Zdraví

10 důvodů, proč začít ráno šálkem kávy

30.05 2020|Potraviny
10 důvodů, proč začít ráno šálkem kávy

Káva je nejen chutná, ale i velmi užitečná. Samozřejmě se bavíme o mleté černé kávě. Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých užitečných informací o kávě, které vám ukáží, že pití kávy může mít pozitivní vliv na celé tělo.

1. Káva má pozitivní vliv na játra, ledviny a žlučník

Vědci nedávno zjistili, že pravidelná konzumace většího množství kofeinu má pozitivní vliv na zánětlivé procesy v játrech u pacientů s hepatitidou typu C. Lékaři na základě provedených studií tvrdí, že kofein s největší pravděpodobností není pro tento orgán látkou škodlivou, spíše naopak. Ve skutečnosti může být blahodárným nápojem se zklidňujícím protizánětlivým účinkem. Z kávy budou mít prospěch i ledviny a žlučník. Káva napomáhá odvádět žluč ze žlučníku a ochraňuje i ledviny.

2. Káva povzbuzuje

Káva obsahuje hormon štěstí serotonin. Ten vyvolává pozitivní emoce, zlepšuje náladu a nedává prostor depresi. Je to proto, že kofein stimuluje centrální nervový systém. Tento fakt je podpořen i výzkumy: ženy, které pijí 2 malé šálky kávy denně, mají o 20 % menší šanci, že budou mít špatnou náladu nebo depresi.

3. Káva pomáhá v boji proti rakovině

Káva je známá pro své vlastnosti, které jsou důležité pro prevenci a léčbu rakoviny. Může zato bohaté složení kávy, jež zahrnuje velké množství rostlinných barviv, které snižují riziko vzniku rakoviny. Konzumenti kávy mají například o 41 % nižší riziko rakoviny jater než ti, kteří kávu nepijí. V tomhle směru je káva ojedinělá, protože žádný jiný nápoj nevykazuje podobné vlastnosti.

Zrnka kávy


4. Káva snižuje riziko vzniku cukrovky

Zdá se, že výčet léčivých vlastností kávy nikdy nekončí. Tento nápoj pomáhá rovněž snížit riziko vzniku diabetu. Ti, kteří pravidelně pijí kávu, snižují pravděpodobnost onemocnění o 11 %. Důvodem jsou antioxidanty, které zlepšují metabolismus gukózy a zvyšují citlivost na inzulín. Studie také zjistily, že pijáci kávy trpí méně nemocemi kardiovaskulárního systému a mají nižší riziko infarktu a mozkové mrtvice.

5. Káva podporuje hubnutí

Výživoví poradci doporučují kávu s klidným svědomím zahrnout do jídelníčku. V kávě jsou obsaženy antioxidanty polyfenolu, které přispívají k tvorbě prospěšných bakterií ve střevech. Mimo jiné pomáhají kontrolovat hmotnost a bojovat s kilogramy navíc. Kromě toho, kofein urychluje látkovou výměnu a dodává tělu energii. Pokud máte pokušení dát si něco sladkého, pak si dejte šálek kávy. Ten spolehlivě ztlumí vaší chuť k jídlu.

6. Káva má příznivý vliv na mozek

Pokud se cítíte vyčerpání a vaše duševní činnost klesla na bod mrazu, pak je káva to pravé ořechové. Kofein zlepšuje krevní oběh, který následně stimuluje mozek. Vědci zjistili, že lidé, kteří pijí denně 3-5 hrnků kávy, jsou o 65 % méně náchylnější ke vzniku Alzheimerovy choroby.

7. Káva zmírňuje migrénu

Ti, kteří občas trpí migrénami, by měli kávě věnovat zvláštní pozornost. Káva vás může zbavit bolesti hlavy a zklidnit nervový systém. Norští vědci provedli experiment, během
kterého se ukázalo, že u těch, kteří pili denně 2-3 malé šálky kávy, se vyskytovala migréna mnohem méně.

Kávovník


8. Káva obsahuje velké množství antioxidantů

Káva je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, ale i antioxidantů. Tyto látky jsou pro tělo velmi důležité, protože pomáhají v boji proti volným radikálům. Antioxidanty posilují imunitní systém, snižují rizika virových a infekčních onemocnění a zlepšují obranyschopnost organismu. Kromě toho dodávají tělu svěží, odpočatý vzhled a mají omlazující účinky.

9. Káva zlepšuje paměť

Další výhodou černé mleté kávy je její schopnost zlepšovat paměť. Tajemství tkví opět v kofeinu. U těch, kteří kávu nepijí nebo pijí jen jeden šálek denně, se s rostoucím věkem zhoršuje paměť a kognitivní dovednosti ve větší míře než u těch, kteří si dopřejí pár šálků kávy denně. Optimální denní množství kofeinu je obsaženo přesně ve 3 malých šálcích. Toto číslo je výsledkem mnohaletých studií a výzkumů.

10. Káva zmírňuje bolesti svalů a únavu

Kávě by měli věnovat pozornost i sportovci. Pokud jste si naplánovali intenzivní fyzickou aktivitu, pak si dejte hodinu před cvičením šálek kávy. Tím snížíte pravděpodobnost, že vás budou po cvičení bolet svaly, asi o 50%. Kofein totiž blokuje činnost chemické látky zvané adenosin, který spouští buněčné nociceptory.

Autor: Liv

10 důvodů, proč začít ráno šálkem kávy. Káva je nejen chutná, ale i velmi užitečná. Samozřejmě se bavíme o mleté černé kávě. Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých užitečných informací o kávě
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Olina|15.04 2021 11:51
Bez ranní kávy to není ono Přiznám se ale, že čistá černá mi moc nejede. Baví mě spíš všechny možné vylepšené varianty, jako latté s příchutěmi a podobně.
Odpovědět
 0