Sodík a jeho vliv na organismus
Zinek - podporuje plodnost i léčbu zlomenin
10 příznivých účinků vitamínu E
10 potravin bohatých na hořčík
9 příznaků toho, že vám chybí vitamín D
Proč je vitamín K tak důležitý?
10 příznaků nedostatku hořčíku
Křemík v lidském těle a jeho vliv na zdraví
B-komplex - 10 zdrojů vitamínů skupiny B
Zinek - podporuje plodnost i léčbu zlomenin
10 příznivých účinků vitamínu E
10 potravin bohatých na hořčík
9 příznaků toho, že vám chybí vitamín D
Proč je vitamín K tak důležitý?
10 příznaků nedostatku hořčíku
Křemík v lidském těle a jeho vliv na zdraví
B-komplex - 10 zdrojů vitamínů skupiny B
Sodík a jeho vliv na organismus
Sodík je kov se zásaditými vlastnostmi a patří k velmi aktivním chemickým prvkům. Je to třetí nejvíce zastoupený minerál v těle člověka. Sodík je pro tělo velmi důležitá minerální látka, pokud je však v těle přítomen v nadměrném množství, působí zdravotní problémy.
Význam sodíku pro lidské tělo
V lidském organismu hraje společně s chlórem a draslíkem rozhodující roli v regulaci kyselino-zásadité rovnováhy, je spoluodpovědný za udržování řádného osmotického tlaku v tkáňovém moku, chrání organismus před nadměrnou ztrátou tekutin, společně s draslíkem je nezbytný pro normální fungování a udržování funkčnosti nervů a svalů a přes ně má vliv na zachování normální citlivosti.Základním zdrojem dodávající organismu sodík je sůl, jejíž denní spotřeba nesmí u dospělých přeskočit 5 g. Protože sodík podporuje zvýšení arteriálního tlaku, musí pacienti, kteří jim trpí, omezit spotřebu soli na 1 g denně. Nejvhodnější je mořská sůl, která nezpůsobuje otylost a pacienti se srdečními chorobami ji konzumovat mohou.
Nedostatek sodíku v organismu
Nedostatek sodíku v lidském organismu je velmi vzácný jev, protože naše strava obsahuje spíš nadbytek soli, než její nedostatek. Podle statistik přijme průměrný člověk až sedminásobek denní potřeby. Může však docházet k úniku sodíku. To se stává při chronických onemocněních ledvin nebo pocením se při dlouhodobém pobytu v horkých teplotách nebo při silné fyzické námaze.Nedostatek sodíku v organismu, který může vyvstat například při nedostatečné činnosti kůry nadledvin, při otocích, při onemocnění ledvin, při sklonech k nadměrnému pocení, se projeví křečemi svalů končetin a břicha, bolestmi hlavy, nevolnostmi a průjmem. Nedostatek sodíku způsobuje celkovou slabost, hypotermii, tachykardii, sklony k zvracení, oligurii a vysychání sliznic.
Nadbytek sodíku
Mnohem nebezpečnější je nadbytek sodíku (soli). Mezi nejčastější negativa nadbytku sodíku v těle patří hypertenze, tedy stav, kdy dochází ke zvyšování krevního tlaku v důsledku zvýšeného vylučování a následné ztráty draslíku. Navíc nedostatek tekutin způsobený právě nadměrným vylučováním může přivodit infarkt či mrtvici.Sůl působí na lidský organismus silně dráždivě a zabraňuje mu ve vylučování odpadů v rámci látkové výměny. Nadměrné množství soli se často projevuje různými otoky, které jsou příznakem chorob ledvin. Chlorid sodný mimo jiné brání vylučování močoviny a zhoršuje příznaky revmatismu a ekzémy. Sůl jako taková zvyšuje krevní tlak, což povzbuzuje činnost nadledvinek. V důsledku toho pociťujeme pocit tepla, bdělosti a zdánlivě dobrého zdraví. Sodík je původcem gastritidy a žaludečních vředů. Poškozuje ledviny, játra a vyvolává otoky a anémii.
Nejhorším jevem v lidské životosprávě je konzumace tradičně přesolovaných potravin, jako jsou uzeniny a sýry. Pozor bychom si ovšem měli dávat i na mražená hotová jídla, cereálie, zeleninové šťávy, sterilizovanou zeleninu, polévky ze sáčku, marinády a dochucovadla, hotové omáčky na těstoviny a pochoutky jako solené arašídy, mandle, chipsy a podobně.
Autor: Liv
Sodík a jeho vliv na organismus. Sodík je minerál, kterého je potřeba mít v těle tak akorát. Nedostatek sodíku i nadbytek sodíku je problém. Vliv sodíku na
Zdravá výživa
303
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ