Zdraví

Pohanka a její vliv na zdraví

04.11 2015|Potraviny
Pohanka a její vliv na zdraví

Pohanka setá je plodina původem ze Sibiře a Číny měla v minulosti nepostradatelný význam, který se postupně začíná vracet i dnes. Dnes se budeme zabývat pohankou a jejím vlivem na zdraví.

Pohanka se opět vrací

Pohanka byla v minulosti neodmyslitelnou složkou výživy obyvatel. V 16. století patřila mezi základní zdroje výživy. V období kolektivizace zemědělské výroby se však stala opomíjenou plodinou. Zvýšený zájem spotřebitelů o pohanku se znovu začal projevovat až od 90. let minulého století, kdy lidé znovu objevili její význam v racionální výživě a také při bezlepkové dietě.

Pohanka je bohatá na vitamíny a se zdravím dokáže zázraky

Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitamínů skupiny B, cholin, a tokoferol (E). Cholin patří do skupiny B vitamínů a pomáhá při transportování tuků v organismu a jeho prevenci před ukládání tuků v játrech.

Nejvíce je však pohanka ceněna pro svůj vysoký obsah bioflavonoidů zejména rutinu, obsaženého v semenech i ve slupkách. Rutin se vyznačuje vynikajícím antimutagenními, antikarciogenními a protizánětlivými účinky. Působí léčivě na cévy v celém organizmu. Vrací jim pružnost a spolu s přítomným vitamínem E léčí na cévách chorobné změny. Zmírňuje potíže s křečovými žilami na nohou. Účinek rutinu se zvyšuje působením vitamínu C, proto je nezbytné jíst k pohance syrovou zeleninu. Rutin s vitamínem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice.

Pohanka je výborná na opary

Lidí, co často trpí na opary, by neměli na pohanku zanevřít. Její léčivé účinky sahají až sem a nejen že projevy nepříjemného znamínka omezuje a urychluje hojení, je také preventivním opatřením těchto neduhů rtů. Stejně působí i na běžné nachlazení a dokáže jednoduše zatočit s viry. Pohanka je také geniální na detoxikaci a při těhotenství. Lidé, co trpí na rozšířené žilky v obličeji by měli pohanku zkusit. Jistě se jejich situace změní.V kuchyni můžete pohanku připravovat na různé způsoby, jak na slano, tak i na sladko.

Autor: liv

Pohanka a její vliv na zdraví. Co obsahuje pohanka? Jaké složky v pohance prospívají zdraví a jak. Jak pohanka ovlivňuje
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ