Zdraví

Arašídy a vaše zdraví

30.10 2015|Potraviny

Arašídy jsou oblíbenou pochoutkou po celém světě, ročně se sklidí až 33 milionů tun arašídů. Ačkoliv si většina lidí myslí, že arašídy jsou oříšky, není tomu tak. Arašídy se v botanice řadí mezi luštěniny, plody rostliny podzemnice olejné, která pochází z Jižní Ameriky.

Arašídy jako lék

Arašídy obsahují bílkoviny, a to až 25%. Dobré účinky máji při ochraně před zubním kazem. Arašídy podporují tvorbu krevních buněk a působí příznivě srdci. Dle lékařů ovlivňují pozitivně i nervový systém. Obsahují důležité antioxidanty, které chrání buňky před stárnutím.

Arašíd jako silný alergen

Arašídy však mohou vyvolat i obzvláště silnou alergickou reakci. Dochází často k dušnosti, otoku sliznic nebo oběhovým poruchám vedoucím až k anafylaktickému šoku. Burský oříšek je tedy velmi nebezpečným alergenem. Zvlášť opatrné by měly být kojící ženy. Je známo, že alergeny přecházejí do mateřského mléka, proto by se těhotné i kojící ženy měly raději arašídům vyhnout. Nejznámější alergeny obsažené v burských oříšcích jsou Vicilin a Konglutinin. Nejhorší jsou v tomto směru pražené arašídy.

Obsah alergenů v závislosti na zpracování
  • Lisované za studena - vysoký obsah alergenů
  • Lisované za tepla - velmi nízké množství alergenů
  • Rafinací při teplotách nad 230°C - bez alergenů

Arašíd jako zabiják

Velkým negativem arašídů jsou plísně. Arašídy často napadají plísně, jež produkují silně rakovinotvornou látku aflatoxin. Při větším množství může způsobit rakovinu jater a vrozené vývojové vady. Pokud jste milovníci arašídů a neodoláte, doporučuje se konzumovat arašídy, které byly baleny v ochranné atmosféře. Dalším negativem buráků je fakt, že obsahuji mnoho soli. Velmi vysoký obsah soli v arašídech totiž působí na Vaše zdraví opravdu negativně.

S arašídy se můžeme setkat zejména v čínské a asijské kuchyni. Populární je burákové máslo, které obsahuje minimum plísní, jelikož při výrobě jsou kladena přísná kriteria. Arašídový olej se používá při přípravě salátů, ale je vhodný i na dlouhé smažení.

Autor: Liv

Arašídy a vaše zdraví. Jsou arašídy zdravé? Jaké účinky mají arašídy na vaše zdraví. Arašídy jsou i silným alergenem. Někdy mohou být arašídy životu nebezpečné..
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře

YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ