychleji. Citron obsahuje velké množství vlákniny pektinu, která pomáhá bojovat proti hladu a chutím a pomáhá udržovat delší dobu pocit plnosti. Kombinace vody s medem a citronem vytváří zásadité prostředí v žaludku, což pomáhá k rychlejšímu hubnutí.

3. Čistí pleť

Každodenní pití vody s citrónem může mít obrovský vliv na vaší pleť. Citron pomáhá čistit krev a podporuje růst nových krevních buněk, Má vysoký obsah vitamínu C a stejně jako ostatní antioxidanty pomáhá udržet pokožku bez vrásek a skvrn a bojuje s volnými radikály. Do vody s citronem můžete přidat med, který má regenerační, antibakteriální a kolagen posilující vlastnosti, jež podporují zdraví pokožky.

4. Podporuje imunitní systém

Voda s citronem také posiluje imunitní systém. Citron, který je bohatý na vitamín C, pomáhá posilovat imunitní systém a pomáhá tělu v boji proti nachlazení a chřipce. Citron navíc zvyšuje schopnost těla vstřebávat železo a živiny důležité pro zdravý imunitní systém. Citron obsahuje saponiny, které mají antimikrobiální vlastnosti, díky čemuž nám pomáhá udržet na uzdě různé infekce.

5. Eliminuje zápach z úst

Kyselá povaha citronu v kombinaci s léčivými vlastnostmi medu a vody může odstranit zápach z úst. Citron čistí ústa a aktivuje produkci slin, která zabíjí bakterie, jež způsobují zápach. Citronová voda také pomáhá zničit bílý povlak na jazyku, který se vytváří, zatímco spíme. Tento bílý povlak se skládá z rozkládajícího se jídla a bakterií, které jsou zodpovědné za zápach z úst.

6. Vyvažuje pH

Citron je jednou z nejlepších alkalizačních potravin pro tělo, protože obsahuje kyselinu citronovou a askorbovou, které pomáhají udržovat hladinu pH. Dobrá úroveň pH je nezbytná, protože příliš mnoho kyselosti tělu neprospívá. Vodu s citronem pijte pravidelně ráno na lačno. Pomůže to odstranit z těla celkovou kyselost, včetně kyseliny močové v kloubech, která je jednou z hlavních příčin bolesti a zánětu.

7. Zvyšuje energii

Výživné prvky, jako vitamíny B a C, fosfor, bílkoviny a sacharidy přítomné v citronu přirozeně povzbuzují organismus. Citron hydratuje a okysličuje tělo, čímž ho udržuje svěží a bez napětí. Citron obsahuje hodně záporně nabitých iontů, díky čemuž tělu poskytuje okamžitou energii. Vůně citronu má navíc povzbuzující vlastnosti a zlepšuje náladu.

8. Léčí krční infekce

Antibakteriální vlastnosti citronové vody pomáhají v boji proti problémům spojených s infekcí v krku, bolestech krku a zánětu mandlí. Zároveň, lidé, kteří piji každé ráno sklenici vody s citronem, jsou méně náchylní ke vzniku infekcí krku. Tento zdravý nápoj pomáhá dokonce zabránit problémům s dýcháním, jako je astma. Pokud trpíte bolestí v krku, pijte tento zdravý nápoj a kloktejte tak často, jak je to jen možné - urychlí to proces hojení.

9. Reguluje vysoký krevní tlak

Ti, kteří trpí vysokým krevním tlakem, mohou z tohoto zdravého nápoje mnoho vytěžit. Citronová voda pomáhá čistit lymfatický systém a udržuje tělo hydratované. Vysoký obsah draslíku v citronu vám pomůže lépe spát, snižuje stres a zlepšuje mentální funkce, což zase pomáhá udržovat krevní tlak v normálních mezích. Kyselina citronová pomáhá také při detoxikaci, která je nezbytná pro udržení močových cest bez infekce. Ženám, které trpí častými infekcemi močových cest, může voda s citronem velmi pomoci.

10. Čistí močové cesty

Voda s citronem působí jako diuretikum, a tudíž pomáhá očistit močové cesty a podporuje tvorbu moči. Navíc tento zdravý nápoj může změnit hodnotu pH močových cest, což zabrání šíření špatných bakterií.

Jak pít citronovou vodu, abychom si nepoškodili zuby?

Každodenní pití vody s citronem má však i svá negativa. Všechny citrusové plody mohou vzhledem ke své kyselosti poškozovat zuby. To platí zejména pro citrony. Ty obsahují vysoké množství kyseliny citronové, která rychleji opotřebovává zubní sklovinu. Poškozená sklovina se může projevit zabarvením zubu, průhlednými hranami nebo zvýšenou citlivostí zubů.

Pokud tedy chcete pít pravidelně vodu s citronem, měli byste se řídit několika pravidly. Teplá voda s citronem je horší než ta studená, protože uvolňuje větší množství kyseliny. Proto je lepší pít studenou vodu s citronem. Dále je dobré si minimálně 30 minut po vypití citronové vody nemýt zuby. Kyselost citronu totiž oslabí zubní sklovinu a drhnutí kartáčkem by ji mohlo poničit. Zuby je tedy lepší si čistit před pitím tohoto nápoje. Po vypití nápoje si opláchněte ústa čistou vodu, čímž vyplavíte přebytečnou kyselinu uloženou na zubech. Je dobré pít citronovou vodu opatrně, tak aby se nedotýkala zubů. K tomu může posloužit brčko.

Autor: Jad

10 pádných důvodů, proč pít vodu s citronem. Teplá voda s citronem na lačno má mnoho skvělých účinků na naše zdraví. Voda s citronem čistí pleť, snižuje tlak, zvyšuje energii
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
liba|28.04 2016 08:00
Voda s citronem je super, piju už měsíc a pleť se mi opravdu zlepšila
Odpovědět
 4 
marie|28.04 2016 08:49
Tak to jsem zvědavá. Začala jsem teprve pár dní zpěte
Odpovědět
 1 
Jan|08.05 2017 16:46
Voda s citronem je horší než ta studená, protože uvolňuje větší množství kyseliny. Proto je lepší pít studenou vodu s citronem. Co to je za větu? Jaká voda s citronem je horší než ta studená? Všude píšou že vlažná teplejší voda je s citronem lepší než studenější, jelikož studená způsobuje po ránu teplotní šok, ale jen vy uvádíte opak. Jinak nebojte se co uvádí zde, jeho koncentrace ve výsledném nápoji je nízká, tedy poškodit vaše zuby nemůže, nesmíte ale citrony po ránu vyždímat jich deset, vše musí být v poměru s vodou.

Odpovědět
 3