Zdraví

20 úžasných faktů o vitamínech a minerálech

18.03 2019|Vitamíny
20 úžasných faktů o vitamínech a minerálech

Správné stravování s dostatkem vitamínů a minerálů vám může přidat až deset let života. Stačí, když se budete snažit o vyvážený jídelníček. Dnes pro vás máme 21 zajímavých faktů o vitamínech, které při sestavování vašeho zdravého jídelníčku mohou pomoci.

1.
Nedávné studie prokázaly, že i když je vápník dobrý pro kosti, vitamín K je pro ně užitečnější. Takže sbohem mléko a ahoj banány.

2.
V roce 1912 představil polský biochemik Casimir Funk poprvé koncept vitamínů. Nazval je latinsky "vital amines" nebo-li "aminy života".

3.
Kontakt vitamínu E s pokožkou způsobuje dermatitidu přibližně u 30% lidí.

4.
Nedostatek jódu může způsobit onemocnění štítné žlázy, při kterém otéká hrdlo. Také může způsobit zpomalení růstu dítěte.

5.
Nedostatek jódu byl v minulosti vyřešen pomocí jodizované soli. Od té doby ve světě vzrostlo průměrné IQ.

6.
V mužském organismu je vitamín D spojen s testosteronem. Čím více muži přijímají slunečního záření, tím vyšší je u nich hladina testosteronu.

7.
Pokud dáte banány na nějakou dobu na slunce, vzroste v nich množství vitamínu D.

8.
Astronauti NASA museli jíst ve stavu beztíže hlínu, aby se jim posílily kosti. Kombinace minerálů v jílu pomáhá lepšímu vstřebávání vápníku.

9.
Čaj z borového jehličí může být v extrémních podmínkách skvělým zdrojem vitamínu C. Přesvědčili se o tom obyvatelé Leningradu během obléhání. Rovněž se věřilo, že borové jehličí pomáhalo proti kurdějím.

10.
Ve filmových scénách, kdy herci musí předvádět použití kokainu, se používá laktóza. Pokud má někdo intoleranci laktózy, tak se používá vitamín B v prášku.

11.
Kdybyste snědli játra ledního medvěda, tak by vás to mohlo klidně zabít, protože obsahují vysoké množství vitamínu A. Eskymáci po porážce ledního medvěda játra zakopávají do země, aby je nesežrali psi.

12.
Abyste se předávkovali draslíkem, museli byste sníst 400 banánů během 30 sekund.

13.
Stroncium je prvek, který je blízký vápníku a někdy jej lékaři předepisují při zlomeninách nebo pro posílení kostí. V některých případech je mnohem účinnější než kalcium.

14.
Chilli obsahuje 400 krát více vitamínu C, než porce pomerančů.

15.
Při pojmenovávání vitamínů se nepoužívaly písmena od E do K, protože vitamíny s těmito písmeny jsou buď podtypem vitamínu B nebo byly chybně objeveny.

16.
Melasa je velmi užitečná, i když je pouhým vedlejším produktem při výrobě cukru. Obsahuje významné množství vápníku, hořčíku, vitamínu B6, draslíku a železa.

17.
Devět opečených brambor obsahuje více než dost kalorií a esenciálních aminokyselin na den pro osobu o hmotnosti 65 kil.

18.
Četné studie ukazují, že vitamín C a další doplňky stravy nesnižují riziko nachlazení nebo chřipky.

19.
V roce 1990 byla vytvořena tzv. "zlatá rýže", která byla obohacena o vitamín A. Mohla přispět k prevenci slepoty v mnoha zemích, ale byla zakazána kvůli předsudkům vůči geneticky modifikovaným produktům.

20.
Brambory jsou velmi užitečné. Když budete jíst jen brambory, tak nebudete mít dostatek vápníku a omega-3 mastných kyselin, ale na druhou stranu budete mít mnohem více živin, než byste si mohli myslet.

21.
Čtyři lžíce javorového sirupu obsahují mnohem více živin, než stejné množství mléka a zároveň více draslíku než banán.

Autor: Liv

20 úžasných faktů o vitamínech a minerálech. Správné stravování s dostatkem vitamínů a minerálů vám může přidat až deset let života. Stačí, když se budete snažit o vyvážený jídelníček.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martina|28.11 2020 13:40
naše tělo je potřebuje. Letos pravidelně beru probiotika a cítím se moc dobře
Odpovědět
 0