Zdraví

10 nejdůležitějších vitamínů pro ženy

15.05 2020|Vitamíny
10 nejdůležitějších vitamínů pro ženy

Dnešní ženy žiji často náročný život, ve kterém se snaží svůj čas rozdělit mezi kariéru, rodinu a volnočasové aktivity. Při takto hektickém životě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu. Ženy by v rámci správné životosprávy měly volit takovou kombinaci potravin, která jim zajistí výživu i dostatečný přísun potřebných vitamínů. V dnešním článku se budeme věnovat 10 nejdůležitějším vitamínům, které ženy pro svůj život potřebují.

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které pomáhají různým částem těla správně fungovat. Každý z různých vitamínů vykonává speciální funkci. Nedostatek potřebných vitamínů může způsobit celou řadu vážných zdravotních problémů. Ideální je, když ženy získávají vitamíny přirozenou formou, z potravin. V horším případě mohou ženy sáhnout po vitamínových doplňcích v lékárně.

1. Vitamín A

Vitamín A má silné antioxidační vlastnosti a potřebují ho ženy všech věkových kategorií. Vitamín A pomáhá při budování a posilování kostí, zubů, měkkých tkání, kůže a sliznice. Vitamín A snižuje riziko chronických onemocnění, zlepšuje vidění, zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém. Mezi potraviny, které jsou bohaté na vitamín A patří: mrkev, meloun, dýně, meruňky, rajčata, brokolice, kapusta, papája, broskve, papriky, špenát, vejce, játra, mléko a obohacené cereálie.

2. Vitamín B2

Vitamín B2 je známý jako riboflavin. Je nezbytný pro dobré zdraví, normální růst a správnou funkci metabolismu. B2 pomáhá zvýšit energii a posiluje imunitní systém. Snižuje brnění, necitlivost, úzkost, stres a únavu. Nedostatek vitamínu B2 může ovlivnit správnou funkci metabolismu, imunitního systému i nervových funkcí, což se může projevit bledýma očima a jazykem, bolestí v krku, vředy v ústech, popraskanými rty, suchými vlasy, vráskami a svěděním kůže. Mezi potraviny bohaté na vitamín B2 patří vnitřnosti, sýry, mléko, jogurt, listová zelenina, droždí, vejce, cereálie, celozrnné výrobky, sojové boby, mandle, ořechy a houby.

3. Vitamín B6

Vitamín B6, známý také jako pyridoxin, je základním vitamínem potřebným pro zdravý imunitní systém. Tento konkrétní vitamín pomáhá tělu produkovat hormony a chemické látky potřebné pro mozek, což pomáhá omezit deprese, onemocnění srdce a ztrátu paměti. Vitamín B6 pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Těhotné ženy mohou jíst potraviny obsahující vitamín B6, aby se zbavily ranní nevolnosti. Nedostatek vitamínu B6 může způsobit anémii. Vitamín B6 obsahují následující potraviny - obohacené cereálie, avokádo, banány, maso, fazole, ryby, ovesné vločky, ořechy, semena a sušené ovoce.

4. Vitamín B7

Vitamín B7, také známý jako biotin, je důležitý pro růst buněk a syntézu mastných kyselin. Tento vitamín udržuje v normě potní žlázy a zdravou pokožku. Podporuje růst vlasů a pomáhá léčit lámavé nehty. Vitamín B7 je důležitý pro růst kostí a kostní dřeni a pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. I když je nedostatek vitamínu B7 velmi vzácný, v případě, že k němu dojde, způsobuje křehké vlasy, vyrážky, abnormální funkci srdce, letargii, anémii a mírné deprese. Vitamín B7 najdete v rybách, sladkých bramborách, mandlích, mrkvi, banánech, melounech, žlutém ovoci, zelené listové zelenině, čočce, hnědé rýži, paprikách, žloutcích, sóji, ovesných vločkách, mléku sýrech, jogurtech a ořeších.

5. Vitamín B9

Vitamín B9, známý také jako kyselina listová, má zásadní význam pro každou ženu, protože ji pomáhá předcházet onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, Alzheimerově chorobě, depresím, rakovině a ztrátě paměti. B9 zlepšuje zdraví mozku, buněčné fungování, zlepšuje plodnost i vývoj plodu během těhotenství. Nedostatek vitamínu B9 u těhotných žen může způsobit defekty neurální trubice u novorozence, což vede třeba k rozštěpu páteře. Potraviny bohaté na kyselinu listovou jsou tmavě zelená listová zelenina, pomerančový džus, chřest, melouny, jahody, luštěniny, fazole, nutriční kvasnice a vejce.

6. Vitamín B12

Dalším zásadním vitamínem, který každá žena potřebuje, je vitamín B12, který je důležitý pro metabolismus, normální buněčné dělení a proteinovou syntézu. Tento vitamín pomáhá předcházet onemocněním srdce, ztrátě paměti a anémii. Může přispět k léčbě depresí a k udržení zdravého nervového systému. Nedostatek vitamínu B12 může způsobit podrážděnost, deprese a zmatenost. Může se projevit i zánětem jazyka nebo úst. Zdrojem vitamínu B12 jsou sýry, vejce, ryby, maso, mléko, jogurty a cereálie.

7. Vitamín C

Vitamín C má pro ženy mnoho zdravotních výhod. Vitamín C pomáhá urychlit proces hojení, podporuje růst tkání a snižuje riziko vzniku určitých typů rakoviny, srdečních chorob a poškození tkáně. Klíčovou roli hraje při tvorbě červených krvinek. Vitamín C je obsažen v brokolici, grepy, kiwi, pomerančích, paprikách, bramborách, jahodách, kapustě a rajčatech.

8. Vitamín D

Vitamín D je v tucích rozpustný vitamín, který podporuje vstřebávání vápníku, který hraje klíčovou roli v udržování silných kostí. Vitamín D snižuje riziko vzniku roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy a různých typů rakoviny. Vitamín D může přispět ke snížení příznaků premenstruačního syndromu a ochraňuje zrak. U většiny lidí se světlou pletí stačí k výrobě dostatku vitamínu D 10 až 15 minut slunečního záření. Kromě toho můžete jíst potraviny, které jsou bohaté na vitamín D, mezi které patří tučné ryby, mléko, játra a vejce.

9. Vitamín E

Vitamín E působí proti stárnutí, poškození buněk a zpomaluje věkové změny v těle. Tento vitamín pomáhá předcházet nemocem srdcem, šedému zákalu, ztrátě paměti a některým typům rakoviny. Vitamín E je nezbytný pro pokožku a vlasy. Často je zahrnován v přípravcích pro péči o vlasy a pleť. Mezi potraviny bohaté na vitamín E patří pšeničné klíčky, lískové ořechy, mandle, špenát, margarín, kukuřičný olej, olej z tresčích jater, arašídové máslo a slunečnicové semínky.

10. Vitamín K

Vitamín K hraje klíčovou roli v podpoře silných kostí, udržuje normální srážlivost krve a snižuje riziko různých srdečních onemocnění. Tento vitamín je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému a dostatečný přísun energie. Mezi nejlepší potravinové zdroje vitamínu K patří celozrnné potraviny, zelená listová zelenina, sojový olej a rybí tuk.

Autor: Jad

10 nejdůležitějších vitamínů pro ženy. V dnešním článku se budeme věnovat 10 nejdůležitějším vitamínům, které ženy pro svůj život potřebují. Vitamíny pro ženy jsou
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martina|28.10 2020 14:19
vitamin C a vitamin D beru pravidelně. ted mám ale problem s močovymi cesty, takže beru probiotika na posileni imunity a brusinky
Odpovědět
 0 
Dominika|29.11 2020 19:39
naše tělo potřebuje všechny vitaniny, proto beru multikomplex, kde jsou všechny vitaminy
Odpovědět
 0