Zdraví

Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví

15.08 2019|Bylinky
Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví

Heřmánek byl již našimi předky využíván jako léčivá bylina. Ani dnes tomu není jinak. Nedokáže sice nahradit běžnou léčbu mnoha onemocnění, ale zato pomáhá zmírňovat jeho projevy nebo působit preventivně proti jeho vzniku.

Heřmánek obsahuje flavonoidy, které mají spoustu zdravotních benefitů. Je možné, že obsahuje taktéž škodlivé látky, na které se doposud ale nepřišlo. Můžete si jej dopřát ve variantách čaje, tinktury, odvaru, masti nebo inhalovat jeho výpary při nachlazení.

Při výběru čaje si však dejte záležet. Čím víc bude obsahovat čistého heřmánku, tím líp. Popíjení 1-2 šálků tohoto bylinkového zázraku ukazuje, že žádné negativa nenese. Ba právě naopak. Můžeme sledovat spoustu přínosů.


Zdravotní benefity heřmánku

1. Zlepšuje imunitu a pomáhá v boji proti bakteriím

Pokud vaše imunita pokulhává a ke krizi stačí menší změna počasí, pijte 2 šálky tohoto léčivého moku každý den.

2. Pomáhá k lepšímu spánku

Heřmánkový čaj pomáhá zmírňovat obtíže se spánkem. Léčí nespavost a pomáhá proti insomnii. Působí přímo na nervový systém a uvolňuje napětí. Nejvhodnější je jej konzumovat před spánkem.

3. Zmírňuje trávicí obtíže

Působí na dětské koliky. Výzkumy ukázaly, že podávání heřmánku spolu se sporýšem lékařským, balzámovou mátou, lékořicí a fenyklem pomohlo snížit tyto obtíže. U průjmových onemocnění bylo jeho podávání dětem taktéž účinné. Navíc snižuje plynatost, nechutenství, nevolnost, pomáhá při zvracení a proti vzniku žaludečních vředů. Dále potlačuje působení bakterie Helicobacter pylori, která se ráda usidluje v žaludku a může způsobit právě zmíněné žaludeční vředy.

4. Uzdravuje rány a pomáhá zlepšovat zdraví pokožky

Působí protizánětlivě, antibakteriálně a má antiflogistické účinky. Znamená to, že působí nejen protizánětlivě, ale i proti bolesti. Heřmánkové mazání pomáhá zlepšit lupénku a ekzém, a navíc působí efektivněji než kortikosteroidy.

5. Zmírňuje menstruační obtíže

Uvolňuje napětí ve svalech a zmírňuje tak menstruační křeče a bolesti. Relaxuje dělohu a redukuje množství prostaglandinů. Proto se jeho popíjení již před periodou vřele doporučuje.

6. Působí proti vzniku akné

Heřmánkový čaj pomáhá v boji proti akné. Nejen, že jej redukuje, ale působí i proti vzniku jizev a protizánětlivě. Tak stejně působí, pokud se potírá přímo na obličej.

7. Zpomaluje stárnutí pleti a urychluje regeneraci buněk

Chrání pleť proti působení volných radikálů, urychluje regeneraci pleti, rozšiřuje póry a zpomaluje proces stárnutí.

8. Léčí popáleniny od sluníčka

Přehnali jste to s opalováním a máte tělo jako v jednom ohni? Udělejte si odvar z heřmánku, nechte trochu vychladnout a namočte do něho ručník. Zabalte postižené místo do tohoto ručníku a nechte působit.

9. Heřmánkový čaj jako prevence rakoviny

Eliminuje tvorbu a množení rakovinných buněk. To se děje díky bioaktivní látce zvané flavon apigenin. Toto však je v procesu průzkumu a pokusy byly prozatím provedeny pouze u zvířat. Přesto je dobrou zprávou, že by něco tuto zákeřnou nemoc mohlo ovlivnit, že?

10. Eliminuje tmavé kruhy pod očima

Použitý pytlík heřmánkového čaje nevyhazujte, ale dejte jej zchladit do lednice. Mezitím si nechte udělat masáž okolí očí, a pak si ještě chvíli odpočiňte s pytlíky vychlazeného čaje na očích. Tmavé kruhy zmizí!

11. Snižuje krevní cukr

Pro lidi trpící cukrovkou nebo ty, kdo na ni mají náběh, máme dobrou zprávu. Některé studie dokazují, že heřmánkový čaj dokonce snižuje krevní cukr, tedy glykémii. Bylo by mylné přestat užívat léky nebo inzulin, které přímo na krevní cukr působí. Heřmánkový čaj však může být skvělý pomocník, aby glykémie nešplhala příliš vysoko a nezpůsobovala tak další komplikace.

12. Léčí nachlazení

Hrnek heřmánkového čaje působí jako skvělá prevence, když na nás něco leze. Dopřejte si jej i v podobě páry. Do větší nádoby si udělejte horkou lázeň spolu s heřmánkem a jeho výpary inhalujte schovaní pod ručníkem. Hezky se vypotíte a zároveň si pomůžete od rýmy a dalších příznaků nachlazení.

13. Zlepšuje odolnost vůči stresu

Má v sobě přírodní sedativa. Toho je dobré využít, pokud prožíváte stres a napětí třeba v zaměstnání. Není nic jednoduššího, než se zrelaxovat šálkem čaje.

14. Má zkrášlující účinky pro naši pleť

Popíjení horkého heřmánkového čaje po doušcích dodá pleti přirozenou bělost a lesk.

15. Vlasy zbaví lupů

Stačí pít čaj z heřmánku nebo každé mytí vlasů zakončit heřmánkovým přelivem. Snižuje podráždění pokožky hlavy a podporuje zdraví vlasů.

16. Snižuje riziko vzniku osteoporózy

Výzkumy, které byly provedeny na několika ženách v období menopauzy, ukázaly, že by heřmánkový čaj dokonce mohl eliminovat riziko vzniku osteoporózy, tedy lámavosti kostí. To zapříčiňuje pokles hormonu estrogenu, který je ve velkém množství vyplaven v období menopauzy. Heřmánkový čaj má údajně tzv. anti-estrogenní účinky.

17. Působí pozitivně na kardiovaskulární systém

U několika mužů s rizikem infarktu myokardu se potvrdilo, že heřmánek snížil pravděpodobnost nástupu tohoto onemocnění. To se děje díky pravidelné konzumaci flavonoidů, které jsou zde obsaženy. Prozatím je to taktéž v procesu výzkumu.

18. Pomáhá na hemeroidy

Heřmánkové mazání pomáhá na hemeroidy. Stejně tak působí tinktura, kterou si přidáte do sedací bylinkové koupele.

Pro koho je naopak popíjení heřmánkového čaje nevhodné?

Kojenci a batolata - čaj obsahuje spory botulismu, proti kterým organismus malých dětí nedokáže účinně bojovat.

Kojící matky a těhotné ženy - heřmánek se dostává až k plodu těhotné ženy. U kojící matky se vylučuje do mateřského mléka. Proto je konzumace heřmánkového čaje v obou případech nevhodná.

Lidi trpící alergiemi - zejména lidé, kteří jsou alergičtí na pyl, mohou být více náchylní na v heřmánkovém čaji obsažené pylové složky z jiných květů.

Vedlejší účinky heřmánku

Některé vedlejší účinky se po požití heřmánku mohou objevit. Patří zde ospalost nebo zvracení (objevuje se zejména po předávkování).

Pokud se s něčím trvale léčíte, poraďte se se svým lékařem, zda je dlouhodobé užívání heřmánku slučitelné s vaší léčbou nebo léky. Ve větším množství může totiž působit mírné účinky ředění krve. Proto je i vhodné heřmánek vysadit dva týdny před operačním zákrokem. Navíc by mohl ovlivnit fungování podaných anestetik (léků na uspání).

Autor: Zuzana Pitříková

Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví. Heřmánek zlepšuje imunitu, podporuje spánek a působí proti menstruačním bolestem. Má však i mnoho dalších blahodárných účinků na zdraví
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ