Zdraví

Fosfor a jeho účinek na naše zdraví

18.02 2016|Vitamíny
Fosfor a jeho účinek na naše zdraví

Fosfor je nedílnou součástí četných sloučenin, jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo tuky. Kontroluje rovnováhu vápníku ve vnitřním prostředí a hraje určitou roli v mechanismech působení vitamínu D. Fosfor se podílí na formování kostí a krve. Je důležitý pro správnou činnost štítné žlázy. Je nejdůležitějším energetickým prvkem nervů, intelektu a pohlavních orgánů.

Fosfor v našem těle

Fosfor se nachází v každé tělesné buňce, především pak v kostech a zubech. Fosfor se spolu s vápníkem uplatňuje především při tvorbě kostí. Ve špatně vyvážené stravě dochází k nepříznivému poměru vápna a fosforu. Přebytek fosforu způsobuje srážení tohoto prvku v podobě nerozpustného fosforečnanu vápenatého. Poměr vápníku k fosforu nesmí být menší než 1 : 2. Optimální poměr je 1 : 1. U dětí by se měl blížit hodnotě 2 : 1, což odpovídá poměru těchto prvků v mateřském mléku.

Vápník a fosfor se vyskytují a působí společně, a když je poměr vápníku k fosforu nízký, tak dochází k řídnutí kostí. Hospodaření s vápníkem a fosforem ovlivňují žlázy s vnitřní sekrecí. Hormon příštítných tělísek zvyšuje vylučování fosforu s močí a snižuje hladinu neorganických fosforečnanů v krevní plazmě. Steroidové hormony vylučování vápníku a fosforu s močí snižují, a mají tedy při řídnutí kostí prospěšný vliv.

Vysoká a nízká hladina fosforu v těle

Stupňování přeměny sacharidů vyvolává dočasný pokles fosforečnanů v plazmě. Podobný jev se může objevit i během vstřebávání některých tuků. Při cukrovce se vyskytuje nižší koncentrace organických fosforečnanů v krevní plazmě a vyšší koncentrace neorganických. Nižší hladinou fosforečnanů se vyznačuje křivice, hladina se může snížit až na 1 mg na 100 ml. Při těžkých onemocněních ledvin je zadržení fosforečnanů hlavní příčinou acidózy a stoupající hladina fosforu v plazmě vyvolává snížení hladiny vápníku.

Vysoká hladina fosforu v krvi se vyskytuje při hypofunkci příštítných tělísek. Metabolismus fosforu je spojen s růstovým hormonem. U dětí, které mají vysokou hladinu fosforečnanu v krvi, je pozorována akromegalie, tj. onemocnění, které je důsledkem hyperfunkce předního laloku hypofýzy, což se projevuje přílišným růstem kostí i měkkých částí obličeje, rukou a chodidel.

Fosfor se používá k léčení fyzické i intelektuální astenie, astmatu, demineralizace, kostních obtíží, tuberkulózy, nedostatečné srdeční činnosti, při příznacích nervových chorob, spasmofilii, poruchách činnosti štítné žlázy a svalové únavě.

V čem najdeme fosfor

Doporučená denní dávka fosforu je 1,6 gramu, u dětí a těhotných žen 1,5-2 gramů. Fosfor je hojně zastoupen v potravě a jeho denní příjem dosahuje až dvojnásobku potřebného množství, proto je jeho nedostatek v těle takřka nemožný. Fosfor běžně získáváte přirozenou cestou konzumací klíčků, česneku, cibule, celeru, mrkve, pórku, rajčat, mandlí, ořechů, hroznového vína, potravin bohatých na bílkoviny a vápník, jako syřené sýry, fazolí, vaječných žloutků, hrachu, jater, pšeničné mouky, masa a ryb.

Autor: Liv

Fosfor a jeho účinek na naše zdraví. Fosfor je nedílnou součástí četných sloučenin, jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo tuky. Fosfor se podílí na formování kostí a krve.
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ