Zdraví

Acai bobule – superpotravina, kterou byste měli zahrnout do svého jídelníčku

04.01 2022|Potraviny
Acai bobule – superpotravina, kterou byste měli zahrnout do svého jídelníčku

Bobule Acai pochází z deštných pralesů v Amazonii. Acai se proslavily hlavně v poslední době díky hollywoodským hercům, kteří je propagovali jako prostředek proti stárnutí a obezitě.

Acai a zdraví

Sytě modré bobule Acai patří v některých oblastech Brazílie a Bolívie k základním potravinám. Zdejší obyvatelé přisuzují palmě a jejím plodům již stovky let léčebné účinky. Acai má podle nich vliv na potenci, plodnost, zlepšuje zrak a léčí řadu nemocí.

1. Acai pro krásnou pleť a věčné mládí

Plody Acai se používají k léčení ran a kožních chorob. Modré bobule obsahují velké množství rostlinných olejů, díky kterým působí jako antioxidant a chrání buňky před poškozením. Bobule jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny (omega-3, omega-6), ale také na omega-9 a kyselinu olejovou, která mimo jiné vyživuje a zkrášluje pleť. To je jeden z důvodů, proč podporují dlouhověkost, mladistvý vzhled a zdraví. Esenciální mastné kyseliny působí velmi příznivě také na vlasy.

2. Proti rakovině a infekcím

Acai obsahují resveratrol a kyselinu ellegovou, která má protinádorové účinky. Další významnou složkou obsaženou v bobulích jsou taniny, které působí protizánětlivě a zabraňují infekcím. Acai obsahuje až třicetkrát více flavinoidů, než víno. Mastné kyseliny obsaženy v bobulích snižují hladinu cholesterolu, chrání před nemocemi srdce, rakovinou, syndromem suchého oka a suchou pokožkou. Jedna studie dokázala, že extrakt z bobulí acai dokázal podle použité koncentrace zahubit 35 až 86 % leukémických buněk. Vědci však zdůraznili, že nechtějí vyvolávat falešné naděje a poukazují na to, že je ještě třeba provést mnoho výzkumů.

3. Lepší trávení a hubnutí

Ovocná dužnina Acai obsahuje velké množství vlákniny, která působí příznivě na trávicí trakt. Kdo ji příliš mnoho masa, může pomocí bobulí Acai zabránit tomu, aby se do jeho těla dostávalo příliš mnoho cholesterolu. Studie prokázaly, že bubele acai dokáží regulovat tělesnou hmotnost. Podporují spalování tuků, a tím pomáhají hubnutí. Hubnutí ve spánku od nich ovšem nečekejte.

4. Acai podporuje imunitu a mozek

Acai je skvělým doplňkem stravy během zimního období. Posiluje imunitní systém a zvyšuje naši odolnost vůči nachlazení. Bobule acai se mohou pochlubit obsahem 19 aminokyselin, mnoha vitamíny, hlavně vitamínem E, minerály, především vápníkem a fosforem a uhlohydráty a proteiny. Bobule obsahuji velmi málo cukru. Acai pomáhá regulovat hodnoty krevních tuků. Acai podporuje aktivitu mozku a nervů.

Acai se používá v různých formách

Na trhu jej seženete jako bobule, šťávu, prášek nebo kapsle. V Amazonii se pije z plodů acai vymačkaná šťáva, případně se plody suší na slunci a následně konzumují celé nebo rozemleté na prášek. Z acai se dá připravit výborný čaj. Při nákupu si dejte pozor na kvalitu. U zmrazených plodů si musíte být jistí, že byly plody zmražené ve velmi krátkém intervalu.

Autor: liv

Acai bobule a jejich účinky na lidské zdraví. Acai berry patří mezi superpotraviny, které musíte zahrnout do svého jídelníčku. Plody acai se konzumují jako
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Reta|01.03 2022 21:20
a taky mají hodně vitamínu C a v kombinaci s probiotiky jsou skvelé na posílení imunity
Odpovědět
 0