Zdraví

8 znaků toho, že vám chybí vitamín B12

03.01 2021|Vitamíny
8 znaků toho, že vám chybí vitamín B12

S rostoucím věkem se schopnost našeho těla absorbovat vitamín B12 z jídla zpomaluje. 4 ženy ze 100 ve věku mezi 40 až 59 lety mají nedostatek vitamínu B12 a mnoho dalších má sníženou úroveň tohoto vitamínu. Rostoucí věk však není jedinou příčinou nedostatku vitamínu B12.

Za jeho nedostatkem může být i vyhýbání se konzumaci masa, používání některých léků, jako je třeba metformin, který se běžně předepisuje lidem s diabetem 2. typu nebo se syndromem polycystických vaječníků nebo při používání léků na pálení žáhy. Výsledkem nedostatku vitamínu B12 může být cokoliv od intenzivní únavy, po špatné vidění. Dnes jsme pro vás připravili přehled příznaků, které ukazují na to, že máte nedostatek vitamínu B12.

1. Nevydržíte bez odpoledního spánku

Únava je jedním z prvních příznaků nedostatku vitamínu B12. Je to proto, že naše tělo potřebuje vitamín B12 k tomu, aby červené krvinky mohly přenášet kyslík do všech orgánů. Bez dostatečného množství kyslíku v cévách se cítíme unavení bez ohledu na to, jak dlouho spíme. Únava však nemusí být jen znakem nedostatku vitamínu B12, může mít i jiné důvody.

2. Cítíte se slabí

V případě, že vaše červené krvinky mají nedostatek kyslíku, budete se cítit slabí jako čaj. Svalová slabost se projevuje postupně. Dlouhodobý nedostatek vitamínu B12 může vést i k různým pohybovým nemocem.

3. Často zapomínáte

Časté zapomínání a špatná paměť nemusí být hned příznakem demence. Často bývá na vině nízká hladina vitamínu B12. Lidé, kterým byl zjištěn nedostatek vitamínu B12, si třeba nemohli vzpomenout, jak napsat některá slova. Často se stává, že nedostatek tohoto vitamínu bývá u starších osob mylně diagnostikován jako Alzheimerova choroba. Po správné diagnoze a doplnění zásob vitamínu B12 se u postižených pacientů příznaky obvykle ztratily.

4. Závratě

Závratě jsou dalším možným příznakem nedostatku vitamínu B12. Závratě se mohou objevit třeba při chůzi po obyčejných schodech. Jedna turecká studie porovnávala úroveň vitamínu B12 u pacientů, kteří byli ošetřeni na pohotovosti kvůli závratím. 40 % pacientů se závratěmi mělo nedostatek vitamínu B12.

5. Jste bledí

Pokud má vaše jindy růžová pleť žlutý nádech, může být příčinou nedostatek vitamínu B12. Kvůli jeho nedostatku jsou vaše červené krvinky velmi křehké a snadno zničitelné, což způsobuje uvolňování bilirubinu, který dodává vaši pleti nažloutlý odstín.

6. Váš jazyk je hladký a červený

Asi polovina lidí s těžkým nedostatkem vitamínu B12 ztratila malé hrbolky na jazyku, zejména na okrajích. Pacienti si rovněž stěžují na pálení a bolest, zejména pak na zadní části jazyka. A protože většina hrbolků na jazyku obsahuje chuťové pohárky, pokud jich ztratíte hodně, přestanou vám chutnat dokonce i vaše oblíbené potraviny. Ženy s nedostatkem vitamínu B12 mohou výrazně zhubnout, protože už jim nechutná jídlo.

7. Máte strach a brečíte kvůli každé maličkosti

Cítíte více úzkosti než kdy jindy? Nedostatek vitamínu B12 může vyvolat zmatek ve vaší náladě, což může vést k depresi nebo úzkosti. Lékaři si zatím nejsou úplně jistí, proč to zvyšuje riziko deprese, ale může to mít něco do činění s tím, že B12 se podílí na syntéze chemických látek v mozku, jako je serotonin a dopamin, které pomáhají regulovat náladu.

8. Máte něco s očima

V extrémních případech nedostatku vitamínu B12 se vám může poškodit zrakový nerv nebo se vám ucpat cévy v sítnici, což způsobuje rozmazané nebo dvojité vidění, citlivost na světlo nebo dokonce ztrátu zraku. Prvním příznakem poškození sítnice může být stín v oku, který ovlivňuje zorné pole.


Autor: Jad

8 znaků toho, že vám chybí vitamín B12. Nedostatek vitamínu B12 může vést k různým zdravotním obtížím. Následujících 8 příznaků ukazuje, že trpíte nedostatkem vitamínu B12
Zdravá výživa

 316 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
dionera|17.01 2022 14:37
lidské tělo potřebuje všechny vitamíny. Proto je nejlepší brát směs všech vitamínu, ideálně nějaké miltikomplex, kde je směs všech vitaminu a mineralu
Odpovědět
 0