Zdraví

14 nejzdravějších nápojů na světě

20.03 2019|Zdravá výživa
14 nejzdravějších nápojů na světě

Pití nápojů, které jsou bohaté na důležité vitamíny a minerály nás ochrání před vysokým tlakem, rakovinou, řídnutím kostí i mnoha dalšími chorobami. Voda tvoří 50-70 % naší celkové tělesné hmotnosti.

A díky ní v našem organismu probíhá téměř každá chemická reakce, která nás udržuje při životě. Tekutiny ovlivňují látkovou výměnu, udržují konstantní tělesnou teplotu, dodávají nám potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Nedostatek tekutin způsobuje houstnutí krve, což snižuje tlak, zatěžuje srdce a zvyšuje riziko trombózy. Odborníci pro vás sestavili žebříček 14 nejzdravějších nápojů, které nejenže uhasí vaší žízeň, ale zároveň vás osvěží, zahřejí, posilní a udělají něco pro vaše zdraví.

1. Voda - pro silné srdce

Základem každého živého organismu je voda, není proto divu, že je lékem na všechno! Čistá voda je nejideálnějším nápojem a měli bychom jí vypít ze všech nápojů nejvíce.

Čistá voda má schopnost odstranit z našeho těla toxiny a zbavit nás nejrůznějších chorob i bolestí. Voda zlepšuje zrak, sluch, snižuje hladinu cukru v krvi, ničí tuky, plísně, bolesti hlavy, snižuje lámavost kostí, kazivost zubů i poruchy spánku. Vědci odhadují, že pravidelné pití správného množství vody dokáže prodloužit život o 20-30 let. Proto neváhejte a pijte denně alespoň 1,5-2,5 litry vody v závislosti na vašem věku a tělesné konstituci.

2. Mléko – proti vysokému tlaku

Mléko je právem pokládáno za nejkomplexnější a nejzdravější potravinu. Našemu tělu dodává energii prostřednictvím tuků, zesiluje naše kosti a zuby díky minerálům, dodává mu vitamíny, enzymy, bílkoviny s protirakovinovými, antisklerotickými a imunostimulačními vlastnostmi. Z vědeckých výzkumů vyplynulo, že lidé, kteří pijí pravidelně nízkotučné mléko, jsou méně ohroženi problémy s nízkým tlakem.

3. Kefír - na dobré trávení

O zdravotních účincích kefíru není pochyb. Kefír je zázračná tekutina, která dokáže srovnat každý trávicí trakt do normálu. Kefír zničí kvasinky, bakterie, viry, obnoví střevní mikroflóru a ještě navíc zlepší váš imunitní systém. Umí rozložit těžko stravitelné látky, díky čemuž zabraňuje jejich ukládání a následnému hnití ve střevech. Kefír pomáhá při léčbě zácpy, onemocnění žlučníku, jater, vyrážkách, ekzémech i kvasinkových infekcích. Nezapomínejte jej pravidelně zahrnout do svého jídelníčku.

4. Kakao - proti vysušování pokožky

Z mléčných výrobků ještě musíme zmínit kakao. To obsahuje flavonoidy, které podporují zdraví kardiovaskulárního systému. Pokud budete kakao pít pravidelně, dodáte vaší pokožce potřebnou vlhkost a bude pomaleji stárnout. Při výběru kakaa zapomeňte na Granko a jemu podobné a raději sáhněte po kvalitě s vysokým obsahem kakaa a nízkým obsahem cukru. Kakao připravujte ideálně z odtučněného mléka.

5. Zelený čaj - proti rakovině

Dalším zázračným nápojem je zelený čaj, který díky látkám zvaným polyfenoly dokáže zpomalit růst nádorů, a tak úspěšně působit proti rakovině. A nejen to. Zelený čaj zabraňuje vzniku zubního kazu, upravuje krevní tlak, zbavuje naši krev cholesterolu a brání vzniku kornatění tepen.

Čaj z východu obsahuje vitamín E, který zpomaluje stárnutí buněk. Draslík v něm obsažený je prospěšný pro mozek a nervy. Hořčík je základním stavebním prvkem kostí a zubů. Fosfor, sodík a mangan posilují kosti, metabolismus i spalování tuků. Zinek podporuje tvorbu červených a bílých krvinek i hojení ran. Zelený čaj obsahuje kofein, díky čemuž dokáže dobře nabudit nervovou soustavu.

5. Černý čaj - proti Alzheimerové chorobě

Nejen zelený čaj umí zázraky. Podobně je na tom méně opěvovaný černý čaj. Tento druh čaje obsahuje látku zvanou tein, která povzbuzuje mozkovou činnost, aniž by zatěžovala srdce a krevní oběh. Naopak, černý čaj krevní oběh ochraňuje před vznikem usazenin v tepnách, díky čemuž snižuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. Mimo to v černém čaji najdete také Vitamín B1, který má dobrý vliv na nervový systém a vitamín C.

6. Káva - proti mrtvici a infarktu

O kávě se za poslední léta vedlo mnoho rozporuplných studií. Některé tvrdily, že je káva zdravá, jiné zase, že je zdraví škodlivá. Faktem je, že studie o pozitivních přínosech kávy převládly, a proto jsme kávu do nejzdravějších nápojů také zařadili.

Hlavní složka kávy kofein má schopnost předcházet zužování cév a vzniku krevních sraženin. Stále častěji se objevují vědecké výzkumy, které ukazují na to, že pití kávy pomáhá udržet rozumové schopnosti během stárnutí. Káva nás podle vědců dokonce dokáže ochránit před vznikem některých druhů rakoviny, jako jsou například rakovina tlustého střeva nebo jater.

6. Víno - pro štíhlou postavu

Dalším skvělým a zdravým nápojem je víno, respektive to červené. Američtí vědci přišli na to, že červené víno je receptem na prodloužení mládí. Kromě toho snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby, demence, mrtvice a srdečního infarktu.

Díky červenému vínu si také můžete udržet štíhlou linii a ochránit se proti ateroskleróze. Pokud se rozhodnete podpořit červeným vínem svou dietu, pijte po jídle místo vody deci vína. Víno brání ukládání tuků v těle. Zdravým nápojem je i bílé víno. Podívejte se na zdravotní účinky červeného a bílého vína a budete mile překvapeni.

7. Pivo - pro pevné kosti

Když jsme u toho alkoholu, určitě nemůžeme zapomenout na pivo, které má také mnoho léčivých účinků. Pivo také dokáže ochránit naše tělo před rakovinou, demencí, srdečními chorobami či infarktem. Je to dáno flavonoidy, které se nacházejí v chmelu. Pivo dokáže zlepšit minerální hustotu kostí, díky čemuž může efektivně pomáhat v boji proti osteoporóze.

8. Jablečný ocet - proti nadváze a stresu

Jablečný ocet je dalším zázračným elixírem. Vyrábí se při procesu kvašení šťávy z čerstvých jablek. Obsahuje zdraví prospěšnou kyselinu octovou, vitamíny a minerály, jakou jsou vápník, fosfor, draslík, sodík a celou řadu stopových prvků. Působí pozitivní při spalování tuků a činnosti střev. Dezinfikuje střeva od parazitů. Pomáhá zastavit průjem, zlepšuje metabolismus, posiluje trávení, zabraňuje zubním kazům a zvyšuje srážlivost krve.

9. Šťáva z brusinek - proti infekcím močových cest

Brusinková šťáva je známá pro své účinky proti zánětům močových cest a močového měchýře. V brusinkách se nachází vitamíny C, K a také 3-omega mastné kyseliny. Brusinková šťáva působí proti průjmům, bolestivé menstruaci i chřipce.

10. Mrkvová šťáva - pro krásnou pleť

Mrkev obsahuje vitamín A a betakaroten, které jsou skvělým elixírem pro silný imunitní systém i krásnou pleť. Mrkev zlepšuje odolnost proti infekčním chorobám, zabraňuje tvorbě vředů a opuchlin. Mrkvovou šťávu by měly pít kojící matky, protože zlepšuje kvalitu jejich mléka. Šťáva z mrkve má pozitivní účinky i při poruchách tlustého střeva.

11. Rajčatová šťáva - proti spálení od slunce

Další ze zdravých zeleninových šťáv je rajčatová šťáva. Rajčata obsahují lykopén, který redukuje následky škodlivého ultrafialového záření. Kromě toho jsou rajčata plné vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny. Zlepšují imunitu, chrání srdce a cévy, snižují cholesterol a brání vzniku krevních sraženin. Vědci zjistili, že 10 lžic rajčatové omáčky nebo 4 sklenice rajčatové šťávy týdně snižují riziko rakoviny prostaty o 33 % a rakoviny prsu dokonce o 50 %.

12. Šťáva z červené řepy - proti chudokrevnosti

Řepa je skvělým prostředkem k detoxikaci i proti anémii. Šťáva z červené řepy dokáže z těla účinně odplavovat olovo, radioaktivní látky i cholesterol. Obsahuje minerální látky jako jsou hořčík a měď. Je dobré ji pít během těhotenství, protože řepa chrání plod před různými vývojovými vadami. Pravidelné pití šťávy z řepy a konzumace samotné řepy vám zajistí pružnou a zářivou pokožku, vlasy i nehty. Šťáva z řepy podporuje chuť k jídlu i odtok žluče.

13. Pomerančový džus - prevence proti nachladnutí

Čerstvá pomerančová šťáva je dalším zdravým nápojem, na který byste neměli dát dopustit především v zimě, kdy je potřeba zásobit tělo vitamínem C a chránit se před nachlazením a chřipkou. Pomerančová šťáva mimo jiné pomáhá regulovat krevní tlak, bojuje proti alergiím, astmatům, migrénám, podporuje trávení, hojení a paměť. Pomeranče dokáží bránit tvorbě volných radikálů, které poškozují cévy a způsobují infarkt myokardu.

14. Zázvorová voda - proti nevolnosti

Zázvorovou vodu oceníte v dobách, kdy vás budou trápit žaludeční potíže, nevolnosti a nachlazení. Prostředek proti nevolnostem ocení určitě i ženy v počátcích těhotenství. Zázvor obsahuje betakaroten, vápník, železo, zinek a cenné oleje. Tato zázračná bylina má schopnost zlepšovat průtok krve, čímž chrání kardiovaskulární systém a ochraňuje jej před infarktem.

Autor: Liv

14 nejzdravějších nápojů na světě. Dodržovat pitný režim je životně důležité. Co pít, abychom byli zdraví? Podívejte se na 14 nejzdravějších nápojů na světě
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ