Zdraví

Kotvičník zemní a jeho 17 benefitů pro zdraví

10.07 2019|Bylinky
Kotvičník zemní a jeho 17 benefitů pro zdraví

Kotvičník zemní je jednoletá bylinka, známá také pod latinským názvem Tribulus terrestris. Využívá se jako přírodní afrodisiakum, pro nárůst svalové hmoty i zlepšení sportovních výsledků. V poslední době se dostává ve známost jako léčivka, která má obrovské množství pozitivních účinků pro naše tělo. O jaké účinky jde?

1. Diuretické účinky a pozitivní vliv na močové ústrojí

Diuretické účinky má kotvičník hlavně díky svým močopudným schopnostem. Léčí onemocnění ledvin, močového měchýře, rozpouští močové kameny, působí pozitivně na zlepšení močové inkontinence a bolestivé močení.

2. Normalizuje činnost gastrointestinálního traktu

Kotvičník podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči a zlepšuje střevní peristaltiku.

3. Ochraňuje srdce

Bylinka chrání srdce, rozšiřuje cévy, a tím pádem snižuje tlak. Působí hlavně proti ischemii srdeční, angíně pektoris a snižuje srdeční tep. Pozitivní účinky bylinka na srdce má, pokud je používána v nízké koncentraci.


4. Zvyšuje libido

Je přírodním afrodisiakem, zlepšuje potenci a libido, říká se mu rostlinná viagra. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu (až o 30 %), působí na nárůst svalové hmoty a snížení vnitřního neklidu. U žen podobně zvyšuje hladinu estrogenů, zmírňuje potíže v období přechodu a snižuje množství tělesného tuku.

5. Léčí neplodnost

U mužů napomáhá tvořit spermie a u žen zrání vajíček. Byly uskutečněny vědecké studie, které plně potvrdily, že v 99 % případů neplodnosti, která souvisí s nesprávnou hladinou ženského hormonu estrogenu, může extrakt z kotvičníku zemního zcela nahradit synteticky vyráběný estrogen, který se ženám běžně ordinuje. U žen s touto poruchou dochází k výraznému zlepšení stavu, ke značnému zvýšení hladiny estrogenu a estradiolu.

6. Má stimulační a anabolické účinky

Rostlina obsahuje vysokou hladinu rostlinných anabolických steroidů. Zajišťuje nárůst svalové hmoty a rychlejší regeneraci svalů po zátěži. Funguje jako stimulátor pro vylučování testosteronu, zvyšuje svalovou hmotu na úkor tuku.

7. Odbourává přebytečný cukr

Na pozoru by se měli mít diabetici, protože kotvičník má schopnost ovlivnit krevní cukr. Dokáže snížit jeho hladinu. Právě díky tomu má příznivý vliv na léčbu cukrovky II. typu.

8. Má pozitivní účinky na prostatu

Potíže se zvětšenou prostatou jsou častým problémem starších mužů. Nejběžnějším příznakem jsou potíže při močení, které dokáží velmi znepříjemňovat každodenní činnosti, a proto je potřeba je začít co nejdříve řešit. Kotvičník léčí stařeckou hyperplasii prostaty a prostatismus mladších mužů.

9. Má detoxikační účinky

Bylina zlepšuje trávení, sekreci žaludečních šťáv a detoxikuje játra.

10. Léčí metabolická onemocnění

Má pozitivní účinky na onemocnění zvané dna. Dna je forma artritidy, která se projevuje opakovanými záněty kloubů.

11. Má analgetické účinky

Pomáhá zmírnit bolesti v oblasti beder.

12. Má pozitivní vliv na sluch i zrak

Léčí ušní šelesty a poruchy zraku.

13. Podporuje imunitní systém

Kotvičník zemní podporuje přirozenou obranyschopnost organismu - imunitní systém. Bylina má schopnost zlepšit imunitu po těžkém onemocnění.

14. Má blahodárný vliv na psychiku

Povzbuzuje psychiku a dodává energii.

15. Léčí rakovinu

Má pozitivní účinky na zmírnění potíží po chemoterapii a působí terapeuticky proti vzniku rakoviny.

16. Napomáhá zdravému spánku

Zbavuje nespavosti.

17. Snižuje cholesterol

Složky obsažené v kotvičníku pohlcují škodlivý LDL cholesterol, a taky snižují jeho vstřebávání ve střevech.

Co kotvičník obsahuje

Obsahuje vysoké množství fytosterolů, dále pak saponiny, alkaloidy, bioflavonoidy, třísloviny, pryskyřici, diosgenin (je saponin obsažený v kořenech). Listy a nať jsou bohaté na sacharidy, vlákninu, minerální látky, bílkoviny, tuky a v také vitamin C.

Fytosteroly
Jde o rostlinné steroly, které mají schopnost pohlcovat škodlivý LDL cholesterol v těle.

Saponiny
Působí proti únavě, chrání srdce a posilují imunitu, snižují vstřebávání cholesterolu ve střevech. Mimo jiné podporují protinádorovou léčbu – blokují nádorové bujení buněk, či jej dokáží úplně zastavit.

Alkaloidy
Je bohatý zejména na harmin a harman. Alkaloidy působí jako inhibitor monoaminooxydázy. Tento inhibitor se používá jako antidepresivum.

Bioflavonoidy
Jinak známé jako flavonoidy nebo vitamin P. Jejich velký význam spočívá v regeneraci a zpevňování cév, působí tak proti srdečním a cévním onemocněním. Z jeho chemické sloučeniny jménem rutin se vyrábí například známý lék jménem Ascorutin.

Třísloviny
Jsou užívány v přírodní medicíně hlavně v Japonsku a Číně. Léči se jimi průjmy, onemocnění trávicího ústrojí, zastavují krvácení nebo se využívají jako diuretikum (mají močopudné účinky, a tak čistí močového ústrojí). Dále mají protizánětlivé, antiseptické a antioxidační účinky.

Pryskyřice
Známá pod hovorovým názvem „smůla“. Má uklidňující a harmonizující účinky. Je velice účinná při léčbě zánětu dásní.

Diosgenin
Je steroidní saponin. Ten stimuluje tvorbu hormonů testosteronu a estrogenu.

Dávkování kotvičníku

Závisí na tom, jaký účinek požadujme. Pokud chceme dosáhnout vyššího sexuálního apetitu, postačí nám 1-2 g denně. Jestli vyžadujeme lepší sportovní výkony a nárůst svalové hmoty, je doporučeno konzumovat 2-5 g denně. Dávku je vhodné si rozdělit do více menších porcí. Doporučuje se ji užívat společně s jídlem. Dávky pro muže i ženy jsou totožné.

Vedlejší účinky

Doposud není prokázán žádný nepříznivý vliv při užívání dle doporučených dávek. Pro ženy není akorát vhodné kotvičník užívat v období těhotenství a kojení. Taktéž není vhodný pro děti. Konzumace na lačno může způsobit žaludeční či střevní problémy. Překračování denní doporučené dávky může vést u žen k tvorbě nadměrného ochlupení a vzniku „zmužštělých“ rysů a u mužů k přílišnému nárůstu svaloviny.

Jak poznáme nedostatek testosteronu u mužů?

Testosteron patří mezi nezbytné pohlavní hormony muže. Při jeho poklesu si můžeme povšimnout zakulacování mužské postavy, vymizení sexuální touhy, psychické nepohody, mrzutosti, podrážděnosti nebo depresí.

V jaké podobě si kotvičník můžeme dopřát?

  • celé plody
  • nať
  • prášek
  • extrakt 90% saponinu (kapsle)
  • extrakt 50% protodioscinů (kapsle)

Jak si vypěstovat kotvičník doma?

Jelikož je kotvičník nenáročná bylina, můžeme si ji vypěstovat i v našich podmínkách. Postačí k tomu vlhká písčitá půda a dostatek slunce. Semena se zasadí na jaře, po dvou týdnech se již můžeme těšit z prvních klíčků (za ideálních teplotních podmínek – cca 20°C). Až bylina dosáhne dvaceti centimetrů, musí se její větvičky pravidelně zastříhávat.

Autor: Zuzana Pitříková

Kotvičník zemní a jeho 17 benefitů pro zdraví. Tribulus terrestris je bylinka známá pro své léčivé účinky na prostatu, močové ústrojí i neplodnost.
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ