Zdraví

Levandule lékařská - lepší než léky na spaní

04.06 2018|Bylinky
Levandule lékařská - lepší než léky na spaní

Levandule lékařská, dosti běžně pěstovaná v evropských zemích, je po staletí známou léčivou bylinkou. Pochází z oblasti Středozemního moře. Nať levandule je typická osobitou příjemnou vůní a na chuť je hořká a štiplavá. Kvete od června do září. Květenství se řeže půldruhého týdne po rozvinutí prvních květů. Je léčivou rostlinou, ze které se získává levandulová silice. Hlavní složkou levandule je éterická silice obsahující až 60 procent octanu linalylu.

Léčivé vlastnosti levandule

K vnitřnímu použití

Květy levandule mají antiseptické a baktericidní vlastnosti, mají znecitlivující a protirevmatické účinky, pozastavující nadměrný rozvoj bakteriální flóry, působí močopudně, větropudně, potopudně a žlučotvorně. Levandulové květy také zabraňují nadýmání a bolestem břicha způsobeným nahromaděním plynů, podporují vylučování trávicích šťáv, posilují peristaltické pohyby střev, utišují srdeční činnost a zvyšují odolnost srdce.

Levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.

Levandulová silice má kvalitativně stejné účinky jako květy, ale je značně silnější. Podávaná perorálně silně působí na trávicí trakt, dobře se vstřebává, částečně se vylučuje s močí, částečně plícemi s vydechovaným vzduchem.

K zevnímu použití

Levanduli lze používat jako antiseptický, dezinfekční a hojivý prostředek. Hubí parazity a hmyz. Reguluje kožní nervovou soustavu. Použitá na obklady nebo koupele trochu dráždí kůži rozšiřováním vlásečnic. Působí proti bolesti.

Vnitřní použití levandule:

Astma, nespavost, průjem, blednička, infekční onemocnění, deprese, obtíže dýchacích cest, tuberkulóza, křečovité třesavky, tyf, horečka s vyrážkou (s eflorescencemi v obličeji), chřipka, hysterie, záchvaty kašle, migrény, vysoký tlak, nadměrná dráždivost, stav po paralýze, střevní paraziti, bolestivá a slabá menstruace, revmatizmus, paraziti, oligurie, kapavka, skrofulóza (tuberkulóza mízních uzlin), svalové křeče, neduživost u dětí, bílé výtoky, zánět průdušek, závratě, ochabnutí žaludku a střev, střevní nadýmání, zánět močového měchýře, snížená chuť k jídlu u dětí, mládeže i starších lidí, vegetativní neuróza, nervové podráždění. V těchto případech se užívá nálev z květů.

Levandulová silice se používá zřídka a spíše jako pomocný lék při infekci průdušek, katarech průdušek s rozedmou, katarech u kuřáků a v počátečním stadiu abscesů plic.

Vnější použití levandule

Rány různého druhu, vředy na nohou (jednoduché i infikované, gangrénové), řitní píštěl, píštěl v rozkroku, chronické ekzémy nebo ekzémy kolem řitě, bílé výtoky, popáleniny, plicní obtíže, akné a růžovka, bodnutí hmyzem, pokousání zvířaty, uštknutí zmijí (pomocné léčení), zavšivení, svrab, plešatění, jako prostředek proti vleklým bolestem svalů a kloubů, zánětu nervových kořínků, jako inhalace nebo aerosol při kataru dutiny ústní, krku, průdušek a nosních průduchů.

Kontraindikace

Levandulovou silici nepoužíváme při akutních i subakutních zánětech žaludku, střev a slepého střeva, akutním vředovém onemocnění, při krvácení v trávicím traktu, těžkých onemocněních jater a ledvin.

Jak se používá levandule vnitřně:

Nálev
Dáváme 1 lžičku květů na sklenici vroucí vody a 10 minut louhujeme. Pijeme 2 sklenice denně mezi jídly jako lék větropudný nebo uklidňující, dále při katarech a poruchách trávicích cest, vodnatelnosti, nevolnostech, srdečních obtížích a návalech krve do mozku.

Silice s cukrem
5 kapek silice s cukrem zlepšuje chuť k jídlu a trávení, odstraňuje nevolnosti.

Tinktura
40 kapek 3krát denně se lžící převařené vody. Působí močopudně.

Éterická silice
2-5 kapek s medem nebo alkoholovým roztokem užíváme 2krát denně jako znecitlivující prostředek. 1 g silice užitý nalačno pozastavuje citlivost, aniž by narušil intelektuální schopnosti.

Nálev z pěti květů
10 g levandule a po 5 g květů blatouchu bahenního, brutnáku lékařského, janovce a violky trojbarevné. Lžíci této směsi nasypeme do sklenice vroucí vody a 10 minut louhujeme. Pijeme 2 sklenice denně při infekčních onemocněních a hořečnatých stavech a také jako prostředek močopudný.

K zevnímu použití

Odvar
Hrst květů vaříme 10 minut v litru vody. Přidáme litr vody a užíváme na výplachy při výtocích.

Mast
Hrst květů vsypeme do 0,5 l olivového oleje a 2 hodiny ponecháme ve vodní lázni. Přes noc macerujeme, pak přefiltrujeme přes plátno. Užíváme na suché ekzémy.

Alkoholát
Jeden díl levandule + 5 dílů lihu. Užíváme na revmatizmus, na potírání a omývání.

Autor: Ari

Levandule lékařská - lepší než léky na spaní. Léčivé účinky levandule jsou opravdu široké. Levandule podporuje spánek a působí proti neurózám
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ