Zdraví

8 příznaků nedostatku draslíku

28.06 2016|Vitamíny
8 příznaků nedostatku draslíku

Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle. Je přítomen v každé buňce lidského těla. Ve skutečnosti je jedním ze čtyř hlavních elektrolytů v těle, společně se sodíkem, hořčíkem a vápníkem. Draslík pomáhá udržovat správnou rovnováhu vody v těle a reguluje krevní tlak.

Hraje důležitou roli při trávení bílkovin a sacharidů. Kromě toho je tento důležitý minerál potřebný pro svalovou sílu, fungování nervů, správné trávení a zdravý kardiovaskulární systém.

Doporučené denní množství draslíku je:

 • 3000 mg denně pro děti od 1 do 3 let
 • 3800 mg denně pro děti od 4 do 8 let
 • 4500 mg denně pro děti ve věku 9 až 13 let
 • 4700 mg denně pro děti ve věku 14 let a více
 • 5100 mg pro ženy, které kojí

Nedostatek draslíku, známý také jaké hypokalemie, je nejběžnější u pacientů, kteří užívají diuretika. K nízké úrovni draslíku může vést také používání některých antibiotik, průjem nebo zvracení, nadměrné užívání laxativ, chronické onemocnění ledvin, poruchy příjmu potravy, nízká hladina hořčíku, nadměrný příjem alkoholu, nadměrné pocení a nedostatek kyseliny listové.

Svou hladinu draslíku můžete zjistit pomocí jednoduchého rutinního krevního testu. Normální hodnota draslíku je mezi 3,6 až 5,2 milimolů na litr. Hladina draslíku nižší než 2,5 mmol/l vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Nedostatek draslíku se může projevovat celou řadou příznaků. Nedostatek draslíku je často přehlížen, což může vést k ničivým a někdy i život ohrožujícím následkům. Zdravé zdraví pro vás dnes má 10 příznaků nedostatku draslíku, na které byste si měli dát pozor.

1. Svalové křeče

Typický příznakem nedostatku draslíku jsou časté svalové křeče, ať během dne nebo v noci. Běžné jsou křeče v nohou, chodidlech i rukou. Draslík je jedním z elektrolytů, který se nachází ve všech buňkách těla, včetně těch svalových a nervových. Pracuje se sodíkem na udržení elektrických nábojů vašich buněk, které řídí svalovou kontrakci a fungování svalů jako takové.

Když je v těle nízká hladina tohoto minerálu, buňky nemohou řádně odesílat a přijímat elektrické signály k ovládání svalové kontrakce. To zase zvyšuje pravděpodobnost, že budete trpět častými svalovými křečemi. Křeče mohou trvat několik sekund až minut. Nedostatek draslíku může způsobit i významná ztráta tekutiny z pocení, proto je důležité draslík doplnit třeba po cvičení. Pokud vás trápí křeče v pravidelných intervalech, rozhodně si domluvte schůzku s lékařem.

2. Svalová slabost a poškození

Nedostatek draslíku může mít obrovský dopad na zdraví vašich svalů. Může zhoršit funkci svalových buněk, stejně jako poškodit svaly. To vede k hluboké slabosti, ztuhlosti svalů, bolesti a citlivosti. Draslík je nutný také pro hojení svalů na buněčné úrovni. Z toho důvodu se mohou při nedostatku draslíku objevovat častěji natržení svalů nebo namožení při malém nebo žádném úsilí. Pokud ve vašich svalech cítíte pocit slabosti a únavy bez zjevného důvodu, určitě si zkontrolujte hladinu draslíku.

3. Únava

Dalším častým příznakem nedostatku draslíku je celková únava. Tento druh únavy nepřichází z důvodu přetížení nebo přepracování. Při nedostatku draslíku nemá únava žádné vysvětlení. Každá buňka v těle potřebuje správné množství draslíku, aby správně plnila své funkce.

Nedostatečné množství tohoto minerálu může mít vliv na fungování buněk i orgánu. Nedostatek draslíku může vést k únavě a celkové slabosti. Při nízké hladině draslíku musíte obvykle vynaložit více úsilí při vykonávání pravidelných denních činností. Únava může být způsobena různými zdravotními problémy, proto je lepší se poradit se svým lékařem, který najde přesnou příčinu tohoto stavu.

4. Mravenčení

Draslík je důležitý pro zdraví nervů. Nedostatek draslíku může mít vliv na elektrické impulsy, které procházejí z kůže a svalů do míchy a mozku. To může vést ke ztrátě pocitu podél vnějších končetin, což má za následek mravenčení. Mravenčení je obvyklé na prstech u rukou, nohou, i na samotých nohou a rukou. Nedostatek draslíku může přispět také ke svalovým záškubům. Pokud trpíte brněním horních a dolních končetin, spolu s dalšími uvedenými příznaky, je velká pravděpodobnost, že se potýkáte s nedostatkem draslíku a je čas si provést jednoduchý test.5. Bušení srdce

Nedostatek draslíku může ovlivnit také zdraví srdce. To může způsobit nepravidelný srdeční rytmus a bušení srdce bez zjevného důvodu. Nízká hladina draslíku může narušit rytmické a koordinované stahy srdce, které jsou ovládány elektrickými impulzy. Na druhou stranu, dostatečné množství draslíku v těle pomáhá chránit srdce před onemocněním srdce, infarktem a mrtvicí. Pokud vás trápí časté bušení srdce, je důležité navštívit lékaře a problém vyřešit co nejdříve.

6. Duševní a emocionální problémy

Draslík je důležitý pro duševní zdraví a fungování mozku. Pomáhá udržovat elektrickou vodivost mozku a nervových přenosů. Hraje klíčovou roli při přepravě serotoninu, neurotrasmiteru, který podporuje pocit pohody a štěstí. To je důvod, proč může nízká hladina draslíku přispět ke zmatku, změnám nálad, deprese, halucinacím a deliriu. Výzkum z roku 1992 v neuropsychobiologii zjistil, že mezi sodíkem, hořčíkem, draslíkem a pacienty s depresí je úzký vztah. Další studie z roku 2009, zveřejněna v časopise General Hospital Psychiatry uvádí, že hypokalemie může vyústit v depresi.

7. Zácpa

Draslík je důležitý také pro trávicí systém, který je tvořen hladkým svalstvem. Nedostatek hladiny draslíku v krvi může narušit správnou funkci svalů žaludku a střev. Pro správné trávení je potřeba zajistit řádné fungování těchto svalů. Jejich špatná funkce může vést k zácpě. Příznakem špatného fungování žaludečních svalů může být nadýmání, bolesti a křeče. Zácpa může být způsobena různými problémy, proto je třeba se poradit se svým lékařem, aby vyloučil možnost nutričního deficitu v podobě draslíku.

8. Vysoký krevní tlak

Draslík pomáhá uvolnit cévy. Pokud ho máte nedostatek, mohou se vaše cévy zúžit, což způsobuje růst tlaku. Draslík také vyvažuje negativní dopady sodíku. Když je hladina draslíku nízká, rovnováha sodíku v těle se naruší, což může opět narušit krevní tlak.

Studie z roku 2008 uvádí, že nízká hladina draslíku v potravě může být stejně škodlivá, jako vysoká hladina sodíku. Podle této studie je vztah mezi nízkou hladinou draslíku a vysokým krevním tlakem velmi významný. Vysoký krevní tlak ovšem mohou způsobovat i jiné nemoci, proto je nejlepší navštívit lékaře.

Jak opravit nedostatek draslíku:

 • Nejlepším řešením je získat draslík z přírodních plodů. Nejlepším zdrojem draslíku jsou banány, avokádo, jahody, pomeranče, mango, kiwi, meruňky a datle.
 • Konzumujte zeleninu s vysokým obsahem beta-karotenu jako například mrkev, sladké brambory, špenát, brokolice, mangold nebo červená paprika.
 • Jezte ryby jako jsou sardinky a losos.
 • Zahrnujte do vašeho jídelníčku postupně potraviny bohaté na draslík, dokud nezískáte doporučené množství. Ideální je, abyste se nedostatek draslíku pokusili kompenzovat v jednom dni.
 • Pokud jste se rozhodli použít potravinové doplňky s draslíkem, vždy to raději konzultujte s lékařem.
 • Pokud máte nízkou hladinu draslíku, vyhněte se dlouhým a fyzicky namáhavých aktivitám, abyste zabránili dalším ztrátám draslíku skrz pocení.
 • Příliš mnoho draslíku také není dobré, zejména pro ledviny. Lidé, kteří trpí cukrovkou nebo srdečním selháním jsou tomuto problému vystaveni dvojnásob.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Draslík - prvek, bez kterého se naše tělo neobejde


Autor: Jad

8 příznaků nedostatku draslíku. Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle. Nedostatek draslíku se projevuje několika příznaky.
Zdravá výživa

 322 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ