Zdraví

Anýz - proti nadýmání i na podporu kojení

10.01 2019|Bylinky
Anýz - proti nadýmání i na podporu kojení

Bedrník anýz je jedním z nejstarších koření pěstovaných již za starých Římanů. Jeho domovinou je oblast Blízkého východu a Středozemí, odkud se rozšířil do různých koutů světa, včetně naší Republiky. Jedná se o bylinku z čeledi miříkovitých, která dorůstá do výšky zhruba 60 cm. Ve středověku jej používali jako lék proti moru.

Bedrník anýz kvete od května do července bílými květy, ze kterých později vzniknou aromatická semena. Právě ta se sbírají. Jejich silně kořenitý pach a sladká chuť je předurčují k použití při přípravě pokrmů (coby koření), aromatických vod, lihů, sirupů a léčivých čajů.

Semena anýzu jsou nabita vitamíny a minerály

Pro anýz je typická ta ké jeho charakteristická výrazná vůně, kterou má na svědomí silice, jejíž hlavní složkou je mentol. Mentol však není zásadní složkou anýzu, tou je éterický olej anetol, který mu dodává jeho sladkou a současně kořeněnou chuť. Najdeme v něm také estragol, terpeny pinen a limonen. Anýz nám dodá také některé vitamíny skupiny B, zejména pyridoxin, niacin, riboflavin a thiamin, vitamíny A, C a také některé minerály, například měď draslík, vápník, mangan, zinek a hořčík.

Pomoc proti kašli

Trápí vás kašel? Vyzkoušejte léčivé schopnosti drobných semínek anýzu. Toto aromatické koření vám uleví od suchého kašle, a pokud jste zahlenění, podpoří vykašlávání. Obsahuje totiž látky, které zkapalňují průduškové hleny. Látky obsažené v anýzu dokáží zabít některé bakterie. A nejen to, rovněž zklidní podrážděnou sliznici průdušek a podpoří její regeneraci. Anýz patří k bylinkám, které působí na naše tělo velmi šetrně. Čaj z jeho semínek mohou pít i malé děti.


Aromatická vůně tohoto koření osvěží váš dech. Ne náhodou obyvatelé Indie a Pákistánu žvýkají semena anýzu pro osvěžení dechu. I vy můžete vyzkoušet tuto přírodní žvýkačku.

Úleva od nadýmání

Anýz je staletími osvědčený prostředek proti nadýmání. Již ve středověku zbavoval naše předky nepříjemné plynatosti. Středověké spisy o něm hovoří jako o koření, které zbavuje větrů i veškeré mrzutosti.

Toto aromatické koření patří mezi základní bylinky proti nadýmání. Spolu s kmínem, fenyklem a koriandrem tvoří „bylinný čaj čtyř semen“, kterému nedokáže odolat žádné nadýmání. Anýz si dokáže poradit nejen s plynatostí, navíc uvolní křeče, podpoří trávení a posílí žaludek. Jako jedno z mála koření je schopné odstraňovat bolesti.

Trápí vašeho kojence či batole průjem a bolí ho bříško? Vaše dítko zbaví potíží několik doušků anýzového čaje. Příznivé účinky tohoto koření se přenášejí do mateřského mléka, jehož tvorbu anýz rovněž podporuje.

Drobná semínka anýzu jsou výborným prostředkem proti nechutenství. Anýz totiž stimuluje sekreci žaludečních šťáv, čímž zvyšuje chuť k jídlu.

Anýzový čaj a odvar

Z anýzových semen si můžeme připravit čaj nebo odvar. Anýzový čaj připravíme zalitím dvou čajových lžiček semen (nejlépe drcených) 250 ml vroucí vody. Necháme 10 až 15 minut vyluhovat, potom scedíme a popíjíme maximálně třikrát denně.

Anýzový odvar je silnější (a tím i účinnější) než anýzový čaj. Do 500 ml vody přidáme dvě polévkové lžíce anýzových semen, přivedeme k varu a povaříme 10 minut. Poté scedíme a popíjíme.

Průduškový čaj s anýzem

Potřebujeme půl lžičky anýzu, půl lžičky kořene lékořice, 3 dl vroucí vody. Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme po douškách.

Čaj pro kojící maminky

Tento čaj zvyšuje kvalitu i tvorbu mateřského mléka. Potřebujeme 1 lžičku anýzu, 1 lžičku fenyklových semen, 1 lžičku jestřabiny, 3 dl vroucí vod. Léčivky zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme po douškách během celého dne.

Anýzová oční koupel při očních zánětech

Potřebujeme 1 lžičku anýzových semínek a 2 dl vody. Anýz zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté dobře přecedíme a vzniklým čajem si několikrát denně vyplachujeme oči.

Anýz v kuchyni

Anýz nám může prokázat službu nejen ve formě čaje či odvaru jako účinný prostředek proti kašli a nadýmání. Poslouží nám také k dochucení koláčů, cukrovinek, sušenek, pečiva, omáček, polévek nebo mas. Vyrábějí se z něho také alkoholické nápoje, například řecké ouzo nebo francouzský pastis.

Jak vypěstovat anýz?

Pěstování anýzu není nijak náročné. Tato rostlinka potřebuje slunné stanoviště, chráněné před větrem a lehkou hlinito-písčitou půdu s dostatkem vápníku. Rostlinka je rovněž nenáročná na zálivku.

Semena se vysévají během března a dubna do řádků o hloubce 1 až 2 cm. Nemáte-li zahrádku, můžete zasadit semena do truhlíku nebo dokonce do většího květináče. Asi po třech týdnech od výsevu se objeví maličké rostlinky, které pomalu rostou a v létě budou zdobit vaši zahrádku či balkón drobnými bílými květy.

V srpnu a září (po odkvětu), se objeví nezralé plody. To je období sklizně semen anýzu. Seřízněte květenství a sušte je zavěšené (semínka budou padat do podložky) nebo rozprostřené na suchém místě. V tomto případě je třeba oddělit semínka od stonku dotykem. Semínka uchovejte v dobře uzavřené nádobě v suchu.

Pokud budete sbírat anýz v přírodě, pečlivě si jej prohlédněte a mějte jistotu, že jde skutečně o správnou rostlinku. Anýz je totiž velmi podobný jedovatému bolehlavu.

Autor: Liv

Anýz - proti nadýmání i na podporu kojení. Bedrník anýz má mnoho zajímavých účinků na zdraví. Mezi ty nejznámější patří to, že působí proti nadýmání a podporuje tvorbu mateřského mléka
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ