Zdraví

Chilli papričky a zdraví

30.10 2015|Potraviny
Chilli papričky a zdraví

Chilli papričky patří, bez ohledu na jejich pálivost, k jednomu z nejpopulárnějších koření. Ačkoliv se to nezdá, chilli papričky a zdraví spolu velmi úzce souvisí. Kromě gastronomického zážitku pro odvážné mají totiž chilli papričky i velmi příznivý vliv na mnoho aspektů našeho zdraví.

Co obsahují chilli papričky?

Především obsahují zdraví prospěšnou sloučeninu alkaloidu kapsaicin, která dodává papričkám typický pikantní charakter. Kapsaicin obsažený v chilli papričkách zkoumala nejedna laboratorní studie. Při jedné takové bylo zjištěno, že kapsaicin má antibakteriální, antikarcinogenní, analgetické a antidiabetické vlastnosti. Mimo jiné tato látka dokáže snižovat cholesterol. Je tedy skvělou prevencí infarktu myokardu a dokonce dokáže pomoci při jeho počátku. Kapsaicin umí vyprovokovat střevní mikroflóru k činnosti, jsou ničeny nepřátelské bakterie a posílena střevní výstelka, což vede ke zlepšení metabolismu. Chilli papričky slouží jako dobrá prevence proti žaludečním vředům. Navíc zvyšují průtok krve do střev, což podporuje vylučování škodlivin. Papričky a jejich vliv zkoumalo mnoho vědců.

Podle studií amerických vědců, tentokrát z Centra pro lidskou výživu při kalifornské univerzitě, má kapsaicin vliv na spalování tuků. Ostré potraviny snižují chuť k jídlu a zvýšením tělesné teploty nutí organismus k činnosti, tedy ke spalování kalorií. Toho se využívá v některých potravinových doplňcích na hubnutí. Nic se nemá ale přehánět, protože naopak zvýšená tvorba žaludečních šťáv, kterou chilli papričky vyvolají, zvyšuje pocit hladu. Dalším pozitivním vlivem chilli papriček na zdraví je jejich schopnost zlepšit krevní tlak nebo posílit nemocné srdce. V poslední době je upírána pozornost ke kapsaicinu coby prostředku proti rakovině, protože se ukázalo, že snižuje chorobný růst tkáně. Klinické testy na myších prokázaly jeho pozitivní účinek při rakovině prostaty, testuje se i na rakovinu kůže nebo prsu. Masti a tinktury s kapsaicinem se používají proti bolesti svalů, artritidě, ale také pro zmírnění projevů lupénky.

Chilli papričky jsou bohatým zdrojem prospěšných vitamínů

Čerstvé červené i zelené chilli papričky obsahují mimo kapsaicinu i další zdraví prospěšné vitamíny a minerály. Pálivé papričky v sobě mají vysoký obsah vitamínu C, který je důležitým prostředkem k posílení imunity a dobrým antioxidantem. Zhruba 100 gramů čerstvých chilli papriček vám dodá 240 % doporučené denní dávky vitamínu C. Mimo vitamín C vám chilli papričky dodají také vitamíny A, K, B6, E a beta-karoten. Podle statistik se v kulturách, kde jsou chilli papričky běžnou každodenní součástí jídelníčku, vyskytuje významně nižší procento onemocnění srdce, infarktů, zánětlivých onemocnění trávícího traktu i rakoviny. Jsou také méně ohroženi potravou kontaminovanou různými bakteriemi, protože střevní sliznice je díky chilli papričkám daleko odolnější. Chilli papričky a zdraví spolu zkrátka velmi úzce souvisí.

Chilli papričky a obsah vitamínů ve 100 gramech

  • 240 % doporučené denní dávky vitamínu C
  • 39 % doporučené denní dávky vitamínu B6
  • 32 % doporučené denní dávky vitamínu A
  • 13 % doporučené denní dávky železa
  • 14 % doporučené denní dávky mědi
  • 7 % doporučené denní dávky draslíku

Ani s chilli papričkami by se to nemělo přehánět

O chilli toto pořekadlo rozhodně platí, protože konzumace velkého množství chilli papriček může ohrozit vaše zdraví a vést k nepříjemnému podráždění zažívání. Určitě se bez tréninku nepouštějte do lámání rekordů v pojídání pálivých papriček, na jejich ostrost je potřeba si zvykat postupně. Otrávit se kapsaicinem je z běžného požití i těch nejpálivějších papriček téměř nemožné, na to je ho potřeba daleko vyšší dávka, ale přesto by vás takové nerozumné nápady mohly přivést i do nemocnice.

Autor: JaD

Chilli papričky a zdraví. Zdraví a chilli papričky úzce souvisí. Chilli papričky jsou skvělým lékem na nejrůznější neduhy. Chilli papričky působí na lidské zdraví..
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Marketa|30.11 2019 07:55
NA HUBNUTI VYNIKAJICI
Odpovědět
 1 
Petr|30.11 2019 07:57
DOBRE SE SCHAZUJI KILA
Odpovědět
 1