Kolik jídel denně bychom měli jíst?
Mateří kašička - královský elixír mládí
Získejte maximum vitamínů z ovoce a zeleniny
Otrava jídlem aneb odkud čekat potíže?
Jak zvýšit denní příjem bílkovin? Inspirujte se ukázkovým jídelníčkem
Veganství - pravidla, benefity i zdravotní rizika
Bílkoviny v potravinách - 130 nejlepších živočišných i rostlinných zdrojů
Dostatek vápníku i po vysazení mléčných produktů? Jde to jednoduše
Mateří kašička - královský elixír mládí
Získejte maximum vitamínů z ovoce a zeleniny
Otrava jídlem aneb odkud čekat potíže?
Jak zvýšit denní příjem bílkovin? Inspirujte se ukázkovým jídelníčkem
Veganství - pravidla, benefity i zdravotní rizika
Bílkoviny v potravinách - 130 nejlepších živočišných i rostlinných zdrojů
Dostatek vápníku i po vysazení mléčných produktů? Jde to jednoduše
Kolik jídel denně bychom měli jíst?
Ohledně denní frekvence jídla existuje mnoho názorů. Velká část odborníků říká, že snídaně spouští spalování tuků nebo, že 5 až 6 malých porcí denně zabraňuje zpomalení metabolismu. Ve skutečnosti studie ukazují smíšené výsledky a není zcela jasné, zda častější jedení pomáhá zhubnout. V dnešním článku se podíváme na poslední výzkumy, které tyto otázky řeší.
Zvyšuje častější jedení rychlost metabolismu?
Rychlost metabolismu je dána počtem kalorií, které vaše tělo spálí v daném časovém období. Představa, že když budete jíst častěji a menší porce, zvýší se rychlost vašeho metabolismu, je trvalý mýtus. Pravda je taková, že trávení jídla zvyšuje rychlost metabolismu jen mírně. Tento jev je známý jako termický efekt potravy. Je to ale celkové množství spotřebované potravy, které určuje množství energie vynaložené během trávení. Pokud sníte 3 jídla po 800 kaloriích, má to stejný tepelný účinek, jako když sníte 6 jídel po 400 kaloriích. Není tam doslova žádný rozdíl.Několik studií porovnávalo efekt konzumace mnoha menších jídel jedených častěji a dospělo k závěru, že tento způsob stravování nemá žádný významný vliv na rychlost metabolismu ani celkové ztráty tuku.
Vyrovná častější jedení hladinu cukru v krvi?
Často se objevuje názor, že by lidé měli jíst častěji, aby vyrovnali hladinu cukru v krvi. Konzumace velkých porcí by měla vést k rychlým výkyvům a poklesům hladiny cukru v krvi, zatímco menší porce jedeny častěji by měly stabilizovat hladinu cukru v krvi po celý den. Tento názor však věda také nepodporuje.Studie ukazují, že lidé, kteří jedí méně a větší porce, mají v průměru nižší hladiny glukózy v krvi. Mohou mít sice větší výkyvy hladiny cukru v krvi, ale celkově jsou jejich hladiny mnohem nižší. To je důležité zejména pro lidi, kteří mají problémy s cukrem v krvi, protože vysoká hladina cukru v krvi může způsobovat nejrůznější problémy. Ukázalo se také, že méně častější jedení v porovnání s častějším zvyšuje pocit sytosti a snižuje hlad.
Pokud jde o kontrolu hladiny cukru v krvi, zdá se, že to také hraje roli. Studie ukazují, že konzumace největšího jídla dne v dopoledních hodinách nebo na začátku dne snižuje průměrnou denní hladinu cukru v krvi.
Jíst snídani nebo ne?
Konvenční moudrosti říkají, že snídaně je nutnosti, která nastartuje váš metabolismus a pomůže vám zhubnout. Pozorovací studie ale ukazují, že ti, kteří snídani přeskakují, jsou častěji obézní než lidé, kteří snídají. Přesto data nedokazují, že pravidelná snídaně pomáhá hubnout, spíše jen, že je spojená s nižším rizikem obezity. Je také velmi pravděpodobné, že ti, kteří vynechávají snídani, mají tendenci být méně zdraví - většinou dávají přednost rychlému občerstvení nebo nezdravým potravinám.Navíc se zdá, že regulace cukru probíhá nejlépe ráno. Proto má snídaně s vysokým obsahem kalorií za následek nižší průměrné denní hladiny cukru v krvi než vysokokalorická večeře. Jedna studie u lidí s diabetem typu 2 zjistila, že půst až do poledne zrychlil vzestup hladiny cukru v krvi po obědě a večeři. To způsobují takzvané cirkadiánnní rytmy, je však zapotřebí více studií.
Má občasné vynechání jídla zdravotní přínosy?
Občasné hladovění je v dnešní době v oblasti zdravé výživy trendovým tématem. Znamená to, že se strategicky zdržíte jídla v určitých časech, jako je například přeskočení snídaně a obědů každý den nebo dvoudenní pust každý týden.Konvenční moudrosti hlásají, že takové chování může způsobit ztrátu svalové hmoty. To však není pravda. Studie týkající se krátkodobého hladovění ukazují, že rychlost metabolismu může na začátku hladovění skutečně vzrůst. Pouze po dlouhodobém půstu klesá. Kromě toho, studie u lidí i zvířat ukazují, že přerušované hladovění má různé přínosy pro zdraví, včetně zlepšení citlivosti na inzulín, nižší hladiny glukózy, nižšího množství inzulínu a různých dalších benefitů.
Přesušované hladovění také vyvolává proces buněčného vyčištění, který se nazývá autofagie, kdy tělesné buňky čistí odpadní produkty, které se vytvářejí v buňkách a přispívají ke stárnutí a nemocem.
Autor: Liv
Kolik porcí jídla denně jíst a jak často? Jaký způsob jedení zpomaluje metabolismus a jaký naopak metabolismus zrychluje? Kdy se nejlépe hubne?
Zdravá výživa
303
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ