Zdraví

9 příznaků toho, že vám chybí vitamín D

17.03 2019|Vitamíny
9 příznaků toho, že vám chybí vitamín D

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, který se podílí na mnoha základních procesech a tělesných funkcí. Do organismu se dostává pomocí ultrafialového záření ze sluneční světla. Tento vitamín je důležitý pro posílení imunitního systému, snížení zánětu, podporu růstu buněk nebo podporu nervosvalových funkcí.

Vitamín D hraje také klíčovou roli při prevenci a léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou cukrovka 1. a 2. typu, hypertenze, intolerance glukózy, roztroušená skleróza a další autoimunitní onemocnění. Když nemáte dostatek slunečního světla nebo jíte málo potravin bohatých na vitamín D, pak se zvyšuje riziko, že budete trpět jeho nedostatkem.

Nedostatkem vitamínu D obvykle trpí lidé, kteří mají tmavou pleť, jsou starší 50 let a ti, kteří žijí v částech světa, kde jsou dlouhá období tmy. Máte-li nedostatek vitamínu D, vaše tělo nemusí být schopno správně fungovat a může dojít k mnoha nepříjemným projevům. Úroveň vitamín D můžete zvýšit dostatečným slunečním zářením a správnou stravou. Stačí se denně vystavit 10 až 15 minut na ranním slunci. Jíst ryby, rybí tuk, žloutky, mléčné a obilné výrobky. Po konzultaci s lékařem také může používat vitamínové doplňky. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 9 příznaků toho, že trpíte nedostatkem vitamínu D.

1. Oslabení imunity

Nejdůležitějším příznakem nízké úrovně vitamínu D je slabá nebo snížená imunita, v důsledku které rychleji onemocníte. Vitamín D podporuje správnou funkci T-lymfocitů, které budují imunitu a pomáhají tělu bojovat s externími organismy, které jej napadají.

2. Bolesti kostí

Vitamín D je důležitý pro kosti, chrupavky a správnou funkci svalů. Nedostatek vitamínu D v těle může vést k bolestem svalů, svalovým křečím a chronickým bolestem kloubů. Při nízké hladině vitamínu D neobsahuje váš kosterní systém dostatek vápníku, což přispívá k bolestem kostí. Nedostatek vitamínu D je spojen také s nemocemi, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, osteoartritida, syndrom chronické únavy a fibromyalgie. Všechny tyto zdravotní problémy mají společné příznaky - bolest kloubů.

3. Vyčerpání a únava

Vaše tělo potřebuje vitamín D kvůli energii. Pokud jste stále unaveni, bez známých důvodů, měli byste si nechat zkontrolovat úroveň vitamínu D. Nízká hladina vitamínu D vede k ukládání tuků. To zase snižuje rychlost metabolismu a dodává tělu méně energie. Studie z roku 2014, zveřejněna v časopise North American Journal of Medical Sciences ukázala, že úprava hladiny vitamínu D může výrazně snížit závažnost příznaků únavy.

4. Náhlé změny nálad

Nedostatek viatmínu D může vést také k náhlým změnám nálad. Vitamín D pomáhá vyrábět serotonin, hormon mozku spojený se zlepšením nálady a štěstím. Zvýšená hladina serotininu může pomoci zmírnit dopady stresu a být dobrou prevencí nebo léčbou mírné deprese. Nedostatek vitamínu D může způsobovat i další afektivní poruchy, jako je například sezónní afektivní porucha, premenstruační syndrom a fibromyalgie. Studie dokázaly, že lidé, kteří trpí v zimních měsících mírnou depresí, mají nedostatek slunečního záření.

5. Psoriáza

Nedostatek vitamínu D může přispět také k psoriáze - autoimunitnímu onemocnění kůže. Podle National Psoriasis Foundation pomáhá pobyt na slunci zpomalit tempo nemoci. Studie z roku 2013, zveřejněna v časopise Dermato-endocrinology přišla na to, že autoimunita je spojena s nedostatek vitamínu D a rezistencí. Tato pilotní studie také došla k závěru, že pacientům s psoriázou pomůže terapie vysokými dávkami vitamínu D3. Pokud vám diagnostikovali psoriázu, tak si nechte zkontrolovat hladinu vitamínu D.

6. Zažívací potíže

Pokud trpíte zažívacími potížemi, možná vaše tělo není schopné absorbovat tento v tucích rozpustný vitamín. To může vést k nízké úrovni vitamínu D v těle. Zažívací potíže mohou zahrnovat Crohnovu chorobu, celiakie a různá zánětlivá onemocnění střev. Receptory vitamínu D jsou přítomny v buňkách v zažívacím traktu a imunitními systému, kde se vitamín D může vázat na tyto receptory a pomáhat tělu správně fungovat. Studie z roku 2011 ukázala souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a onemocněními zažívacího ústrojí, včetně zánětlivých onemocnění střev a kolorektálního karcinomu.

7. Nadměrné pocení

Nízká úroveň vitamínu D v těle způsobuje také nadměrné pocení, zejména na hlavě. Také nadměrné pocení u novorozenců kvůli nervosvalové dráždivosti je časným příznakem nedostatku vitamínu D. Nadměrné pocení na hlavě může být klíčovým příznakem křivice, formy nedostatku vitamínu D3, která ovlivňuje vývoj kostí u dětí. Vitamín D reguluje koncentraci minerálů a pomáhá regulovat rovnováhu tekutin ve vašem těle, což pomáhá regulovat tělesnou teplotu.

8. Vysoký krevní tlak

Pokud máte vysoký krevní tlak, může to znamenat nedostatek vitamínu D v těle. Vitamín D potlačuje enzymatický proces, který může sevřít tepny a vést k vysokému krevnímu tlaku. Kromě toho, vitamín D zlepšuje krevní oběh v celém těle, který je nezbytný pro správnou funkci vašeho srdce. To pomáhá snížit riziko infarktu myokardu, srdečního selhání nebo mrtvice.

9. Nadváha nebo obezita

Pokud jste obézní, je zde velká pravděpodobnost, že trpíte nedostatkem vitamínu D. Studie z roku 2013, vedena Institutem dětského zdraví na univerzitě College London naznačuje, že obezita vede k nedostatku vitamínu D. Vědci zjistili, že zvýšení indexu tělesné hmotnosti (BMI) o 10 % způsobuje pokles koncentrace vitamínu D v těle o 4 %.Autor: Liv

Příznaky nedostatku vitamínu D. Jak se na našem zdraví projevuje nedostatek vitamínu D. Jaké potraviny obsahují vitamín D a jak
Zdravá výživa

 356 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martina|28.10 2020 14:21
lidi, kteří prodělali nemoc covid 19 mají v těle nedostatek vitaminu D, takže s emusí pravidelně doplnovat a hlavně je důležité i nadále posilovat naši umunitu, na to jsou nejlepší probiotika
Odpovědět
 2 
Brisa|31.12 2020 14:36
co mi chybí když jsem pořád unavená? Co si mám koupit?
Odpovědět
 0