Zdraví

12 léčivých účinků kurkumy

06.05 2016|Bylinky
12 léčivých účinků kurkumy

Kurkuma je často označována jako královna koření. Mezi její hlavní charakteristiky patří pepřová vůně, ostrá chuť a zlatavá barva. Kromě toho, že ji lidé na celém světě používají k vaření, má tato zázračná bylina i antibakteriální, antioxidační, antivirové, antimykotické, antikarcinogenní, antimutagenní a protizánětlivé vlastnosti.

Kurkuma obsahuje mnoho zdravých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, niacin, vitamíny C, E, K, draslík, vápník, měď, železo, hořčík a zinek. Její součástí jsou takzvané kurkuminoidy, z nichž nejznámější a patrně nejlépe prozkoumaný je kurkumin, který má nejméně 150 prokázaných léčivých účinků, včetně výrazného protirakovinného působení.

Oddenek kurkumy obsahuje 70% sacharidů, 7% bílkovin, 4% minerálů a nejméně 4% esenciálních olejů. Kromě toho v něm najdete také vitaminy, alkaloidy a pryskyřici. Aktivní složka se nazývá kurkumin a v kombinaci s černým pepřem je až 2000x silnější.

Velmi zajímavá je zvláště jedna oblast působení kurkuminu - má schopnost modulovat velké množství genů. V tom se podobá vitaminu D, ale na rozdíl od této životně důležité látky umí ovlivnit přibližně 700 genů (kdežto vitamin D jich ovlivňuje tisíce). Působení kurkuminu je velmi rafinované - vlastně se zabuduje do buněčných membrán, čímž dokáže změnit jejich fyzikální vlastnosti. V jistém smyslu je možno říci, že vnáší do buněk ztracený řád.

Díky těmto faktorům je kurkuma často používána k léčbě široké škály zdravotních problémů. Podívejte se na 10 nejlepších léčivých účinků kurkumy.

1. Prevence proti rakovině

Kurkuma může pomoci předcházet rakovině prostaty, zastavit její rozvoj nebo dokonce zničit rakovinné buňky. Vědci zjistili, že aktivní složky v kurkumě jsou jednou z nejlepších ochran před chemoterapií. Kurkuma je skvělou prevencí proti leukémií, karcinomu tlustého střeva a karcinomu prsu.

2. Léčí artritidu

Protizánětlivé vlastnosti kurkumu se skvěle hodí při léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Navíc, antioxidační vlastnosti kurkumy ničí volné radikály v těle, které poškozují buňky. Zmírňuje záněty kloubů, zvláště v ramenou, kolenou a loktech, zklidňuje zánět a bolesti při revmatické artritidě.

3. Drží pod kontrolou cukrovku

Kurkuma pomáhá snižovat střední hladinu inzulínu, díky čemuž zlepšuje kontrolu glukózy a zvyšuje účinek léků používaných při léčbě cukrovky. Dalším významným přínosem kurkumy je její schopnost snižovat inzulínovou rezistenci, která může zabránit vzniku diabetu typu 2. Nicméně, v kombinaci se silnými léky může kurkuma způsobit hypoglykemii (nízká hladina cukru v krvi).

4. Snižuje cholesterol

Výzkum prokázal, že kurkuma dokáže snížit hladinu cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu může vést k celé řadě vážných zdravotních problémů. Udržování správné hladiny cholesterolu může zabránit mnoha kardiovaskulárním onemocněním.

Celkem 2 000 studií potvrzuje, že při každodenním příjmu kurkumy ve stravě dochází k významnému poklesu LDL-cholesterolu (zodpovědného za kardiovaskulární choroby) a naopak ke zvýšení hladiny HDL-cholesterolu. U pacientů s chronickým onemocněním jater každá úprava poměru jednotlivých druhů cholesterolu v krvi vede k prodloužení životnosti jater a kardiovaskulárního systému.

5. Podporuje imunitní systém

Kurkuma obsahuje látku zvanou lipopolysacharid, která pomáhá stimulovat imunitní systém organismu. Její antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti také přispívají k posílení imunitního systému. Silný imunitní systém snižuje šanci na nachlazení a nemoci. Pokud vás trápí kašel a chřipka, můžete rozmíchat jednu čajovou lžičku kurkumy v teplé mléce a pijte jednou denně.

6. Léčí rány

Kurkuma jako přírodní antiseptické a antibakteriální činidlo může být použita i jako účinný dezinfekční prostředek. Pokud máte ránu nebo popáleninu, posypejte ji kurkumou, aby se urychlil proces hojení. Kurkuma pomáhá opravit poškozenou kůži. Je vhodná i při léčbě psoriázy a jiných zánětlivých onemocnění kůže.

7. Kontrola hmotnosti

Kurkuma může být velmi užitečná při snaze udržet si ideální tělesnou hmotnost. Složka přítomná v kurkumě pomáhá zvýšit průtok žluči, která je důležitá při rozkládání tuků v potravě. Ti, kteří chtějí zhubnout nebo se vyléčit z obezity a dalších přidružených nemocí, by měli každý den jíst lžičku kurkumy s každým jídlem.

8. Zabraňuje Alzheimerově chorobě

Lékaři mají podezření, že zánět mozku je jednou z hlavních příčin kognitivních poruch, jako je Alzheimerova choroba. V současnosti badatelé zkoumají další aromatickou látku kurkumy, kterou nazvali turmeron.

Ukazuje se totiž, že při jistých koncentracích dokáže navýšit růst kmenových buněk v mozku až o 80 procent (kmenové buňky jsou důležité pro schopnost regenerace a sebeuzdravovací procesy organismu). Dosavadní výzkumy naznačují, že turmeron by mohl pomoci obnovit funkce mozku ztracené při neurodegenerativních onemocněních, například právě při Alzheimerově nemoci nebo při mozkové mrtvici. Vynikající je právě kombinace turmeronu s kurkuminem, která dokáže zabránit hromadění beta-amyloidů v mozku (beta-amyloidy jsou hlavní složkou takzvaných „senilních plaků“, které vznikají u pacientů s Alzheimerovou chorobou). Lidé s Alzheimerem mívají vyšší zánětlivé hladiny v mozku a kurkumin svým protizánětlivým účinkem mozek chrání.

9. Zlepšuje trávení

Mnohé složky v kurkumě stimulují žlučník k produkci žluči, která pak zlepšuje trávení a snižuje příznaky nadýmání a plynatosti. Je však důležité mít na paměti, že lidé, kteří trpí jakýmkoliv onemocněním žlučníku, by kurkumu neměli používat, protože může zhoršit jejich stav. Pokud trpíte zažívacími problémy, ideální je kurkumu konzumovat v syrovém stavu. Kurkuma velice účinně hubí bakterie salmonely, která je nejčasnějším původcem otrav jídlem. Kurkuma také působí proti zánětu žaludku a tenkého střeva.

10. Zabraňuje onemocnění jater

Kurkuma je skvělým přírodním prostředkem vhodným k detoxikaci jater. Játra detoxikují krev skrze produkci enzymů a kurkuma zvyšuje tvorbu těchto životně důležitých enzymů. Tyto enzymy ničí a odstraňují toxiny v těle. Kurkuma dokáže i oživit a zlepšit krevní oběh. Všechny tyto faktory podporují dobré zdraví jater.

Vědci zkoumají kurkumin jako možný imunitní stimulátor celé řady bílých krvinek. Žluté koření by se tak mohlo stát levným, ale účinným pomocníkem v léčbě jaterních hepatitid. Již nyní byl potvrzen jeho kladný účinek v mnoha případech zánětlivých onemocnění.

11. Léčí akné

Kurkuma podporuje dobrý stav a pěkný vzhled kůže a pomáhá cirkulaci a výživě povrchu těla. Proto ji ženy v Indii používají jako pleťovou masku zdraví a krásy. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné i na pihy.

Kurkuma chrání pleť před akné, reguluje totiž činnost mazových žláz, zlepšuje prokrvení, podporuje tvorbu kolagenu, a tím přispívá k regeneraci kůže. V současné době se kurkuma pro své léčivé účinky používá hojně v kosmetickém průmyslu.

12. Proti stárnutí

Chemické látky, které se přirozeně vyskytují v kořenu kurkumy, jsou schopny chránit srdce před stárnutím ve stejné míře, jako přiměřený aerobik. K tomuto závěru dospěli vědci z japonské univerzity v Tsukubě ve třech nezávislých studiích.

Autor: Liv

12 léčivých účinků kurkumy. Kurkuma obsahuje mnoho zdravých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, niacin, vitamíny C, E, K, draslík,... Léčivé účinky kurkumy
Zdravá výživa

 338 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jiří Trčka|24.09 2017 14:41
Děkujeme za zajímavé články ohledně zdraví.
Pokud máte nějaké zajímavé příspěvky k Parkinsonově chorově a artritidě dolních končetin, sem s nimi.
Odpovědět
 1 
Lucie|27.09 2017 22:38
Nemáte zač. Zde je na Vaše přání první článek ze série o Parkinsonově chorobě - https://zdravezdravi.cz/nemoci/parkinsonova-nemoc-prvni-priznaky
Odpovědět
 2 
mestl|27.07 2018 18:46
Svědělo mě všechno z kurkumy asi 14 dnů jsem to užíval vnitřně a na mazání kůže
Odpovědět
 -2