Zdraví

Světlík lékařský léčí oči, paměť i žaludek

24.06 2018|Bylinky
Světlík lékařský léčí oči, paměť i žaludek

O této malé nenápadné rostlině napsal v roce 1949 Jan Biegánski v knize "Bylinářství". Napsal tehdy o několika případech vyléčení úplné slepoty, ke kterému došlo po několika týdnech přikládání obkladů z nálevů světlíku přes noc. Tím ale léčivé účinky světlíku lékařského nekončí.

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana) patří do čeledi krtičníkovitých. Je to drobná jednoletá rostlina, vzácně dorůstající do výšky 20-30 mm. Má tuhou lodyhu, mírně rozvětvenou, drobné listy rovnoměrně pokrývající lodyhu, vejčitého tvaru se zoubkovitými okraji. Světlík má malé květy tvaru lví tlamy o průměru 4-5 cm bílo-fialové barvy, žilkovaté, se skvrnou na dolním pysku. Bylinka kvete od července do září.

Světlík lékařský je napůl parazitem. Jeho kořeny berou živiny z kořenů jiných rostlin. Roste na loukách a pastvinách, v houštinách u příkopů a také na místech, kde dříve byly pralesy, neboť ztrouchnivělé dřevo je pro růst světlíku vynikající živinou. Jsou to drobné rostliny skryté v trávě, a proto je jejich sběr obtížný. Často dá několikahodinový sběr jen několik dekagramů sechu suroviny. Touto surovinou je nejčastěji směs světlíku hajního a lékařského.

Hlavní sloučeniny světlíku lékařského tvoří flavonové glykosidy, které jsou svými účinky blízké rutiu a vitamínu P, dále pak třísloviny, pryskyřice, vosky, silice a minerální soli, zejména mědi, hořčíku a kyseliny křemičité, kávové, pryskyřice, kumarinu. Bylinka obsahuje také vitaminy B, C, E a beta-karoten. Hlavní účinnou látkou světlíku je aukubin, což je iridoidní glykosid.

Léčivé účinky světlíku lékařského

  • oční nemoci
  • záněty spojivek
  • zánět očního víčka
  • hnisání očí
  • nadměrné slzení
  • únava očí
  • pooperační stavy očí
  • posílení žaludku
  • překyselení žaludku
  • žaludeční vředy
  • paměť, zapomnětlivost
  • chronická rýma
  • snižuje krevní tlak
  • problémy s kůži - akné, strie

Jak se používat světlík lékařský

Světlík je účinný při použití i zevně i vnitřně. Zevní použití spočívá v užívání silného odvaru na oplachování postižených míst, zejména očí, anebo v přikládání obkladů.

Nálev ze světlíku povzbuzuje sekreční činnost žaludku, jater a střev a má svíravé účinky. Francouzi doporučují používat světlík při chrapotu, kašli, rýmě a také při průjmu a překyselení žaludku. Všichni shodně doporučují léčení očí a jsou nadšeni příznivými efekty léčby.

Světlík působí účinně při onemocněních oční sítnice, zánětu spojivek, duhovky a slzení a reguluje tlak v oční kouli, léčí jarní záněty spojivek a úporné záněty okrajů a kůže víček. Zlepšuje tvorbu zrakové červeně na sítnice ve žluté skvrně čili v čípcích a ve zbylé části sítnice čili v tyčinkách, ulehčuje vstřebávání vitamínu A, který je hlavním faktorem rozhodujícím o ostrosti zraku a o vidění jak na světle, tak i za soumraku.Léčba světlíkem často natolik zlepší zrak, že je možné vyměnit brýle za slabší.

Na léčení očí
1/2 lžičky práškové nati paříme 5 minut jako čaj v 1/3 sklenice vroucí vody a používáme jako obklad na oči na noc. V této léčbě pokračujeme dva až čtyři měsíce. Zbylou tekutinu i s práškem vypijeme.

Světlík posiluje paměť a je účinný při mírných infekcích. Flavanoidy a beta-karoten ve světlíku mohou zlepšit váš kognitivní výkon a posílit špatnou paměť. Skvělý domácí prostředek lze vyrobit smícháním 2 polévkových lžiček sušené bylinky, 1 polévkové lžíce cukru, 1/2 polévkové lžičky muškátového oříšku a 2 polévkových lžic semen fenyklu. Dejte si polovinu lžičky této směsi každé ráno. A nebo jednoduše pijte jednu šálek světlíkového čaje denně – to může zlepšit vaši paměť.

V USA se výtažkem ze světlíku léčí chronické rýmy. Světlík považován také za skvělý prostředek pro léčbu alergií a dýchacích potíží. Přírodní adstringentní taniny v bylině mohou přispět ke snížení hlenů na sliznici během nachlazení a chřipky. Flavonoidy v této bylince mohou také pomoci při léčbě sezónních alergií, kašle, nachlazení a ucpaného nosu.

Doporučuje se připravit světlíkový čaj ponořením sáčku čaje na 5 minut do vařícího šálku vody. Pijte pak dvakrát až třikrát denně. Když používáte sušené listy, přidejte jednu čajovou lžičku listů světlíku do jednoho šálku vařící vody. Nechte prudce stoupat po dobu 5 až 7 minut a pak listy zceďte. Přidejte med a pijte.

Odvar ze světlíku
Odvar k výplachům se používá při očních potížích, například při zánětech či při hnisavých onemocněních. Pro jeho přípravu je zapotřebí 3 lžiček nadrcené natě světlíku, které se vloží do půllitru vody a nechají se vařit. Po dokončení varu je zapotřebí nechat nať asi hodinu louhovat. Následně scedíme a nálevem potíráme hnisavá místa.

Proti akné
Přírodní zvlhčující a antibakteriální činidla v této bylince se ukázaly jako velmi účinné při stahování porézní mastné pokožky i při hojení akné a podrážděné kůže. Jednoduchým prostředkem pro léčbu akné je proto použití světlíkového obkladu na postiženou kůži.

Rozdrťte čerstvé listy a květní lístky světlíku a aplikujte je přímo na oblasti s akné (každý večer před spaním). Odstraňte obklady po 20 minutách před spaním a druhý den ráno si umyjte obličej. Pokud nemáte čerstvé listy k dispozici, může si vyrobit obklad namočením rozdrcených suchých listů a okvětních lístků do mírně teplé vody po dobu deseti minut.

Na pokožku také můžete aplikovat světlíkový čaj nebo tinkturu – jednoduše dejte bavlněný šátek do studeného čaje nebo do směsi 5 kapek tinktury v 1/4 šálku studené vody. Jemně aplikujte namočený bavlněný šátek na postižené oblasti. Další možnost použití je aplikace 5-6 kapek světlíkového oleje do hydratačního krému na obličej – takto může být aplikován i na noc.



Autor: Ari

Světlík lékařský léčí oči, paměť i žaludek. Drobná bylinka má mnohem více léčivých účinků. Světlík lékařský nebo také Euphrasia officinalis se nejčastěji používá k léčbě očí
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ