Zdraví

Kolik gramů bílkovin je třeba denně sníst, abychom byli zdraví?

23.06 2017|Zdravá výživa
Kolik gramů bílkovin je třeba denně sníst, abychom byli zdraví?

Jíst dostatečné množství bílkovin je velmi důležité nejen pro budování svalů, ale i pro celkové zdraví. Zásobování těla plnohodnotnými bílkovinami bychom proto rozhodně neměli podceňovat. Kolik bílkovin denně vaše tělo potřebuje?

Bílkoviny se skládají z molekul aminokyselin, které jsou spojeny peptidovou vazbou. V syntéze bílkovin v těle se účastní 20 aminokyselin, z nich 8 je nenahraditelných. To znamená, že tělo je nemůže syntetizovat, ale získává je pouze ve stravě.

Bílkoviny tělo používá k přeměně látek v buňkách, produkci enzymů, hormonů, imunitních buněk, protilátek a jiných sloučenin, které jsou pro tělo důležité. Bílkoviny se nachází dokonce i v dietní stravě, i když jen v omezeném množství. Otázkou je, zda je to dost pro zdraví, fyzickou kondici a kvalitní činnosti všech systémů a orgánů v těle.

Účinky proteinu na zdraví

Pokud máte dobré zdraví a chcete si jej udržet, měli byste se starat o dostatečné množství bílkoviny ve stravě. Zde je několik důvodů, proč jsou proteiny tak důležité.

Bílkoviny pomáhají udržet normální váhu. Vysoký obsah bílkoviny ve stravě pomáhá zvýšit metabolismus a snižuje hlad. Několik vědeckých studií potvrdilo, že strava s vysokým obsahem bílkovin je nejúčinnějším prostředkem při hubnutí. Zvyšuje se při ní metabolismus a spaluje se o 80-100 kalorií více, než při dietách s nízkým obsahem proteinů.

Bílkoviny jsou dobré pro zdraví kostí. Studie potvrzují, že bílkoviny získané ze stravy pomáhají udržet vápník v kostech, což je důležité pro zdravé a silné kosti. Proteiny zároveň přispívají k obnově poškozených tkání a jsou nezbytné při zvyšování svalové hmoty a síly.

Bílkoviny snižují krevní tlak. Výzkumy ukázaly, že příznivý vliv na krevní tlak mají hlavně proteiny rostlinného původu.

Kolik bílkovin bychom měli denně sníst?

Oficiální doporučení US National Insitute of Health je příjem bílkovin ve výši 0,8 gramů na kilogram tělesné hmotnosti. Minimální denní dávka bílkovin u zdravého dospělého člověka je pak 0,6 gramů plnohodnotných bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Pokud je hodnota nižší, mohou nastat vážné zdravotní potíže.

Většinou však nepřijímáme pouze plnohodnotné bílkoviny, a proto je optimální denní potřeba bílkovin vyšší, cca 1 g na kg optimální tělesné hmotnosti. Ještě vyšších hodnot dosahují potřeby u dětí, těhotných a kojících žen a sportovců.

Bílkoviny by měly u dospělého člověka tvořit 10–30 % celkového denního energetického příjmu. Vyšší procento bílkovin (30 %) je nutné při nižším celkovém energetickém příjmu, tedy například při hubnutí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 známek toho, že trpíte nedostatkem bílkovin
8 důvodů, proč do stravy zahrnout potraviny bohaté na bílkovinyAutor: Liv

Kolik gramů bílkovin je třeba denně sníst, abychom byli zdraví? Bílkoviny ve stravě by měly být živočišného i rostlinného původu. Počet bílkovin denně
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ