Zdraví

11 nejvýživnějších potravin na světě

04.11 2015|Potraviny
11 nejvýživnějších potravin na světě

Zdravá výživa je věčné téma. Dobré stravování nemá vliv jen na hubnutí, ale i na obnovu buněk, léčbu různých nemocí a zpomalení stárnutí. Pokud si tedy chcete vypěstovat odolný organismus a bystrou mysl, zaměřte se na to, co jíte. Následujících 12 potravin se řadí mezi ty nejvýživnější na světě.

Jinými slovy, každá z těchto potravin obsahuje několikanásobek doporučené denní dávky různých vitamínů, minerálů a prvků, které naše tělo tolik potřebuje.

1. Losos

Losos patří k potravinám, které obsahují největší množství omega 3 mastných kyselin. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro správnou funkci lidského těla i jako prevence závažných onemocnění. Sto gramů lososa obsahuje 2,8 g omega-3 mastných kyselin, spolu s velkým množstvím vysoce kvalitní živočišné bílkoviny, vitaminů a minerálních látek. Konzumací lososa dostaneme do těla dostatek hořčíku, draslíku, selenu i všech typů vitamínů B.

2. Kapusta

Další zázračnou potravinou je kapusta. Kapusta obsahuje velké množství minerálů, vitamínů i vody, jež tělo potřebuje, aby rychleji zvládlo důsledky požití nadměrného množství alkoholu. Pouhých 100 gramů kapusty obsahuje 200 % doporučené denní dávky vitamínu C, 300% doporučené denní dávky vitamínu A, a dokonce 1000% doporučené denní dávky vitamínu K1. Jako bonus obsahuje kapusta velké množství vitamínu B6, draslíku, vápníku, hořčíku, mědi a manganu.

3. Mořské řasy

Mořské řasy sice nepatří k těm nejchutnějším, ale jejich přínos pro lidské tělo je opravdu vysoký. Řasy obsahují jód, vápník, železo, hořčík a mangan. Řasy dokážou odbourávat z těla těžké kovy, včetně olova, rtuti a kadmia. Jsou velmi dobrým „čistícím prostředkem“ na naši znečištěnou stravu. Mořské řasy se výrazně podílejí na snižování cholesterolu, zlepšují činnost ledvin, střev a celé trávicí soustavy.

4. Česnek

Česnek má vysoký obsah vitamínů C, B1 a B6, vápníku, draslíku, mědi, manganu a selenu. Tato zázračná potravina dokáže zlepšit imunitní systém, který se následně stává odolným proti bakteriím, virům a plísním. Dokáže snížit cholesterol, vysoký tlak i hladinu cukru. Účinky česneku na lidské zdraví jsou obrovské, stačí jen konzumovat česnek pár krát týdně.

5. Mušle

Mušle patří k největším zdrojům vitamínu B12. Ve 100 gramech mušlí je 16 krát více vitamínu B12, než v doporučené denní dávce. Mimo to obsahují ještě vitamín C, další vitamíny skupiny B, draslík, selen a železo.

6. Brambory

Brambory patří ve skutečnosti k nejdokonalejším potravinám na světě. Jeden velký brambor obsahuje značné množství draslíku, hořčíku, železa, mědi a manganu. V bramborách se také vyskytuje velké množství vitamínu C a většina vitaminů skupiny B.

7. Hovězí játra

Sto gramů hovězích jater obsahuje 1176 % denní dávky vitamínu B12, více než 50 % denní doporučené vitamínů B6, B5, niacinu a kyseliny listové, 201 % denní dávky vitamínu B2, 634 % denní dávky vitamínu A, 714 % denní dávky mědi, více než 30 % denní dávky železa, fosforu, zinku a selenu. Jako bonus obsahuje 100 g hovězích jater 29 g vysoce kvalitních živočišných bílkovin.

8. Sardinky

Vnitřní orgány patří obvykle k nejvýživnějším částem zvířete. Není proto překvapující, že celé sardinky jsou neuvěřitelně výživné potraviny. Obsahují totiž všechny živiny, které tělo potřebuje a z nutričního hlediska tak mají blízko k dokonalosti.

9. Borůvky

Tyto malé a chutné lesní plody obsahují velké množství minerálů a antioxidantů. Studie ukázaly, že mohou pomáhat při boji s rakovinou a mají i skvělé účinky na lidský mozek.

10. Žloutky

Žloutky jsou doslova nabité vitamíny, minerály a živinami. Obsahují lutein, zeaxanthin a antioxidanty, které dokáží chránit oči a snižovat riziko různých očních chorob, jako je například šedý zákal. Výživná jsou samozřejmě i celá vejce, která jsou často označována za „přírodní multivitamín“.

11. Hořká čokoláda

Existuje několik studií, které ukazují, že tmavá čokoláda má silně pozitivní účinky na lidské zdraví. Hořká čokoláda dokáže zlepšit průtok krve, snížit krevní tlak i zlepšit funkce mozku. V čokoládě najdeme antioxidanty, železo, hořčík, měď i mangan.

Autor: Jad

11 nejvýživnějších potravin na světě. Následujících 11 potravin obsahuje několikanásobek doporučené denní dávky různých vitamínů, minerálů a prvků, které naše tělo tolik potřebuje.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ