Zdraví

11 úžasných účinků máku na naše zdraví

09.05 2020|Zdravá výživa
11 úžasných účinků máku na naše zdraví

Mák je malý, avšak často opomínaný přírodní lék. Často slýcháváme o super účincích drahých a někdy hůře dostupných chia semínek, přitom podobný nutriční zázrak najdeme v každém českém obchodě i na mnoha polích. Malá olejnatá semínka máku jsou plná vitamínů, minerálů a prospěšných látek, jež mají úžasný vliv na naše zdraví. Podívejte se s námi na 11 léčivých účinků máku.

1. Dobrý zdroj vlákniny

Vnější slupka máku je výborným zdrojem vlákniny. Ze 100 gramů slupek ze syrového makového semene můžete získat 19,5 gramů vlákniny, což je 51 % doporučené denní dávky. Velké procento vlákniny obsažené v máku se pomalu metabolizuje, což pomáhá absorbovat vodu do trávícího traktu. To vám může pomoci proti zácpě a zároveň si udržíte pocit plnosti delší dobu. Vláknina v máků může také snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi vazbou žlučových solí, což snižuje jejich opětovnou absorpci v tlustém střevě.

2. Dobrý zdroj minerálů

Mák je plný vápníku, fosforu, železa a zinku. Jen jedna čajová lžička olejnatých semen obsahuje 4 % doporučené denní dávky fosforu a vápníku. V této kombinaci jsou tyto dva minerály ideální k budování kostí. Dospělí je potřebují pravidelně, aby se vyhnuli osteoporóze. Mák je také dobrým zdrojem železa, které v těle přenáší kyslík a vytváří bílkoviny a neurotransmitery. Jedna lžička máku poskytne 4 % doporučené denní dávky železa mužům a 2 % ženám.

Zinek je důležitý minerál, který podporuje strukturu bílkovin a tvorbu nových buněk. Tento minerál podporuje imunitní systém a neurologický vývoj. Jedna čajová lžička máku dodá 2 % doporučené denní dávky zinku mužům a 3 % ženám.

Maková semínka jsou také skvělým zdrojem mědi, který tělu pomáhá produkovat červené krvinky. Na druhé straně udržuje vazivové tkáně silné a může pomoci posílit kosti. Jedna polévková lžíce máku obsahuje 140 mikrogramů mědi, což je zhruba 10-15 % doporučené denní dávky.

3. Zdroj vitamínů B-komplexu

Zázračná maková semínka obsahují celou řadu vitamínů B-komplexu, včetně thiaminu, pyridoxinu, niacinu, kyseliny pantothenové, riboflavinu a kyseliny listové. Vitamíny skupiny B jsou nesmírně důležité během procesu metabolismu, zejména při metabolizaci tuku a sacharidů. Ale vzhledem k tomu, že máku nesníte více než pár lžic za den, nebude to dostatečné množství.

Thiamin je rozpustný ve vodě. Pomáhá buňkám vyrábět energii ze sacharidů a napomáhá správnému fungování srdce, svalů a nervového systému. Přiměřený příjem pyridoxinu pomáhá přeměnit potraviny na glukózu, která produkuje energii a kontroluje hladiny homocysteinu v krvi. Homocystein je aminokyselina, která může být ve velkém množství spojena se srdečním onemocněním.

Kyselina pantothenová pomáhá vašemu tělu správně užívat sacharidy, bílkoviny a lipidy, aby zlepšila zdraví pokožky. Riboflavin je rozpustný ve vodě a neukládá se v těle, což znamená, že je třeba jej doplňovat každý den. Spolupracuje s ostatními vitamíny skupiny B, které pomáhají produkovat červené krvinky a uvolňují energii ze sacharidů.

4. Snižuje špatný cholesterol

Maková semena obsahují mastné kyseliny a esenciální těkavé oleje. Jsou obzvláště bohaté na kyseliny olejové a linolové, což jsou velmi zdravé mastné kyseliny. Ukázalo se, že kyselina olejová zvyšuje výdaje na energii a společně s dietní vlákninou pomáhá snižovat špatný cholesterol a zvyšovat ten dobrý. Kyselina linolová je esenciální mastná kyselina, která zlepšuje zdraví vlasů a má hojivé účinky.

5. Pro zdravé nervy a proti nespavosti

Mák má přírodní zásobu alkaloidů, které poskytují přirozený uklidňující účinek, který může zmírnit nervové poruchy a nespavost. Mák obsahuje velké množství hořčíku, který je spojen s lepší kvalitou spánku, jeho délkou a klidem. Mák napomáhá regulovat metabolismus, což také podporuje spánek. Teplé mléko s mákem a medem je skvělým prostředkem, který vám pomůže uvolnit se a připravit se na spánek.

6. Prevence proti nemocem

Chemické sloučeniny v máku mají antioxidační vlastnosti, které zabraňují nemocem. Studie naznačují, že strava bohatá na mononenasycené mastné kyseliny, jako je právě kyselina olejová, mohou pomoci předcházet onemocněním koronárních arterii, mrtvici nebo rakovině.

7. Proti ekzému a zánětu

Mák je účinný při léčbě ekzému kvůli vysokému obsahu kyseliny linolenové. Maková semínka namočená ve vodě nebo mléce rozmixujte spolu s limetkovou šťávou. Hladkou pastu aplikujte na kůži postiženou ekzémem. Zabrání pocitu pálení a svědění. Působí také jako účinný lék proti bolesti díky tomu, že zmírňuje bolest, kterou způsobuje zánět kůže.

8. Skvělý hydratační prostředek

Pasta z máku působí jako výborný zvlhčující prostředek, který vám zajistí hladkou a měkkou pokožku. Jediné, co musíte udělat, je umlít mák a přidat k němu mléko. Pokud máte suchou pokožku, tak i med. Hladkou pastu rozetřete po celé tváři. Nechte působit 10 minut a umyjte. Masku používejte jednou týdně.

9. Zdravý peeling

Dobrý peeling na obličej si můžete vytvořit smícháním 2 lžiček máku s tvarohem. Opatrně jim namažte krk a tvář a jemnými pohyby masírujte 10 minut. Poté umyjte vlažnou vodou. Pleť bude jasná a zářící.

10. Přípravek proti lupům

Lupy jsou běžným problémem, který pokud není léčen, může vést k vypadávání vlasů. Masku na vlasy proti lupům si vytvoříte smícháním namočeného máku, tvarohu a lžičky bílého pepře. Vetřete do vlasů a nechte půl hodiny působit. Pravidelné používání této masky výrazně sníží výskyt lupů

11. Stimuluje růst vlasů

Chcete-li, aby vám rostly vlasy, smíchejte namočený mák s kokosovým mlékem a na drobno nasekanou cibulí. Masku aplikujte na pokožku hlavy a nechte působit asi hodinu. Opláchněte vodou a šamponem. Pravidelné používání povzbudí růst vlasů.
Autor: Liv

11 úžasných účinků máku na naše zdraví. Mák a jeho účinky na zdraví jsou často zanedbávány. Je skvělým zdrojem vlákniny, vápníku, železa
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ