Zdraví

Ostropestřec mariánský - 10 léčivých účinků, které musíte znát

13.05 2019|Bylinky
Ostropestřec mariánský - 10 léčivých účinků, které musíte znát

Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina, která se řadí do čeledi hvězdnicovitých. Vyskytuje se především ve Středomoří, u nás je pouze zdomácnělý. V lidovém léčitelství má dlouholetou tradici.

Plod Ostropestřce se vyznačuje obsahem biologicky významných flavolignanů - silybinu, silydianínu a silychristínu, souhrnně nazývaných silymarin, který působí jako antioxidant. Sylimarin má silné antioxidační, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Největší koncentrace silymarinu je v semenech, v menší koncentraci se nachází v listech a kořenu. Plody (semena) navíc obsahují asi 27 % bílkovin a 30 % jedlého oleje (kyselina linolová, olejová a nenasycené mastné kyseliny), aminokyseliny, cukry, quercetin a vitamin E (500 až 800 mg/kg). Podívejte se s námi, s čím vám může pomoci.


1. Podporuje zdraví jater

Nejčastěji se ostropestřec mariánský používá k léčbě jaterních problémů. Aktivní složka byliny silymarin působí jako antioxidant, který snižuje produkci volných radikálů. Vědci si myslí, že to vytváří detoxikační účinek, což je hlavní důvod, proč může být rostlina tolik prospěšná při léčbě jaterních potíží.

Játra jsou v našem těle výrazně zatěžována, protože nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy. Filtrují tedy nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva jako barviva či konzervanty. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. Jeho užívání je také spojeno s různými otravami nebo s léčbou infekční mononukleózy

2. Podporuje zdraví pokožky

Mezi ukazatele nedostatečné funkce jater patří projevy akné, viditelně suchá a svědící pokožka nebo příznaky ekzému a lupénky. Pomocníkem při ochraně jater, a tím pádem i při řešení vyjmenovaných kožních problémů, je ostropestřec mariánský se svým protizánětlivým a pročišťujícím účinkem. Studie z roku 2015 zjistila, že Silybum marianum působí proti stárnutí kožních buněk v laboratorním prostředí. Chybí ovšem ještě studie na lidech.

3. Snižuje cholesterol

Vysoký cholesterol může vést k problémům se srdcem a zvýšit šanci na mrtvici. Studie z roku 2006 naznačuje, že mléčný bodlák, jak je někdy bylině přezdíváno, může hrát důležitou roli při udržování hladiny cholesterolu. Jedna ze studií prokázala, že hladina cholesterolu byla nižší u lidí, kteří bylinku používali k léčbě diabetu než u pacientů užívajících placebo.

4. Podporuje hubnutí

Výzkum na zvířatech provedený v roce 2016 zjistil, že silymarin způsobil úbytek hmotnosti u myší, kterým byla naordinována dieta na zhubnutí. Naznačujete to, že by mléčný bodlák mohl být užitečný pro všechny, kteří chtějí zhubnout. U lidí ale zatím žádná studie, která by tyto účinky potvrzovala, nebyla provedena. Nezbývá tedy než doufat, že se to brzy změní.

5. Snižuje inzulinovou rezistenci

Bylina je momentálně testována v souvislosti s diabetem druhého stupně. Studie totiž ukazují, že podávání účinného silymarinu snižuje inzulinovou rezistenci, takže může mít vliv na hladinu cukru v krvi.

6. Zlepšuje příznaky alergického astmatu

Účinná látka v ostropestřci mariánském může pomoci snížit zánět. Studie z roku 2012 zjistila, že silymarin pomáhá chránit před zánětem v dýchacích cestách myší s alergickým astmatem. Nyní je třeba vyčkat na studii provedenou na lidech.

7. Omezuje šíření rakoviny

Předběžné výzkumy ukázaly, že silymarin a další fytochemické látky v ostropestřci dokáží zabránit některým typům rakoviny, například rakoviny kůže, jazyka, močového měchýře, prostaty, tračníku a tenkého střeva. Národní ústav pro rakovinu v USA uvádí, že výzkum ostropestřce zjistil, že bylina má potenciál zmírnit negativní účinky chemoterapie a zpomalit růst rakovinných buněk, jakož i obnovit jaterní tkáň. V roce 2016 bylo zjištěno, že extrakt ostropestřce mariánského inhibuje růst rakovinných buněk u kolorektálního karcinomu.

8. Podporuje zdraví kostí

Bylinka může hrát zásadní roli při podpoře zdraví kostí. Studie z roku 2013 zjistila, že bodlák mléčný pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty. Studie se zaměřila konkrétně na úbytek kostní hmoty způsobený nedostatkem estrogenu. Zatím není jasné, zda je ostropestřec stejně prospěšný pro úbytek kostí s jinou příčinou.

9. Zlepšuje paměť

Studie z roku 2015 zjistila, že ostropestřec zvyšuje odolnost vůči oxidačnímu stresu. Oxidační stres je potenciální příčinou Alzheimerovy choroby. Tímto způsobem může rostlina přispět ke zlepšení paměti a léčbě degenerativních stavů, které ovlivňují mysl.

10. Posiluje imunitní systém

Bylinka může pomoci posílit imunitní reakci člověka a pomoci mu v boji proti infekci. Studie z rok 2016 se zvířaty zjistila, že extrakt z ostropestřce mariánského zlepšil testovaným zvířatům imunitu. Starší studie zjistila, že extrakt má pozitivní vliv na imunitní reakci u lidí.

Jak používat ostropestřec mariánský

Ostropestřec je dostupný jako doplněk v mnoha prodejnách zdravé výživy. Neexistuje žádná standardní dávka, proto je nejlepší číst návod na obalu. Z plodů ostropestřce se může vařit čaj. Důležité je, aby plody byly roztlučené. Tím se umožní vyluhování léčivých látek. Jak uvádí portál Medical New Today, počet šálků čaje z ostropestřce by neměl přesáhnout 6 šálků denně.

Lepší je plody roztlučeného ostropestřce konzumovat za studena, jelikož účinná látka se zalitím horkou vodou či varem z velké části zničí. Je také například možné si drcená semena přidat do jogurtu, džusu a pod. Protože se silymarin velmi špatně vyluhuje do vody, tak se používají přípravky se standardizovaným obsahem silymarinu.

Autor: liv

Ostropestřec mariánský - 10 léčivých účinků, které musíte znát. Ostropestřec mariánský by neměl chybět při žádné jarní očistě. Bylinka obsahuje sylimarin, který má mnoho léčivých účinků na zdraví.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ