Zdraví

Nedaří se vám zhubnout? Pomůže vám detoxikace

20.05 2017|Dieta
Nedaří se vám zhubnout? Pomůže vám detoxikace

Proč se některým lidem nedaří hubnout, zatímco jiní se zbavují svých nadbytečných kil bez problémů? Jednou z příčin je detoxikace, respektive její absence. Detoxikace a úspěšné hubnutí totiž spolu úzce souvisejí.

Toxické odpadní látky jako brzda hubnutí

Toxické odpadní látky v těle, vzniklé při biochemických reakcích, jsou nejen zdrojem různých zdravotních potíží. Tyto škodliviny narušují také vnitřní rovnováhu těla. Nejvýznamnějším detoxikačním orgánem našeho těla jsou játra. Detoxikace jater je nejdůležitější. Pokud jsou nadměrně zatěžována, často dochází k zpomalení celého metabolismu.

Při zpomalení metabolismu vaše tělo pracuje v úsporném režimu, což znamená, že i z menšího množství jídla dokáže vytěžit maximum kalorií. Tato schopnost sice pomohla našim předkům přežít období hladu, vám však bude při snaze hubnout pouze na obtíž.

Nejenže se nezbavíte nadbytečných kil, ale naopak přiberete. Aerobní pohybová aktivita dokáže sice zrychlit váš metabolismus, avšak zrychlení metabolismu nenastane, pokud je vaše tělo zaneseno toxickými odpadními látkami.

Nadýmání, zácpa – to jsou důsledky zanesení střev toxickými odpadními látkami. Zůstávají-li exkrementy příliš dlouho v části tlustého střeva, nazývané tračník, dochází ke zpětné resorpci vody s toxickými látkami. Tyto látky se dostávají cévním systémem do jater a ty jsou nucena se znovu potýkat s těmito škodlivinami.

Kromě toho dochází k zahušťování stolice a následnému vzniku nadýmání, zácpy, bolestem hlavy, apatií a dalším zdravotním problémům. Nános v tlustém střevě je brzdou hubnutí, zpomaluje trávení a také se nemalou měrou podílí na zvýšené tělesné hmotnosti. Tento nános může vážit dokonce až 10 kilo. A to při snižování tělesné hmotnosti rozhodně není zanedbatelné.

Je-li toxických odpadních látek v těle příliš mnoho, naše tělo není schopné se zbavit všech těchto látek. Některé škodliviny vyloučí, avšak část z nich zůstává v těle, kde se hromadí v tukových buňkách a v mezibuněčných prostorech. Toxiny usazené v tukových buňkách snižují jejich funkčnost, což má za následek obtížnější spalování tuku.

Toxiny a sůl, které se usazují v mezibuněčných prostorách, způsobují zadržování vody v těle. Zadržování vody v těle je jednou z hlavních příčin, proč se vám navzdory vaší snaze nedaří zhubnout.

Příčiny nadbytku toxických odpadních látek

Jak se do našeho těla dostane nadbytek toxických odpadních látek? Těmito škodlivinami zásobujeme naše tělo provozováním nezdravého způsobu života. Hlavní příčinou je o něco málo vyšší kyselost našeho těla, než má být. Mírné překyselení organismu sice neohrožuje náš život, zato výrazně ohrožuje naši snahu zhubnout a naši fyzickou i psychickou kondici.

Nadbytek látek, působících v našem těle kyselinotvorně, mu dodáváme nejen nesprávnou skladbou stravy, která obsahujíce nadbytek těchto látek. Můžeme mu ji dodat i jinými způsoby, např. negativními emocemi, jako je hněv, strach, závist. Tyto emoce mají na naše tělo silné kyselinotvorné účinky.

Detoxikace není jen záležitost jara a podzimu

Mnozí lidé považují jaro a podzim za období, kdy je třeba začít s detoxikací. Pokud se rozhodnete zhubnout, nemusíte čekat do jara či do podzimu. Detoxikace je účinný způsob, jak se zbavit nadbytku toxických odpadních látek a odstartovat hubnutí.

Dříve než začnete s hubnutím, pročistěte své tělo, bude se hubnout lépe. Odpadní toxické látky nebudou překážet vaší snaze zhubnout. Kromě toho získáte také více energie.

Přísná nebo šetrná detoxikace?

Volba záleží na zdravotním stavu a také na množství tuku ve vašem těle. Toxické odpadní látky se usazují v tukové tkáni. Při drastické detoxikaci, kterou je hladovka nebo pouze pití zeleninových šťáv, často šťávy z mrkve, červené řepy, dojde k vyloučení většího množství toxických odpadních látek z tukové tkáně do krve. Tyto látky mohou vyvolat velmi závažné zdravotní komplikace.

Šetrná detoxikace působí pomaleji, což je důležité. Škodlivé odpadní látky, usazené v tukové tkáni, se do krevního oběhu dostávají postupně a naše tělo je zvládne zpracovat a zbavit se jich. Přísnou detoxikaci si mohou dovolit lidé, kteří žijí zdravě a kteří se rozhodnou jednou za čas provést důkladnou očistu svého těla.

Jak na šetrnou detoxikaci?

Klíčové je vyloučit ze svého jídelníčku potraviny se silnými kyselinotvornými účinky na naše tělo. Jedná se zejména o bílé pečivo, cukr, sladkosti, bílou rýži, uzeniny, maso. Povoleno je pouze rybí maso pro svůj velký přínos pro naše zdraví. Strava má mít spíše zásaditý charakter, proto je třeba omezit po dobu detoxikace mléko a mléčné výrobky kromě zakysaných mléčných výrobků.

Součástí stravy při šetrné detoxikaci jsou jáhly, pohanka, quinoa, amarant, rýže natural, ječné kroupy, indiánská rýže, ovesné vločky, otruby, luštěniny, brambory vařené ve slupce. Je také doporučováno omezit solení.

Do jídelníčku je třeba zařadit hojné množství zeleniny a ovoce s výjimkou sušeného a kompotovaného. Sušené ovoce bývá většinou přislazované, kompotované ovoce se v našem těle chová kyselinotvorně. Hlavní zásadou je, že čím nižšímu počtu výrobních procesů byla konzumovaná potravina vystavena, tím lépe.

Při detoxikaci nezapomeňte na dodržování pitného režimu. Vhodnými nápoji je obyčejná neperlivá voda, nepříliš koncentrovaný čaj nebo bylinkové čaje. Tyto nápoje dodají tělu vodu, čímž podpoří detoxikaci.

Voda odplavuje z vašeho těla škodlivé látky, proto je třeba při detoxikaci vypít alespoň 2 litry vody denně. Vodu můžete také ochutit šťávou z citrónu, citrón působí v našem těle zásadotvorně. Šálek teplé vody s citrónem ráno krátce po probuzení pročistí vaše tělo a nastartuje metabolismus.

Dalším bonusem dodržování pitného režimu je zefektivnění hubnutí. Nedoporučuje se perlivá voda, oxid uhličitý v ní obsažený působí v našem těle kyselinotvorně. Součástí pitného režimu mohou být čaje, které mají silné detoxikační účinky, jako je čaj z ostropestřce mariánského či čaj z kopřiv.

Dalšími nápoji se silnými detoxikačními účinky jsou čerstvé zeleninové šťávy. Nezbytnou součástí detoxikace je také dostatek pravidelného pohybu a správné zvládání stresu. Stres a negativní emoce mají na naše tělo silné kyselinotvorné účinky.

Rozdíl mezi detoxikací a redukční dietou

Někteří lidé si pletou detoxikaci s redukční dietou a jsou nemile překvapeni, že se jim nedaří úspěšně hubnout. Detoxikace neslouží k hubnutí, podstatou detoxikace je očista těla a vytvoření vhodných podmínek pro hubnutí. Po detoxikaci nemá v žádném případě následovat návrat k nezdravé stravě a nezdravému způsobu života.

Pokud někteří lidé používají detoxikaci jako jednu z více či méně přísných jednorázových redukčních diet a potom se vrátí k původním stravovacím a dalším návykům, které byly příčinou jejich zvýšené tělesné hmotnosti, dostaví se zaručený jo-jo efekt. Dalším dosaženým efektem je zpomalení metabolismu.

Detoxikace je přípravou na hubnutí. Po detoxikaci je třeba přejít na správně zvolenou redukční dietu, pravidelný pohybový režim a další zásady zdravého životního stylu a zdravého i úspěšného hubnutí.Autor: Mak

Nedaří se vám zhubnout? Pomůže vám detoxikace. Úspěšné zhubnutí závisí na připravenosti organismu. Pokud chcete zhubnout, bez detoxikace se neobejdete.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Wawna|30.03 2021 20:10
když detoxikace, tak jedině potravinami, alebo bylinkami. ted jsem si na detox jater a těla  koupila ostropestřec mariánký, tak věřím, že mně to hezky vyčistí
Odpovědět
 0