Zdraví

Arašídy a vaše zdraví

30.10 2015|Potraviny
Arašídy a vaše zdraví

Arašídy jsou oblíbenou pochoutkou po celém světě, ročně se sklidí až 33 milionů tun arašídů. Ačkoliv si většina lidí myslí, že arašídy jsou oříšky, není tomu tak. Arašídy se v botanice řadí mezi luštěniny, plody rostliny podzemnice olejné, která pochází z Jižní Ameriky.

Arašídy jako lék

Arašídy obsahují bílkoviny, a to až 25%. Dobré účinky máji při ochraně před zubním kazem. Arašídy podporují tvorbu krevních buněk a působí příznivě srdci. Dle lékařů ovlivňují pozitivně i nervový systém. Obsahují důležité antioxidanty, které chrání buňky před stárnutím.

Arašíd jako silný alergen

Arašídy však mohou vyvolat i obzvláště silnou alergickou reakci. Dochází často k dušnosti, otoku sliznic nebo oběhovým poruchám vedoucím až k anafylaktickému šoku. Burský oříšek je tedy velmi nebezpečným alergenem. Zvlášť opatrné by měly být kojící ženy. Je známo, že alergeny přecházejí do mateřského mléka, proto by se těhotné i kojící ženy měly raději arašídům vyhnout. Nejznámější alergeny obsažené v burských oříšcích jsou Vicilin a Konglutinin. Nejhorší jsou v tomto směru pražené arašídy.

Obsah alergenů v závislosti na zpracování
  • Lisované za studena - vysoký obsah alergenů
  • Lisované za tepla - velmi nízké množství alergenů
  • Rafinací při teplotách nad 230°C - bez alergenů

Arašíd jako zabiják

Velkým negativem arašídů jsou plísně. Arašídy často napadají plísně, jež produkují silně rakovinotvornou látku aflatoxin. Při větším množství může způsobit rakovinu jater a vrozené vývojové vady. Pokud jste milovníci arašídů a neodoláte, doporučuje se konzumovat arašídy, které byly baleny v ochranné atmosféře. Dalším negativem buráků je fakt, že obsahuji mnoho soli. Velmi vysoký obsah soli v arašídech totiž působí na Vaše zdraví opravdu negativně.

S arašídy se můžeme setkat zejména v čínské a asijské kuchyni. Populární je burákové máslo, které obsahuje minimum plísní, jelikož při výrobě jsou kladena přísná kriteria. Arašídový olej se používá při přípravě salátů, ale je vhodný i na dlouhé smažení.

Autor: Liv

Arašídy a vaše zdraví. Jsou arašídy zdravé? Jaké účinky mají arašídy na vaše zdraví. Arašídy jsou i silným alergenem. Někdy mohou být arašídy životu nebezpečné..
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ