Zdraví

30 potravin, po kterých se hubne

14.07 2016|Dieta
30 potravin, po kterých se hubne

Ať už držíte jakoukoliv dietu, je do ní vždy třeba zahrnout potraviny, po kterých se hubne. Potraviny, po kterých se hubne pomáhají spalovat tuky a zároveň nám poskytují dostatek vitamínů a minerálů, které tento efekt ještě podporují.

Potraviny podporující hubnutí jsou výživné a bez zbytečných kalorií. I když se některé mohou zdát tučné , nemusíte se ničeho obávat. Tyto potraviny obsahují důležité esenciální mastné kyseliny, které jsou pro náš organismus nezbytné. Pokud těchto potravin sníme málo, budeme unavení a v důsledku toho se budeme méně hýbat a samozřejmě i méně spalovat. Kdykoliv dostaneme hlad, je to známkou toho, že nám chybí nějaké živiny, které je třeba doplnit. Při sestavování jídelníčku nezapomeňte na žádné potřebné složky a vždy myslete i na potraviny, které pomáhají hubnout. Zdravé zdraví pro vás připravilo seznam 30 potravin, po kterých se hubne.

1. Ananas

Ananas je nízkokalorická potravina s velkým obsahem vody. Šťavnatá dužina ananasu obsahuje až 90% vody, přibližně 8% sacharidů, menší množství bílkovin a tuků a vysoký obsah vlákniny, která napomáhá trávení. Ananas obsahuje enzym bromelin, který svým působením v organismu pomáhá odbourávat tuky, dále mnoho minerálů, stopových prvků a vitamínu, hlavně vitamín C. Ananas působí i proti překyselení žaludku, odvodňuje organismus a zmírňuje otoky končetin.

2. Avokádo

Avokádo je další potravinou, po které se hubne, a to i přesto, že je jedno z nejkaloričtějších ovocí vůbec. Obsahuje spoustu tuků, všechny jsou však rostlinného původu. Nachází se v něm zdravé tuky – omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo velmi prospěšné. I když je avokádu kalorické, nenajdete v něm žádný cholesterol. Avokádo je zdrojem kyseliny palmitové, linolové a olejové, dále obsahuje vitamíny A,C,E a mnoho minerálních látek. Je bohaté na vlákninu, která podporuje činnost našeho metabolismu, díky čemuž nás zasytí na delší dobu.

3. Banán

Banány se mohou pochlubit velkým obsahem draslíku, který v organismu reguluje minerály a urychluje metabolismus. Banány je nejlepší jíst ráno, kdy nám pomohou „pořádně se nastartovat''. Součástí banánů je také škrob, který má v žaludku podobnou funkci jako vláknina - reguluje hladinu cukru v krvi, díky čemuž se cítíme dlouho sytí. Banány navíc urychlují vylučování vody z těla.

4. Brokolice

Brokolice je ideální potravina, po které se hubne. Je jedna z malá potravin, kterou můžeme jíst celkem bez omezení, aniž bychom přibrali. Obsahuje spoustu prospěšných látek. Vedle velkého množství vitamínů, hlavně vitamínu C, obsahuje také minerály, které jsou užitečné při destrukci tukových buněk.

5. Bylinky

Bylinky bychom měli do svého jídelníčku zařazovat co nejčastěji, a to nejlépe v čerstvém stavu. Obvykle se používají pro zlepšení chuti pokrmů, ale zlepšují i trávení. Příznivý účinek na trávení mají bazalka, petrželka, pažitka, tymián, majoránka a šalvěj. Dejte si květináčky s bylinkami na okenní parapet a budete mít vždy čerstvé bylinky k dispozici.

6. Celozrnné cereálie

Mezi cereálie řadíme veškeré obiloviny, jako například ječmen, žito, pšenici, kukuřici a oves. Vláknina, kterou cereálie obsahují, snižuje příjem energie rychlým navozením pocitu sytosti, díky tomu méně sníme a nebude nás trápit hlad. Cereálie mají schopnost udržet nízkou hladinu inzulínu, čímž udržují náš metabolismus v aktivním stavu a my rychleji spalujeme. Celozrnné cereálie mají příznivý vliv na organismus i z hlediska prevence nejrůznějších onemocnění.


7. Cibule

Skvělou potravinou, po které se hubne, je cibule, která je navíc i zdravá. Obsahuje sirné sloučeniny, které mají silný antibakteriální účinek. Chrání proti infekcím a při krájení se vlastně inhalací dezinfikují sliznice v nose, ústech a hltanu. V syrovém stavu zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, čímž urychluje metabolismus, a v souvislosti s tím i trávení tuků. Jarní cibulky jsou ještě lépe stravitelné, než běžná cibule.

8. Citrony

Citrony působí detoxikačně, takže pomáhají ke správné funkci všech orgánů. Díky vysokému obsahu vitamínu C posilují imunitu. Voda s citronovou šťávou je vhodným nápojem při redukčních dietách. Jelikož ale „ochlazuje'' organismus, je dobré přidat například do čaje s citronem skořici a zázvor, které organismus naopak zahřívají.

9. Česnek

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž se podílí na rychlejším spalování tuků. Výborně nám ochutí dietní pokrmy. Navíc má antibakteriální účinky a léčí celou řádu onemocnění.

10. Dýně

Obsahuje velké množství vitamínu A, draslíku i vlákniny, která podporuje pocit sytosti a dobré trávení. Velmi zdravá jsou i dýňová semínka.

11. Fazole

Jsou významným zdrojem vlákniny. Urychlují látkovou výměnu, usnadňují odvodnění organismu. Velké množství vlákniny pomáhá nabudit pocit sytosti, takže nemáme pocit hladu a necítíme potřebu se přejídat. Fazole před vařením namáčíme, podstatně tím zkrátíme dobu vaření a navíc poté nepůsobí nadýmavě.

12. Grapefruit

Další skvělou potravinou, po které se hubne, je grapefruit. Při konzumaci grapefruitu budeme mít menší potřebu jíst, protože obsahuje velké množství vlákniny. Navíc grapefruit obsahují velké množství vitamínu a minerálních látek, které snižují tlak, cholesterol a spalují tuky.

13. Houby

Houby jsou výborná ingredience, mají minimální energetickou hodnotu a přitom skvěle chuťově obohatí jídla, která kvůli omezení vysokokalorických surovin nemusí být tak dobrá, jak bychom si přáli. Dovedou na dlouhou dobu zasytit, obsahují množství důležitých vitamínu (B, D) a minerálu, pravidelná konzumace zvyšuje odolnost imunitního systému.

14. Chilli papričky

Chilli papričky obsahují látku kapsaicin, která je považována za jeden z nejsilnějších spalovačů tuků. Vyvolává v těle tepelnou reakci, díky které se zrychlí náš metabolismus, organismus využívá více tuku tuku jako palivo. Tento efekt trvá dokonce i několik hodin po konzumaci papriček. Uvádí se, že konzumací chilli se můžeme zbavit tuku především v pase a na bocích.

15. Chřest

Chřest patří mezi potraviny, které mají nejnižší obsah kalorií, má dostatek vlákniny, vitamínů skupiny B, kyseliny listové a vitamínu A (provitamín), C a E. Z minerálů obsahuje významné množství draslíku, fosforu, železa a hořčíku. Chřest podporuje tvorbu moči v ledvinách a pomáhá při odstraňování tekutin zadržovaných tkání, pročišťuje a detoxikuje organismus. Protože chřest obsahuje velké množství vlákniny, výborně zahání hlad. Stačí ho 5 až 10 minut povařit, ale může se i smažit a péct. Pokud je stonek příliš tvrdý, měl by se oloupat. Konzervovaný chřest ztrácí určité množství vitamínů a vlákniny, ale uchovává si minerální a močopudné látky.

16. Jablečný ocet

Jablečný ocet na rozdíl od ostatních druhů octa nevyvolává v organismu kyselou reakci. Kromě toho, že posiluje imunitu, podporuje spalování tuků, trávení a vylučování. Používáme jej do salátových zálivek. Jako lék jej můžeme aplikovat tak, že ráno nalačno vypijeme sklenici vody, ve které jsem rozmíchali dvě lžíce jablečného octa.

17. Jablko

Jablko je považováno za léčivé ovoce-obsahuje více než 30 různých minerálních látek a stopových prvků, např. provitamín A, vitamín B, kyselinu listovou, vitamíny C a E, draslík. Obsahuje také velké množství pektinu, který snižuje hladinu cholesterolu a váže škodlivé látky v těle, čímž napomáhá hubnutí.

Jablka jsou skvělá pro vyvolání pocitu sytosti, protože mají vysoký podíl vlákniny. Obsahují poměrně dost cukru, takže je raději do jídelníčku zařazujeme v dopoledních hodinách. Jablka jsou velmi vhodná k přípravě sladkých dezertů - je to dobrá a zdravá alternativa moučníku pro sváteční dny.

18. Jahody

Další potravinou, po které se hubne, jsou jahody. Jahody obsahují velké množství vitamínu C a enzymu pektinu. Dovedou na delší dobu zasytit a jsou výborným spalovačem tuků. Obsahují také velké množství cukrů, ale cukry obsažené v jahodách jsou mnohem kvalitnější a pro člověka příznivější než cukry v různých sladkostech.

19. Krevety

Krevety jsou výborným zdrojem proteinů a minerálů, obsahují minimum tuků, proto jsou vhodné pro redukční dietu. Jejich přípravu si můžeme užít při nějaké slavnostnější příležitosti. Pokud se dostanete k moři, dejte si úplně čerstvé krevety či jiné plody moře. Jsou mnohem lepší než několik dní staré dovezené, či dokonce zmražené.

20. Křen

Křen je zdrojem mnoha vitamínů a minerálních látek. Obsahuje látky podporující trávení a urychlující metabolismus. Je močopudný, čímž přispívá k pročištění organismu. V kuchyni křen používáme hlavně k přípravě různých zdravých pomazánek. Z nastrouhaného křenu a jogurtu si můžeme připravit zdravou omáčku k masu či zelenině.

21. Kyselé zelí

Skvělou potravinou, která pomáhá hubnout a ještě je i zdravá, je kyselé zelí. Urychluje látkovou výměnu, aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek, má odvodňující účinek. Je velmi bohatou zásobárnou vitamínu C, což zvyšuje imunitu. Působí proti depresím a vitamín B12, který obsahuje, je dobrý na nervovou soustavu. Kyselé zelí si můžeme dát samotné jako zdravou svačinku.

22. Mořské ryby

Mořské ryby jsou bohaté na jód, který stimuluje tvorbu hormonů štítné žlázy, podílejících se na regulaci látkové výměny. Obsahují dobré tuky, jež snižují hladinu leptinu-tzv. hormonu hladu. Kromě toho obsahují hodně bílkovin, které jsou potřebné k tvorbě svalové hmoty. Mezi nejkvalitnější mořské ryby patří tuňák a losos.

23. Mrkev

Je to zelenina velmi bohatá na vlákninu. Mrkev v syrovém stavu napomůže správné funkci střev a tím i našemu vyprazdňování. Naopak vařená pomáhá zastavit průjem. Kromě toho mrkev obsahuje velké množství vitamínu a minerálů.

24. Ořechy

Hubnutí podporují i různé ořechy. Ořechy obsahují velké množství zdravých tuků, esenciálních mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích. Obsahují vlákninu i bílkoviny. Mezi nejzdravější patří vlašské ořechy, které používáme nejčastěji umleté nebo nasekané k posypání ovocných či zeleninových salátů. Po ořeších můžete sáhnout i v případě, že máte na něco chuť. Můžete jimi nahradit chipsy nebo jiné pochutiny.

25. Ovesné vločky

Skvělou potravinou, jež podporuje hubnutí a je vynikající k snídani i k večeři, jsou ovesné vločky. Ovesné vločky jsou plné vitamínu a vlákniny, která pomůže udržovat stálou hladinu cukru v krvi, a proto necítíme hlad. Navíc podporuje náš metabolismus ke spalování tuků.


26. Rýže

Rýže obsahuje mnoho balastních látek, které nám usnadní hubnutí. V Asii, kde se rýže konzumuje ve velkém množství, má málokdo problém s nadváhou. Aby byl účinek rýže výraznější, měli bychom konzumovat především rýži neloupanou.

27. Skořice

Dokáže rozproudit metabolismus, protože o něco zvyšuje tělesnou teplotu. Velmi dobře si dokáže poradit s cukrem, který zkonzumujeme. Tělo zpracuje cukr mnohem rychleji, přičemž by se neměla rozkolísat hladina v krvi. Skořicí můžeme ochutit ovocné saláty, ovesné sušenky či jiné moučníky, které si i při dietě můžeme v malém množství dát při nějaké slavnostnější příležitosti, nebo třeba rajskou omáčku.

28. Syrovátka

Obsahuje vysoké množství lehce stravitelných bílkovin, laktózu a je velmi bohatá na vitamíny a minerální látky. Laktóza působí v našem těle jako prebiotikum, podporuje zdravou střevní mikroflóru, bez které by hubnutí příliš nešlo. Bílkoviny v ní obsažené nám zase pomáhají zůstat déle sytí, navíc nebudeme mít chuť na sladké. Kyselina linolová, která je v syrovátce hojně obsažená, bojuje proti tukům.


29. Vejce

Málokdo ví, že velkým spalovačem tuků jsou i vejce, především pak žloutek. Obsahuje totiž velké množství vitamínu D, který z velké části zabraňuje ukládání tuků v těle. Ani s obsahem cholesterolu ve žloutcích to není tak hrozné, jak se po léta uvádělo. V souvislosti s krabičkovou dietu si musíme dávat pozor pouze na vyšší kalorickou hodnotu vaječného žloutku.

30. Zázvor

Pravidelná konzumace zázvoru má významný vliv na hubnutí. Díky své ostré chuti zvyšuje teplotu vašeho těla, tím urychluje metabolismus a podporuje spalování kalorií a odbourávání tuku. Kromě toho má dobrý vliv chuť jej konzumujeme pouze v menším množství. Výborný je zázvorový čaj nebo zázvorová limonáda.

Autor: Ari

30 potravin, po kterých se hubne. Existují potraviny, které výborně podporují hubnutí a je třeba je zařadit do jídelníčku. Potraviny, po kterých se hubne jsou
Zdravá výživa

 316 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
MiDox|31.05 2020 22:51
Skutečně výborný výběr. Potvrzuji.
Odpovědět
 -1