Zdraví

Kustovnice čínská - 8 léčivých účinků na zdraví

29.05 2017|Potraviny
Kustovnice čínská - 8 léčivých účinků na zdraví

Kustovnice čínská neboli goji je v čínské medicíně známa už více než 2000 let. Plody kustovnice omlazují, působí proti volným radikálům, posilují imunitní systém, zrak, plodnost, libido a pomáhají proti stresu.

Až třímetrový keř kustovnice čínské roste hlavně v severozápadních čínských provinciích, ve vnitřním Mongolsku a v Tibetu. Zdejší lidé připisují plodům goji svou dlouhověkost, která dosahuje v průměru sta let. O pozitivních účincích této zázračné rostliny ovšem nejsou přesvědčeni jen lidé, i věda si ověřila benefity, které goji mají pro lidské tělo.

Zázračné účinky goji

Kustovnice čínská obsahuje o 2000 % více antioxidantů než brusinky, které patří k plodům s největším počtem těchto prvků. V bobulích najdeme bílkoviny, vitamíny, především C, B1 a B2, a 21 důležitých minerálů, mezi kterými je i vzácné germanium. Goji obsahuje i stopové prvky, enzymy, koenzymy, mono a polysacharidy, karotenoidy, vlákninu, uhlohydráty, esenciální mastné kyseliny a 19 aminokyselin.

1. Zlepšují duševní i tělesný stav

Účastníci jedné americké studie potvrdili, že po dvoutýdenním pití šťávy z goji pociťovali doplnění energie, zlepšení tělesného a duševní stavu i všeobecně větší chuť do života a méně stresu. Studie prokázala stejné výsledky jako předchozí výzkumy, při kterých se navíc zjistilo, že kustovnice čínská pomáhá redukovat váhu a zlepšuje schopnost přijímat železo a zinek.

2. Působí proti rakovině

Kustovnice čínská má destruktivní účinky vůči nádorových buňkám a zdravé buňky dokáže ochránit před vedlejšími účinky chemoterapie – třeba před poškozením svalových buněk srdce a srdeční tkáně, které by mohlo vyvolat srdeční insuficienci nebo arytmii.

3. Zajišťují dlouhověkost

Bobulím se také říká ovoce dlouhověkosti, a to kvůli vysokému obsahu antioxidantů, které představují vynikající ochranu před volnými radikály. Ty jsou hlavní příčinou degenerace buněk a stárnutí. Plody kustovnice čínské omezují dopad špatné stravy na buňky. Goji stimulují funkci hypofýzy a epifýzy a povzbuzují tak tvorbu růstového hormonu HGH, který ovlivňuje všechny hormony. Čím jsme starší, tím více podíl tohoto hormonu klesá. Jeho dostatečné množství zajistí dlouhý život.

4. Kustovnice čínská posiluje imunitu

Imunitní systém posilují v goji obsažené polysacharidy, beta-kartinoidy a superprvek germanium. Polysacharidy aktivují a rozmnožují T-lymfocyty, které působí proti virům a rakovině. Také vylepšují funkci dendritických buněk, jež mají velmi důležitou roli v imunitním systému – hlídají své okolí a vytvářejí antigeny proti cizím proteinům a mikroorganismům.

Konzumací kustovnice čínské se aktivují i makrofágy. Ty se řadí k žravým buňkám imunitního systému a plní podobnou funkci. Zvyšuje se i produkce interferonu, který reguluje činnosti imunitního systému a působí proti virům a nádorům. Vysoký obsah železa v plodech kustovnice podporuje krvetvorbu.

5. Podporují detoxikaci

Bobule goji mají kladný vliv na játra, žlučník a slinivku břišní. Podporují detoxikaci a pomáhají při nápravě škod způsobených požitím přílišného množství alkoholu. Úspěch zaznamenávají tyto plody i při léčbě cukrovky. Jejich konzumací se snižuje hladiny krevního cukru a minimalizují se škody touto chorobou způsobené. Čaj z bobulí vás zbaví zažívacích potíží. Pomáhá také při gastritidě, žaludečních vředech a dráždivém tračníku.

6. Goji snižují vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mozkové příhody. Kustovnice působí proti zužování tepen a snižují krevní tlak. Redukují i hodnoty krevního tuku. Čínské studie prokázaly, že toto ovoce podporuje tvorbu superoxiddismutas, enzimů, které si tělo samo vyrábí, aby zabránilo nebezpečné oxidaci cholesterolu.

7. Působí též protizánětlivě

Plody obsahují velké množství zeaxantinu a luteinu, živin, které jsou důležité pro zrak a mohou pomoci při zeleném zákalu. V Číně se bobule používají proti slabozrakosti již dávno. V Asii jsou považovány za prostředek udržující krásu a zdraví. Zlepšují strukturu pokožky, pleť se dobře prokrví a zrůžoví. Mastné kyseliny podporují tvorbu kolagenu a vážou na sebe vlhkost. Podíl vitamínu E působí proti stárnutí. Plody kustovnice čínské působí pozitivně na centrální nervový systém a mozek.

8. Přírodní afrodiziaka i lék na neplodnost

Bobulemi kustovnice se v Číně bojuje i proti mužské neplodnosti. Studie prokázal, že se při jejich pojídání zlepšila kvalita a množství spermii a vzrostla i sexuální touha. Zvýšila se i dosavadní hormonální hladiny. Goji se řadí mezi afrodiziaka.

Použití goji

Kustovnici čínskou je možné sehnat jako čerstvé ovoce, sušené plody, v prášku, jako šťáva, čaj či příměs v čokoládě. Rostlinu kustovnice čínské můžete pěstovat i na zahradě.

Kustovnice čínská, pěstování

Kustovnice čínská je původem z Asie, ale dá se pěstovat i u nás, protože je plně mrazuvdzorná. Řadí se mezi lilkovité rostliny. Je to poměrně nenáročná rostlina, která má ráda teplejší a slunná místa a samozřejmě dostatek vláhy. Kustovnice čínská preferuje písčito-jílovitou zeminu. Půdu je před výsadbou dobré pohnojit hnojem nebo zeminou z kompostu.

Kustovnice je trnitý a opadavý keř, který dorůstá do 1-2,5 metrů a má dlouhé převislé větve. Výsadba by měl proběhnout ideálně v březnu až dubnu. Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky. Plody jsou 1-2 cm dlouhé a objevují se 2-3 roky po výsadbě. Zeminu kolem keře je dobré pravidelně kypřit. Zalévat je třeba každých 25 dní od konce dubna až do poloviny června. Jednou až dvakrát keř zalijte i v říjnu.Autor: Jad

Goji – kustovnice čínská a její vliv na zdraví. Zázračná rostli goji, nebo-li kustovnice čínská má neuvěřitelné účinky na zdraví. 8 super účinků goji
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ