Zdraví

Brusinky – lék nejen na močové cesty

30.10 2015|Potraviny
Brusinky – lék nejen na močové cesty

Brusinky jsou vynikajícím antioxidantem a kromě vysokého obsahu vitamínu C v nich najdete také vzácnou látku polyfenol. Právě té vděčíme za výjimečné účinky na zdraví a organismus vůbec.

Pro své vlastnosti se brusinky staly známé po celém světě. Na našem území se vyskytují poměrně vzácně, proto se používají brusinky pěstované, nejčastěji z dovozu.

Účinky brusinek

  • Působí na močové cesty - na tyto zázračné bobule nedají dopustit zejména ženy, které trpí na opakované záněty močových cest. Díky brusinkám se nemoc často podaří zastavit ještě v začátcích.
  • Ovlivňují srdce a cévy – brusinky nejsou jen na problémové močové cesty, jak je všichni známe. Ale jsou výborným prostředkem ke snížení cholesterolu a vysokého tlaku. Celkově brusinky působí pozitivně na celý kardiovaskulární systém, především činnost cév, a tím i snižují riziko výskytu infarktu a mozkové mrtvice.
  • Působí preventivně proti zubnímu kazu a proto se přidávají i do zubních past.
  • Obsahují hojné množství vitamínu A, B, C, minerálů, jako je vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, chrom, jod.
  • Mají protirakovinové účinky.
  • Zvyšují imunitu organismu.
  • Dobrým pomocníkem jsou brusinky také pro lidi trpící inkontinencí. Dokáží odbourávat močovinu a zabránit zápachu unikající moči.

Jak brusinky užívat

Ideální jsou čerstvé nebo sušené, které si uchovávají nejvíce užitečných látek. K dostání jsou i brusinkové kompoty, džusy, ale ty bývají často přeslazené. Pro brusinky si můžete zajít i do lékárny, kde jsou k dostání v podobě tablet, pastilek nebo čaje. Brusinky si můžete pěstovat i doma, a to dokonce po celý rok. Je důležité sledovat u jednotlivých brusinkových produktů množství obsaženého extraktu. Doporučená denní dávka je okolo 400 mg.

Na co si dát pozor

Opatrní v konzumaci brusinek by měli být jen lidi užívající léky na ředění krve a ti, kteří mají sklony k tvorbě ledvinových kamenů. Jinak je mohou konzumovat už děti od dvou let, diabetici, těhotné i kojící ženy.

Autor: Liv

Brusinky jsou zázrakem přírody, díky kterým se vyhnete leckteré nemoci. Určitě znáte brusinky jako podpůrná léčba zánětu močových cest, ale tyto bobule mají mnohem více blahodárných účinku na zdraví.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ