Otrava jídlem aneb odkud čekat potíže?
Jak zvýšit denní příjem bílkovin? Inspirujte se ukázkovým jídelníčkem
Pět výživových tipů: načerpejte energii a buďte produktivní
10 nejlepších superpotravin ke snížení cholesterolu
11 úžasných účinků máku na naše zdraví
Získejte maximum vitamínů z ovoce a zeleniny
Mateří kašička - královský elixír mládí
Kolik jídel denně bychom měli jíst?
Veganství - pravidla, benefity i zdravotní rizika
Jak zvýšit denní příjem bílkovin? Inspirujte se ukázkovým jídelníčkem
Pět výživových tipů: načerpejte energii a buďte produktivní
10 nejlepších superpotravin ke snížení cholesterolu
11 úžasných účinků máku na naše zdraví
Získejte maximum vitamínů z ovoce a zeleniny
Mateří kašička - královský elixír mládí
Kolik jídel denně bychom měli jíst?
Veganství - pravidla, benefity i zdravotní rizika
Otrava jídlem aneb odkud čekat potíže?
Otravy jídlem jsou běžné, nicméně nepříjemné a někdy mohou způsobit i smrtelně nebezpečné problémy. Nákaza škodlivými mikroby se nemusí projevovat žádnými příznaky, nebo se příznaky mohou pohybovat od mírného nepohodlí v žaludku až po těžkou dehydrataci a průjem s krví. Kde bychom měli čekat potíže a jak chránit sebe i svou rodinu?
1. Listerióza
Syrová zelenina a ovoce
Bakterie listérie mohou infikovat čerstvou zeleninu a ovoce, například dýně, a způsobují horečku, bolesti svalů, narušení žaludku a průjem – po 2 dnech nebo 2 měsících od infekce.Jak se chránit: Důkladně myjte a poté sušte čerstvou zeleninu a ovoce předtím, než je nakrájíte. Uchovávejte je v chladničce při teplotě 5° C nebo nižší. Myjte vše, co přichází do kontaktu s dýní.
Nepasterizované mléčné výrobky
Výrobky vyrobené z nepasterizovaného mléka, včetně jogurtů nebo měkkých sýrů, jako jsou brie, feta, mexický bílý sýr „queso“, mohou obsahovat listérie. Vzhledem k tomu, že tyto bakterie mohou přežít i nízké teploty, prosté uchování produktu v chladničce je nezabije. Nejvíce ohrožení listeriózou jsou starší lidé, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou.Jak se chránit: Kontrolujte etikety. Ujistěte se, že je produkt pasterizován.
Salámy, salámové mísy, hot–dogy
Někdy může listérie proniknout do podniku pro zpracování masa a žít tam po celá léta. Vysoké teploty listérii zabíjejí, ale k nákaze může dojít po tepelném zpracování výrobku a před jeho zabalením. Například, pokud byl hotový výrobek položen na stejné místo, kde předtím leželo syrové maso.Jak se chránit: Nikdy nejezte hotové masné výrobky po uplynutí expirační doby, která je uvedena na balení. Před tím, než budete jíst hot–dogy, ohřejte je na 75° C.
2. Salmonelóza
Kuřata a vejce
Bakterie salmonelózy se neštítí žádného druhu produktů, avšak největším rizikem nákazy mají produkty živočišného původu, a to kvůli pravděpodobnému kontaktu se zvířecími exkrementy.U slepic může dojít ke kontaminaci vajec ještě před tím, než se vůbec vytvoří skořápka, proto dokonce i čerstvá čistá vejce mohou být nakažena salmonelózou. Symptomy infekce u lidí zahrnují křeče břicha, horečku a průjem, 12 – 72 hodin po kontaktu s bakterií. Nemoc může trvat 4 – 7 dní.
Jak se chránit: Nikdy nejezte syrová nebo slabě uvařená vajíčka. Vnitřní teplota kuřecího masa by měla během vaření dosáhnout 75° C. Nedovolte, aby se syrová kuřata dostala do kontaktu s vařeným kuřetem nebo jinými produkty. Po kontaktu se syrovým kuřecím masem si umyjte ruce, řezné desky, kuchyňská náčiní a pracovní plochu.
Syrové ovoce a zelenina
Salmoneléza se může vyskytovat i na ovoci a zelenině. Epidemie infekce souvisí s rajčaty, pálivými paprikami, listovou zeleninou a papájou. I klíčky mohou obsahovat bakterie salmonelózy, a to kvůli jejich pěstování ve vlhkých a teplých podmínkách – ano a konzumují se syrové nebo slabě tepelně zpracované. Salmonelozová infekce může být nebezpečná a dokonce i smrtelná pro kojence, starší lidi a lidi s křehkým zdravím.Jak se chránit: Důkladně myjte a poté osušte syrovou zeleninu a ovoce, před tím, než je nakrájíte. Uchovávejte je v ledničce při teplotě 5° C a nižší.
Zpracované produkty
Brambůrky, krekry, polévky, arašídové máslo a dokonce i zmrazené hotové potraviny mohou představovat hrozbu infekce salmonelózou. Studie epidemie salmonely přivedla vědce k arašídovému máslu a baleným produktům vyrobených z arašídů, například tyčinky a sušenky. Infekce se nejspíš vyskytuje v podniku v době zhotovení produktů. V takovémto případě bude následovat stažení produktů z obchodů.Jak se chránit: Nikdy nejezte produkty z kolekce potravin, které byly staženy z obchodů – okamžitě vraťte výrobek zpět do obchodu nebo jej vyhoďte. Zahřívání produktů na 75° C salmonelu zničí.
Syrové maso
Syrové, zejména mleté, maso představuje velké riziko infekce salmonelou. Příčinou několika epidemií bylo mleté maso z krůty. Na pohled a vůní není možné určit přítomnost této bakterie.Jak se chránit: Vařte hovězí, vepřové a jehněčí maso až do dosažení 65° C. Mleté maso z těchto druhů je nutné zahřát na 75° C, což platí i pro drůbeží maso a z něho mleté maso. Abyste zabránili kontaminaci jiných výrobků, důkladně si myjte ruce a veškeré povrchy, kterých se toto maso dotýkalo, umyjte vodou s čistícím prostředkem
3. Střevní tyčinkovitá bakterie E. coli
Mleté maso
Tyčinkovitá bakterie žije ve střevech dobytka a může nakazit zvířecí maso během porážky. Mleté maso představuje zvláštní nebezpečí, protože bakterie ho mohou infikovat během mletí. Symptomy infekce E. coli zahrnují akutní žaludeční křeče, průjem a zvracení. Nemoc se rozvíjí během několika dní po kontaktu s infikovaným produktem a může být nebezpečná pro osoby s oslabenou imunitou. Nemoc může trvat týden.Jak se chránit: Důkladně vařte maso (alespoň do 70° C a do úplného zmizení růžové barvy v jeho středu). Myjte vodou a čistícím přípravkem veškeré plochy a kuchyňské potřeby, které přicházejí do styku se syrovým masem.
Čerstvé džusy a mléko
K pasterizaci se používají vysoké teploty, které usmrcují bakterie. Vzhledem k tomu, že většina šťáv, které si v obchodě můžete koupit, je pasterizovaných, není v nich riziko infekce. Avšak nepasterizované šťávy prodávané na trzích, farmách a ve zdravotnických obchodech E. coli mohou obsahovat. Bakterie může proniknout také do čerstvého mléka skrze nemyté stroje, infikované a kontaminované exkrementy zvířat.Jak se chránit: Nakupujte pouze produkty, které prošly pasterizací. Pokud jim nevěříte, tvořte si je sami.
Čerstvá zelenina a ovoce
Ovoce a zelenina může být infikována bakterií E. Coli prostřednictvím hnojiv nebo zavlažování. Speciálně v rizikové skupině je zelenina listová. Avšak producenti dělají vše pro to, aby rizika minimalizovali, navíc se odborníci domnívají, že přínosy zeleniny a ovoce daleko přesahují všechna rizika otravy.Jak se chránit: Každý list listové zeleniny opláchněte a zeleninu vařte, abyste bakterie zabili.
4. Botulismus
Konzervy
Botulismus je vzácné onemocnění, které však může být smrtelné. Nakazit se můžete konzumací konzervovaných potravin. Zvláště nebezpečné jsou konzervy vlastní výroby, ale také med, uzené masné výrobky, fermentované, uzené a solené ryby. Zvláštní riziko představují pro malé děti. Symptomy botulismu zahrnují křeče, zvracení, dušnost, dvojité vidění, slabost a ochrnutí. Pokud máte podezření na botulismus, okamžitě volejte záchrannou službu.Jak se chránit: Nikdy nedávejte med dětem mladším 12 měsíců. Vyhoďte konzervy, které jsou poničené, protékají nebo páchnoucí zakonzervované produkty – nebo pokud při jejich otevření nádoba vystříkne tekutinu. Domácí produkty sterilizujte a vařte je při teplotě 120° C nejméně 30 minut.
5. Klostridie
Maso, dušená jídla a omáčky
Clostridium Perfringens – je typ bakterie, která způsobuje křeče a průjem trvající méně než 24 hodin. Omáčky, dušená jídla a některé další produkty, které se připravují ve velkém objemu a dlouho byly při pokojové teplotě – se často stávají skvělým prostředím pro klostridie.Jak se chránit: Omáčky a dušená jídla by měla být opatrně připravována a podávána horká, měla by být skladována při teplotě vyšší jak 60° C nebo nižší než 5° C.
6. Stafylokok
Sendviče, saláty, pečivo
Ano, je možné infikovat se stafylokokem prostřednictvím jídla, a to v případě, když je připravované infikovanou osobou. Zvláštní riziko představují sendviče, saláty, pekařské výrobky s krémem nebo pudinkem. Příznaky se objeví dostatečně rychle, a to i po 30 minutách a zahrnují zvracení, křeče a průjem. Nemoc trvá jeden až tři dny.Jak se chránit: Před přípravou jídla si důkladně umyjte ruce. Nevařte, pokud jste nemocní nebo máte rýmu nebo oční infekci, máte rány nebo infekci na rukou nebo zápěstí.
7. Kampylobakterióza
Nedostatečně uvařená drůbež
I malý kousek syrového kuřete může předvídat infekci kampylobakteriózou – málo známou chorobou, která je však druhou nejčastější příčinou otravy potravinami v USA. Symptomy zahrnují horečku, křeče, průjem a zvracení. Většina lidí se z nemoci zotaví během týdne, ale toto onemocnění může vést k Guillain–Barrého syndromu, což je vzácné a nebezpečné onemocnění. Guillainův–Barrého syndrom se rozvíjí několik týdnů po onemocnění, je doprovázený průjmem a může způsobit dočasné ochrnutí.Jak se chránit: Varujte se nákazy pomocí toho, že budete vodou s čisticím prostředkem umývat veškeré kuchyňské nádobí i plochy po kontaktu se syrovým kuřetem.
8. Norovirus
Jídlo, kterého se dotýkal nemocný člověk nakažený provirusem, je hlavním viníkem toho, čemu říkáme „střevní chřipka“. Vede ke zvracení a průjmu a obvykle trvá 24 – 48 hodin. Norovirusem je možné se nakazit skrze jídlo, které připravoval nemocný člověk nemyjící si ruce po toaletě. Ve skupině nebezpečných pokrmů jsou zahrnuty: čerstvé saláty a syrové ústřice, protože nepodléhají tepelnému zpracování.Jak se chránit: Po návštěvě toalety, výměně dětských plen nebo před přípravou jídla si vždy myjte ruce v horké mýdlové vodě po dobu alespoň 30 sekund.
9. Vibrio vulnifikus
Čerstvé ústřice
Vibrio vulnificus je bakterie, která žije v teplé mořské vodě a je schopná infikovat měkkýše, zejména ústřice. Pokud se jí nakazíte, vede ke stejným abnormalitám zažívacího traktu, jako je tomu u jiných otrav jídlem, ale lidem s narušenou imunitou může rozvinout život ohrožující infekci krve.Jak se chránit: Jezte pouze tepelně zpracované měkkýše. Smažení, pečení, vaření a vaření na páře snižuje riziko infekce. Vyhoďte všechny měkkýše, jejichž lastura se během vaření neotevřela.
Autor: Tar
Otrava jídlem aneb odkud čekat potíže? Nejznámější bakterie, které se nacházejí v jídle a mohou vám způsobit infekce. Listerióza, Salmonelóza, E. Coli
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ