Zdraví

Pět výživových tipů: načerpejte energii a buďte produktivní

28.11 2017|Zdravá výživa
Pět výživových tipů: načerpejte energii a buďte produktivní

Klasický každoroční scénář. S nástupem chmurného podzimu se rázem cítíme unavení, nemáme na nic chuť, máme častější sklony ke špatné náladě a jediné, na co se v průběhu dne těšíme, je teplo domova. Týkají se tyhle výkyvy nálad i vás?

Víte, že na nich mají velký podíl i vaše stravovací návyky? Susan Bowermanová, expertka společnosti Herbalife přináší pět výživových tipů, díky kterým opět získáte chuť do života i v těchto chladných dnech.

1. Nevynechávejte jídla

Ano, není to žádná novinka, ale stále mnoho lidí si neuvědomuje důležitost pravidelného stravování. Tělo je závislé na přísunu energie, aby mohlo správně fungovat. Když budete jíst vyvážené pokrmy v pravidelných intervalech po celý den, udržíte hladinu cukru pod kontrolou. Pokud ale vynecháte jedno jídlo dne, rapidně vám klesne nejen hladina cukru, ale i zásoba energie. Nejdůležitější přísun živin je ráno, protože tělo celou noc hladovělo. Nezapomínejte ani na výživnou odpolední svačinku, která vyplní dlouhou mezeru mezi obědem a večeří.

2. Všeho moc škodí

Pokud se nechcete zbytečně okrádat o energii, měli byste si hlídat porce jídel. Pokud nebudete jíst dostatečně velké porce, nedodáte svému tělu potřebné palivo. Když mu zase dopřejete až moc, spotřebujete značnou část energie na trávení, což se projeví únavou. Jezte jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Pokud budete dbát na pravidelnost ve stravování, uvidíte, že pak nebudete mít potřebu „náletů“ na ledničku.

3. Zajistěte dostatek bílkovin

„Víte, že bílkoviny mají na starost více než budování a udržování svalové hmoty? Bílkoviny vás nejen dobře zasytí, ale dodají potřebné živiny pro správnou funkci mozku. Díky nim zůstanete vždy v pozoru a jen tak na něco nezapomenete,“ vysvětluje Susan Bowermanová, a dodává: „Potraviny bohaté na proteiny také pomáhají zvýšit produkci určitých chemických látek v mozku, které vám pomohou se lépe soustředit. A to se vyplatí, ne? Zabijete dvě mouchy jednou ranou – najíte se a budete produktivní.“

4. Nepodceňujte pitný režim

Naše tělo potřebuje pravidelný přísun nejen výživných jídel, ale i tekutin. „Krátkodobý nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy, zhoršené soustředění, pocit hladu a únavu. Dlouhodobý deficit zase může za předčasné stárnutí tkání i potíže s klouby a páteří. Kromě čisté vody si v chladných dnech dopřejte mátový čaj, který zahřeje, uklidní a dodá potřebnou dávku energie,“ doporučuje Susan.

5. Záruka úspěchu? Vsaďte na balanc

Bílkoviny, sacharidy a tuky představují tři základní složky naší potravy. Jsou také hlavním zdrojem energie pro náš organismus. Ten je schopen tyto živiny systematicky zpracovávat, avšak ne všechny stejně rychle. Proto je velmi důležité zásobovat tělo systematicky, abyste měli dobité baterky po celý den. „Dopřejte si proteinový shake s čerstvým ovocem – sacharidy vám dodají rychlou energii, zatímco bílkoviny se postarají o dlouhotrvající výdrž,“ uzavírá Susan.

Pět výživových tipů: načerpejte energii a buďte produktivní. Jak se stravovat, abyste byli plní energie a života i během ponurých zimních měsíců?
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ