Zdraví

10 příznaků nedostatku hořčíku

18.01 2020|Vitamíny
10 příznaků nedostatku hořčíku

Hořčík je osmý nejhojnější minerál na zemi a čtvrtý nejhojnější minerál v lidském těle. Je zapojen do více než 300 biochemických reakcí v těle a je přítomen v každém typu buněk. Asi 50-60 % všeho hořčíku v organismu je uloženo v kostech a pouze malé množství je přítomno v krvi.

Tato živina je zvláště důležitá pro zdravé kosti, regulaci krevního tlaku, klidný spánek, dobrý krevní oběh, správnou funkci nervů, silný imunitní systém, zdravé srdce a svaly, řádné vylučování, vstřebávání vitamínu D a správné trávení sacharidů.

Mezi některé časté příznaky nedostatku hořčíku patří necitlivost a brnění, svalové křeče a poruchy srdečního rytmu. Nejvíce je nedostatek hořčíku spojen s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdečními chorobami, astmatem, nespavostí, migrénami, úzkostí, záchvaty paniky, fibromyalgii a chronickými bolestmi zad.

Studie ukázaly, že většina lidí trpí nedostatkem hořčíku. Mezi hlavní příčiny tohoto problému patří nezdravá strava, nadměrný příjem alkoholu, špatně léčená cukrovka, nadměrné nebo chronické zvracení a dlouhodobý průjem.

Doporučený denní příjem hořčíku


VěkMužiŽenyTěhotnéKojící
1-3 roky80 mg/den80 mg/den------
4-8 let130 mg/den130 mg/den------
9-13 let240 mg/den240 mg/den------
14-18 let410 mg/den360 mg/den400 mg/den360 mg/den
19-30 let400 mg/den310 mg/den350 mg/den310 mg/den
31 let+420 mg/den320 mg/den360 mg/den320


1. Svalové křeče

Pravidelné křeče ve svalech jsou patrně nejznámější příznaky nedostatku hořčíku. Hořčík je pro zdravé svalstvo velmi důležitý. Stimuluje zpětné zachycování vápníků, které pomáhá udržovat silné svaly zabraňuje křečím. Zároveň zlepšuje vstřebávání draslíku, které je důležité pro správné fungování svalů. Kromě toho, pomáhá snižovat bolest svalů tím, že blokuje receptory bolesti v mozku a nervovém systému.

Pokud vás trápí svalové křeče, zkontrolujte si hladinu hořčíku v těle. Časté svalové záškuby, zejména pak záškuby očí mohou být způsobeny právě nedostatkem hořčíku.

2. Časté migrény

Pokud jste náchylní k častým záchvatům migrény, můžete trpět nedostatkem hořčíku. Studie z roku 1989 prokázala, že nízká hladina hořčíku v mozku je důležitým spouštěcím mechanismem záchvatů migrény.

Studie z roku 2012, zveřejněna v Journal of Neural Transmission naznačuje, že všichni pacienti s migrénou by měli být léčeni podáváním hořčíku. Hořčík může být použit i při léčbě menstruační migrény. Obzvláště velkou opatrnost vyžaduje léčba migrény v těhotenství. Hořčík může být bezpečnější volbou než silné léky na předpis.

3. Poruchy srdečního rytmu

Nepravidelný srdeční rytmus je jedním z klasických příznaků nedostatku hořčíku v organismu. Tento minerál je důležitý pro správnou funkci srdce a podporuje rytmickou srdeční činnost. Dokonce pomáhá zajistit správnou cirkulaci krve v těle. Kromě toho pomáhá při přepravě iontů vápníku a draslíku přes buněčné membrány, což je proces, který je důležitý pro normální srdeční rytmus.

4. Úzkost, deprese a neklid

Pokud se náhle cítíte depresivní, letargičtí, neklidní a podráždění bez jakékoliv známé příčiny, můžete to být způsobeno deficitem hořčíku. Tento minerál pomáhá udržet pocit klidu a uvolnění a jeho nedostatek je často spojen s výše uvedenými problémy.

Studie z roku 2006 přišla na to, že nedostatek hořčíku může způsobit deprese, poruchy chování a podrážděnost. Zvyšující se úroveň hořčíku může pomoci zmírnit nervozitu a snížit úzkost, neklid a obecné podráždění. Kromě toho také navozuje spánek, který může pomoci, když deprese správnému spánku zabraňuje.



5. Ztráta chuti k jídlu

Málo hořčíku v těle může způsobit ztrátu chuti k jídlu. Hořčík pomáhá tělu trávit, absorbovat a využívat bílkoviny, tuky a sacharidy. Bez řádného vstřebávání minerálů náš vnitřní systém nefunguje správně, což vede ke ztrátě chuti k jídlu, nevolnosti a zvracení.

6. Nevysvětlitelná únava a slabost

Dokonce i mírný nedostatek hořčíku může způsobit únavu a celkovou slabost. Může docházet k nedostatku fyzické nebo svalové síly, což zjistíte tak, že na běžné denní aktivity budete potřebovat více úsilí.

Hořčík hraje klíčovou roli v rozkládání glukózy na energii, která zvyšuje funkčnost našeho metabolismu a pomáhá bojovat proti únavě a slabosti. Kromě toho, tato důležitá živina upravuje metabolismus jiných minerálů, jako je vápník, draslík, fosfor, měď, vitamín C a zinek, které pomáhají tělu získávat energii.

7. Zvýšený krevní tlak

Studie ukazují, že hořčík ovlivňuje krevní tlak a jeho nízké hladiny přispívají k vysokému krevnímu tlaku, který je známý jako hypertenze. Hořčík působí na hladké svalstvo, které pomáhá udržovat cévy měkké a poddajné. Navíc, tento minerál podporuje zdravý spánek a pomáhá při relaxaci. Nízká hladina hořčíku může vést ke snížení draslíku v těle a draslík je další důležitou živinou, která udržuje krevní tlak pod kontrolou.

8. Zdravý spánek

Pokud máte problémy s usínáním nebo se necítíte odpočatí i po několika hodinách spánku, existuje velká šance, že vaše tělo nemá dostatek hořčíku. Hořčík je minerál spojený s relaxací - pomáhá uvolnit tělo i mysl, což přispívá ke klidnému spánku. Jeho nedostatek má vliv na řádné fungování gama-aminomáselné kyseliny (GABA). GABA je neurotransmiter, který umožňuje mozku přejít do klidového stavu, aby mohl započít klidný spánek.

Studie z roku 2012, zveřejněná v časopise Journal of Research zjistila, že doplňování hořčíku při nespavosti u starých lidí bylo velmi účinné. Doplňky hořčíku starým lidem pomohly s nespavostí, kvalitou spánku, délkou spánku i probuzením.

9. Potíže s koncentrací a ztráta paměti

Učení a paměť jsou základní funkce mozku ovlivněné úrovní hořčíku. Hořčík má zásadní význam pro fungování nervového systému a má přímý vliv na naše studijní schopnosti, pracovní, krátkodobou i dlouhodobou paměť. Zvyšuje schopnost soustředění a snižuje duševní zmatek.

Studie z roku 2010, zveřejněna v časopise Neuron naznačuje, že zvýšení úrovně hořčíku v mozku zlepšuje učení a paměťové funkce. Nízká hladina hořčíku může přispívat k ukládání těžkých kovů v mozku, což zvyšuje riziko Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a Alzheimerovy choroby.

10. Nepříjemný tělesný pach

Pokud se náhle začnete hodně potit a váš tělesný pach bude nepříjemný, může to být příznakem nedostatku hořčíku v těle. Hořčík pomáhá kontrolovat potní žlázy a neutralizuje zápach chemikálií. Dokonce pomáhá léčit nadměrné noční pocení. Nerovnováha hořčíku by mohla přispět k nadměrnému pocení. Problém se dá vyřešit, když budete jíst více potravin bohatých na hořčík nebo si u lékaře necháte napsat hořčíkové doplňky. Samozřejmostí je udržování správné hygieny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 potravin bohatých na hořčík

Autor: Mak

10 příznaků nedostatku hořčíku. Jak se projevuje nedostatek hořčíku. Jaké jsou hlavní příznaky a příčiny nedostatku hořčíku. K čemu slouží hořčík v lidském těle
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře ( 5 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Brisa|31.12 2020 15:34
křeče v nohoulýtka, pocit únavy a nejsem odolná vůči stresu. Takže taky beru magnezium a beru ho opravdu pravidelně
Odpovědět
 0 
Aviz|21.02 2021 20:53
Noční pocení mě deptalo,ptala jsem se na kardiologii, neurologii, plicním. Nakonec jsem oslovila strýčka Google a koupila si magnézium. Naštěstí jsem příčinu trefila hned na první pokus, takže denně jeden banán půl litru magnézie a jednu tabletku stačilo na úpravu obtíží s pocením.
Odpovědět
 3 
Olina|15.04 2021 11:52
Taky mě občas trápí křeče v nohou. Naštěstí stačí, když si dám párkrát magnesii a je to zase v pohodě.
Odpovědět
 1 
Melisa|30.04 2021 21:25
když ho mám málo,, mám křeče k nohou, jsem hodně unavená a nervozni
Odpovědět
 2 
Nicolle|25.05 2021 20:35
a třeba brát hořčík? Nepomohlo by to?
Odpovědět
 0 
  Komentáře ( 5 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ