Zdraví

Zelí - božský lék na krásnou pleť i silný imunitní systém

14.04 2016|Potraviny
Zelí - božský lék na krásnou pleť i silný imunitní systém

Chcete-li mít krásnou zářící pleť a dostatečně silný imunitní systém, pak do svého jídelníčku určitě zařaďte zelí. Zelí se řadí mezi brukvovitou zeleninu, která je notoricky známá pro svůj vysoký obsah prospěšných živin. Pokud se tedy snažíte vylepšit svůj jídelníček, pak by měla být brukvovitá zelenina na samém vrcholu vašeho seznamu potravin.

Zelí je opravdu mocná zelenina

Pěstuje se více než 4000 let. Jeho příběh se začal psát na pobřeží západního Středomoří a Atlantiku. Staří Egypťané mu dokonce připisovali božskou moc. Používali ho jako obětní dar. Ve starověkém Řecku ho zase používali jako léčivou rostlinu, která posilovala tělo i ducha a konzumovali ho jako "imunitní a antistresovou tabletku ". Že pomáhá i na vředová onemocnění, se ukázalo později. Starověcí léčitelé tvrdili, že má zelí sílu měsíce, protože rostlo v měsíčním světle. Moderní věda o výživě však pochopila, že síla zelí vychází z jeho vysokého obsahu síry a vitamínu C.

Nutriční profil zelí

Půlka šálku drceného zelí (asi 75 gramů), obsahuje 17 kalorií, 4 gramy sacharidů (včetně 1 gramu vlákniny a 2 gramů cukru) a 1 gram proteinu. Půl šálku vařeného zelí vám dodá 47 % denní dávky vitamínu C. Ze stejné dávky zelí může vaše tělo získat 102 % denní dávky vitamínu K, 8 % manganu, 6 % kyseliny listové a menší množství vitamínu B-6, vápníku, draslíku a thiaminu.

Zelí obsahuje také antioxidanty, cholin, beta-karoten, lutein a zeaxanthin, stejně jako flavinoidy kamferolem, quercetin a apigenin. Červené zelí obsahuje těchto sloučenin více, než zelené zelí. Harvard School of Public Health prohlásil, že lidé, kteří pravidelně konzumují živiny z čerstvých surovin, jako je zelí, mají menší pravděpodobnost, že u nich dojde k rozvoji široké škály chronických onemocnění.

LÉČIVÉ ÚČINKY ZELÍ NA ZDRAVÍ

1. Zelí je ideální pro hubnutí

Šálek vařeného zelí má pouhých 33 kalorií. Má nízký obsah tuku a vysoký obsah vlákniny. Pokud se snažíte zhubnout, pak je zelí potravinou, kterou musíte do svého jídelníčku rozhodně zahrnout. Mimo to zelí podporuje vylučování a detoxikaci, což hubnutí jen urychlí.


2. Obsahuje vitamín C

Vitamín C obsažený v zelí podporuje zdraví kůže, cév, kostí a zubů. Jako antioxidant dokáže eliminovat volné radikály, které poškozují buněčné tkáně a DNA. Pokud budete jíst potraviny bohaté na vitamín C, jako je například zelí, může snížit riziko hypertenze, srdečních onemocnění, rakoviny a osteoartrózy.

Vitamín C se rychle kazí, pokud je vystaven působení vody, světla, tepla a vzduchu. Ideální tedy je uložit zelí na chladném a tmavém místě a spotřebovat jej během tří až čtyř dnů od data nákupu. Nejlepší variantou je jíst zelí syrové, lehce dušené nebo dušené.

3. Zelí obsahuje vlákninu

Půl šálku vařeného zelí obsahuje 2 gramy vlákniny, což je 8 % denní doporučené dávky. Zelí obsahuje rozpustnou a nerozpustnou vlákninu.

Rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě, čímž vzniká viskózní substance, která zpomaluje pohyb potravy v trávicí soustavě. Tělo tedy může v klidu absorbovat nezbytné výživné látky. Současně brzdí absorpci sacharidů z tenkého střeva do krve, čímž brání kolísání hodnoty krevního cukru. Tento typ vlákniny na sebe také nabaluje ve střevech žlučové kyseliny a cholesterol, a tím snižuje kyselost žaludku.

Nerozpustná vláknina vodu dobře absorbuje, ale nerozpouští se v ní. Změkčuje stolici, a tím udržuje obsah střev v pohybu. Následkem pak je ideální pravidelné vyprazdňování. Nerozpustná vláknina rovněž vyplavuje z těla obávané karcinogeny, žlučové kyseliny a nebezpečný cholesterol.

Zelí je podle odborníků jedním z nejlepších zdrojů vlákniny. Strava, která obsahuje dostatek vlákniny, může pomoci předejít rakovině, obezitě, srdečním chorobám, hemeroidům, zácpě a divertikulóze.

4. Zelí obsahuje vitamín K

Půl šálku syrového nebo vařeného zelí obsahuje 68 % denní doporučené dávky vitamínu K u mužů a 90 % doporučené denní dávky vitamínu K u žen. Vitamín K hraje důležitou roli ve správném srážení krve a pomáhá udržovat pevnost kostí.

Pokud vaše strava postrádá vitamín K, může u vás s největší pravděpodobností vzniknout osteoporóza nebo nadměrné krvácení, pokud se zraníte. Vitamín K je rozpustný v tucích a střeva jej nemohou absorbovat bez zdroje tuku. Zkuste tedy zelí konzumovat s grilovaným kuřetem nebo steakem. Pokud zelí konzumujete syrové, přidejte k němu olivový olej a koření na bázi oleje.

5. Glukosinoláty

Zelí, stejně jako ostatní členové ze skupiny brukvovité zeleniny, obsahuje vysokou koncentraci sloučenin glukosinolátů. Když zelí žvýkáte, rozštěpí se glukosinoláty na indolové isithiokyanátové sloučeniny. Podle Nation Cancer Institute mohou tyto dvě sloučeniny působit účinně jako antioxidanty, které by mohly pomoci při prevenci rakoviny tím, že inhibují růst a migraci nádorových buněk a zabíjí potenciální rakovinné buňky. NCI však varuje, že většina studií zatím byla provedena jen u zvířat a u lidí je účinek třeba teprve potvrdit.

6. Ochrana před chemoterapií

Sloučenina s názvem 3,3´diindolylmetan (DIM), která se nachází v zelí, dokáže ochraňovat před účinky chemoterapie. Ve studii provedené na univerzitě v Georgetownu, dostaly krysy smrtelnou dávku radiačního záření. Některé byly ponechány bez ošetření a jiné dostávaly denně injekcí DIM po dobu dvou týdnů. Všechny neléčené krysy zemřely. Více než 50 % krysích pacientů užívajících DIM zůstalo naživu v následujících 30 dnech.

Stejný pokus s podobným výsledkem vědci provedli na myších. Vědci zjistili, že myši léčené DIM mají vyšší počet červených nebo bílých krvinek a krevních destiček, které chemoterapie často ničí. Je dobře známo, že DIM má ochranné účinky proti rakovině a vědci doufají, že používání této látky bude v průběhu léčby rakoviny v budoucnosti sloužit jako ochranný štít pro zdravé tkáně.

7. Prevence rakoviny

Další sloučeninou v zelí, která dokáže bojovat s rakovinou, je sulforafan. Výzkum, který proběhl v posledních 30 letech ukazuje, že konzumace brukvovité zeleniny, je spojena s nižším rizikem rakoviny. V poslední době vědci zjistili, že tyto sloučeniny obsahují síru (sulforaphane), díky které má tato zelenina určitou hořkost, ale zároveň může působit proti rakovinnému bujení.

Další studie testovala schopnost sulforafanu oddálit rakovinu nebo ji zabránit. Vědci vypozorovali slibné výsledky u mnoha typů rakoviny, včetně melanomu, rakoviny jícnu, prostaty a slinivky břišní. Sulforafan má podle vědců sílu zničit enzymy škodlivé histondeacetylasy (HDAC), která jak je známo, se podílí na růstu nádorových buněk.

Dále bylo zjištěno, že složka jménem epigenin, která se nachází v zelí, petrželi, celeru a jiných rostlinách, dokáže snížit velikost nádoru v agresivní formě rakoviny prsu. Vědci tvrdí, že jejich zjištění ukazují na to, že apigenin má potenciál stát se netoxickou formou léčby rakoviny v budoucnosti.

Červené zelí obsahuje také silný antioxidant anthokyan, jenž dodává červeně a fialově zbarvenému ovoci jeho barvu. Anthokyany zpomalují proliferaci rakovinných buněk a zabíjejí již vytvořené rakovinné buňky, čímž zabraňují tvorbě nových nádorových porostů.

7. Zelí působí proti kardiovaskulárním chorobám

Sloučenina anthokyan potlačuje zánět, který může vést ke kardiovaskulárním chorobám. Nedávná zpráva v časopise American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že příjem potravin bohatých na flavonoidy snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. Prospěšné může být dokonce i malé množství flavonoidů. Vysoký obsah polyfenolů v zelí může snížit riziko kardiovaskulárních chorob tím, že brání hromadění krevních destiček a snížení krevního tlaku.

8. Imunita a trávení

Populárním způsobem přípravy zelí je jeho fermentace. Oblíbenou formou fermentovaného zelí je kysané zelí nebo kimchi. Fermentované potraviny jsou plné probiotik, které jsou jednou z nejlepších složek, které můžeme konzumovat pro náš imunitní a trávicí systém. Obsah vlákniny a vody v zelí také pomáhá předcházet zácpě a udržovat zdravý trávicí trakt. Konzumace vhodné vlákniny podporuje pravidelnost, což má zásadní význam pro každodenní vylučování toxinů prostřednictvím žluči a stolice. Nedávné studie ukázaly, že vláknina může dokonce hrát roli v regulaci imunitního systému a zánětu, v důsledku čehož se snižuje riziko souvisejících zánětů, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes, rakovina a obezita.

9. Zelí pro krásu

Vysoký obsah síry zkrášluje naší pleť. Zelí pomáhá odbourávat mastnou pleť a akné. Vnitřní užití síry je nezbytné pro tvorbu keratinu - proteinových látek, které jsou potřebné pro zdravé vlasy, nehty a kůži. Díky tomu, že zelí čistí krev a mění metabolismus buněk, působí omlazujícím vlivem na pleť a pokožku, činí ji vláčnou a částečně vyhlazuje vrásky.

Ingredience na zelnou masku
  • 2-3 listy zelí
  • 2 lžičky rýžové mouky
  • pár kapek mandlového nebo olivového oleje

Příprava zelné masky:
1. Rozmixujte listy zelí.
2. Smíchejte rýžovou mouku a mandlový olej.
3. Naneste masku na obličej a nechte zaschnout. Poté opláchněte vodou.
4. Pokud máte hodně mastnou pleť, můžete vynechat olej.

10. Zelí podporuje mozek

Zelí je plné vitamínu K a antokyanů, které pomáhají při duševních funkcích a koncentraci. Tyto živiny také zabraňují poškození nervů a zlepšují obranu proti Alzheimerově chorobě a demenci. V červeném zelí se těchto látek vykytuje ještě více než v bílém.

Zelí obsahuje acetylcholin, který ovlivňuje, jak rychle nám to myslí a jak dlouho dokážeme uchovat informace. Nízká hladina acetylcholinu se projevuje častým zapomínáním, špatným vnímáním emocí druhých, ale i touhou po dotecích. Nedostatek je vidět i na pleti, která je suchá a popraskaná. Zvláštní je i chuť k jídlu, kdy člověk víceméně vyhledává tučnější jídla, protože tuk obsahuje cholin, který utváří základní stavební kámen acetylcholinu. Bohužel tento stav může být velmi nebezpečný a to především díky špatným tukům, které mohou ucpat tepny v mozku a zničit tak jeho přirozený mechanismus pro produkci acetylcholinu.

Jak a na co používat zelí

Léčivé účinky má zelí pouze v syrovém stavu nebo lehce dušené. Vařené zelí naopak zatěžuje játra. Někteří léčitelé považují vařené zelí pro játra za jed. Pokud nemáte chuť jíst syrové zelí, pak raději sáhněte po kysaném zelí. Vzhledem k dobrému složení sacharidů a komplexnímu působení dalších látek je pravidelná konzumace syrového nebo kvašeného zelí velice vhodná nejen pro diabetiky.

Syrové zelí

Sníme-li před každým slaným jídlem několik listů syrového zelí nebo trochu kysaného zelí, přispíváme tím k léčbě jaterních nemocí jako je například jaterní nedostatečnost, zduřelá a opuchlá játra, počínající cirhóza, žloutenka typu A i B. Velkou úlevu přináší zelná kúra i při rakovině jater. V tomto případě doplňujeme kúru potravinovým doplňkem ze semen ostropestřce mariánského - půl lžičky prášku denně a lžící medu. Příznivý vliv má konzumace syrového zelí i při ateroskleróze.

Šťáva ze syrového zelí

Již více než 80 let je znám a neustále prokazován výrazný léčebný účinek šťávy ze syrového zelí - 0,5 litru denně - při dně, všech formách revmatismu a artróze (společně se šťávou z celeru). Je-li organismus překyselen či vás pálí žáha, pomůže vypít 2 - 3 dcl šťávy ze syrového zelí. Šťáva nebo odvar s medem se používá také při léčbě zánětu hrtanu, průdušek a dalších onemocnění dýchacích cest. Díky obsahu síry, arzenu a vápníku pomáhá zelí i při kožních chorobách, alergiích a lupénce.

Drcené listy

Drcený zelný list se dříve přikládal na rány a vředy pro rychlejší stažení hnisu a jeho výron. Podobně se dával na vyrážky, akné, karbunkly, furunkly, nežity, ekzémy a vůbec všelijaké možné boláky. Zelí tlumí místní horkost počínajících zánětů, například zánětů žil na oteklých nohách. Ovšem jenom zevně, vnitřně na záněty zelí rozhodně nepoužívejte, protože zvyšuje kyselosti tělesného prostředí, a tím omezuje aktivity bílých krvinek. Naopak zánětům v trávicím systému od jícnu po konečník zelí prospívá i vnitřně, protože velmi vadí patogenním mikroorganizmům.

Drcený čerstvý nebo zapařený list se přikládal i na revma a bolavé klouby, namožené svaly a šlachy, jejichž hojení napomáhají obsažené sirné hořčičné sloučeniny vyšším prokrvením.

Kysané zelí

Kysané zelí příznivě působí na trávení v žaludku a na činnost střev, údajně i při chudokrevnosti a plicních chorobách. Podporuje látkovou přeměnu, snižuje krevní tlak a zrychluje odvádění odpadních látek z těla. Zvyšuje celkovou odolnost organismu proti infekcím a aktivizuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, proto je výbornou prevencí nachlazení a chřipky. Dle nejnovějších výzkumů je také účinné afrodiziakum.

Příprava domácího kysaného zelí

Zelí bez košťálu nakrouhejte (nakrájejte, nastrouhejte), dejte do nádoby a prosolte 20 g/kg zelí. Přidejte trochu kmínu (kopr, cibule, jablko, křen, česnek), promíchejte, pomačkejte a nechte uležet cca 2 hodiny. Zelí vymačkejte a napěchujte do sklenice tak, aby bylo co nejvíce utlačené - bez komůrek vzduchu. Od okraje nechte cca 2 cm a uzavřete víčkem, případně překryjte potravinovou fólií upevněnou gumičkou. 1 kg zelí vychází na 1 standardní sklenici.

Sklenice nechte při pokojové teplotě v nádobě na zachytávání vody. Po několika hodinách se víčka vypuknou (fólie cca po 30 hodinách), zelí začne expandovat a sklenice mohou mírně odfukovat a vypouštět šťávu. Sklenice po dobu kvašení mějte v temnu, aby se nesnižoval obsah vitamínu C. Po dobu vypouklých víček (teplota) - několik dnů až dva týdny, probíhá kvašení. Po splasknutí víček (fólie) je zelí hotovo a sklenice dejte do lednice, kde několik týdnů bude dozrávat. Vyšší teplota při kvašení znamená rychlejší průběh, ale také méně chuti.

Po dobu kvašení kontrolujeme, aby zelí bylo stále pod vodou. Není-li, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout). Pokud teplota kvašení je v rozmezí 12 - 15°C, potom tento proces trvá 4 - 6 týdnů.

Zelí proti zácpě

Při zácpě se tradičně doporučuje krátkodobě 2x denně pozřít asi půl kilogramu kysaného zelí. Kysané zelí se svým významným obsahem kyseliny mléčné při požívání menších dávek kolem 50-150 g pravidelně udržuje nejen stolici v žádoucí funkci, ale patogenní střevní mikroby, plísně a kvasinky v pozoru. Doporučuje se tuto úpravu zelí užívat jako kúru po několik týdnů pro pořádek ve střevech, proti křečím a pro posílení organizmu a imunity.



Autor: Jad

Zelí - božský lék na krásnou pleť i silný imunitní systém. Chcete-li mít krásnou zářící pleť a dostatečně silný imunitní systém, pak do svého jídelníčku určitě zařaďte zelí. Zelí se řadí mezi
Zdravá výživa

 318 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Kdhdv|07.11 2017 12:03
Jak může někdo tvrdit, že vařené zelí obsahuje vitamín C.. to je přece úplný nesmysl
Odpovědět
 2 
Samllain|01.07 2018 12:38
To, že se vitamin C rozkládá při teplotě vyšší než 50 stupňů C je sice obecně známá informace, ovšem za prvé: neznamená to, že jakmile je potravina vystavena takovémuto teplu, tak všechen vitamin C okamžitě zmizí, děje se tak postupně. A za druhé, jsou látky, které tuto činnost i výrazně zpomalí. Například i zelený čaj takovouto látku obsahuje, a proto i v připraveném zeleném čaji (70 - 100 stupňů) zůstává tohoto vitaminu nezanedbatelné, tedy prakticky nezměněné, množství.
Odpovědět
 4