Zdraví

9 úžasných účinků květu černého bezu

08.06 2016|Bylinky
9 úžasných účinků květu černého bezu

Květ černého bezu se používá v tradiční medicíně a v mnoha různých kulturách již odpradávna. Černý bez je dokonce nejstarší bylinou kultivovanou člověkem. Pěstovat jej člověk začal před 4000 lety. Hlavním důvodem, proč jsou květy černého bezu tak oblíbené, jsou jeho antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tradičně se květ černého bezu používá při detoxikaci, při léčbě astmatu a alergií.

V květech černého bezu vědci objevili několik důležitých vitamínů, včetně vitamínu A, B1, B2, B3 a C. Květ černého bezu je bohatý na bioflavonoidy, většinou flavony a flavonoly, které jsou nejčastěji známé pro své antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Bezové květy obsahují chlorogenové kyseliny, jako je kyselina skořicová, které mohou pomoci proti alergiím, regulovat hladinu glukózy v krvi a mají laxativní účinek na tělo.

1. Proti chřipce a nachlazení

Nachlazení způsobují virové infekce. Viry způsobující nachlazení se neustále obměňují, takže imunita získaná proti jedné infekci neochraňuje nutně před dalším nachlazením. Stačí jen trochu více stresu a vyčerpání a nachlazení se může opět vrátit. Mezi příznaky nachlazení patří rýma, bolest v krku, hlavy, pocit ucpaných dutin, suchý kašel, kýchání, nedostatek energie a nechutenství. Pokud nachlazení provází horečka, pocit chladu, pocení a bolesti svalů, pak už se jedná o chřipku. Uvedené stavy může zlepšit čaj z černého bezu, který tělo posílí a dodá mu přesně ty vitamíny, které v době nachlazení potřebuje.

2. Záněty horních cest dýchacích

Příčinou zánětu horních cest dýchacích může být výše zmíněné nachlazení nebo virová infekce. Mezi projevy zánětu patří kašel různého stupně, zvracení, bolesti hrudníku, zvýšená teplota či sípavé zvuky při dýchání. Jakmile se u vás objeví i slabý kašel, měli byste dbát na jeho včasnou léčbu. Skvělou službu vám opět udělá bezový čaj s medem a citronem.

3. Poruchy činnosti ledvin

Poruchu činnosti ledvin může způsobit nachlazení nebo prochlazení močových cest, narkóza, nebo určité léky. Při potížích s ledvinami se co nejdříve pokuste o léčbu s jemným močopudným čajem z černého bezu. Poněkud silnější účinky má čaj z kořene attichu nebo jeho kůry. Zde je ovšem potřeba dávat pozor při stanovování dávky.

3. Cukrovka

Cukrovka je onemocnění, které vzniká, když slinivka břišní nedokáže produkovat dostatečné množství inzulínu, což je hormon, který reguluje hladinu krevního cukru. Když dojde k tomu, že se hladina krevního cukru dostane nad 160 miligramů na dl (hodnota ledvin), tělo se začne bránit vylučováním glukózy močí, aby se přebytečného cukru zbavilo. Cukr se musí v moči dobře absorbovat, a proto dochází také k nadměrnému vylučování moči, a to má zase za následek nadměrnou žízeň. Kvůli tomuto procesu mají buňky málo energie. Tělo se proto snaží odbourávat zásoby tuku, což vede k úbytku na váze. V důsledku poruchy látkové výměny je tělo velmi zatíženo, což vede ke zvýšené potřebě spánku a celkovému oslabení.

Používání bezu při cukrovce vychází z některých uvedených symptomů (žízeň, časné nucení na močení, úbytek hmotnosti, zvýšená únava, poruchy potence nebo menstruační potíže. Květy černého bezu se v tomto případě dají využít jako detoxikační prostředek. Zároveň stimuluje a posiluje imunitní systém.

4. Otoky

Květy černého bezu jsou také výborným prostředkem proti otokům. Otoky se na těle objevují, když tekutina z krve vystoupí z krevního řečiště a nahromadí se v tkáních. Běžné jsou otoky při dlouhém sezení, stání ve stejné poloze, při křečových žílách nebo v těhotenství.

Někdy může dojít k opravdu vážným otokům. Ty pak mohou být způsobeny ledvinovými, srdečními nebo jaterními potížemi. V těchto případech rozhodně vyhledejte lékařskou péči. Při závažných otocích se objevuje těžká dušnost, otoky kotníků, nohou, hýždí a břicha. Při lehkých otocích můžete vyzkoušet odvodňovací bezovou kúru, která je však v přírodním léčitelství jen průvodním terapeutickým opatřením. Vždy je třeba najít příčinu těchto poruch.

5. Revmatismus kloubů a svalstva

Lidé trpící revmatismem se potýkají s celou řadů nejrůznějších symptomů. Revmatismus má zpravidla infekční nebo toxické příčiny. Lidé jej často mylně identifikují jako jinou nemoc. Existuje domněnka, že riziko revmatických onemocnění se zvětšuje při nízkém příjmu antioxidačního selenu a vitamínu A, C a E. Silnějším pocením lze podpořit vylučování jedovatých látek z těla u mnohých pacientů, a tím dosáhnout značného zmírnění potíží. K tomu může výborně posloužit kúra z bezového čaje. Nezapomeňte však, že čaj z černého bezu je jen doplňkovou terapií.

6. Astma

Astmatické záchvaty se dostavují tehdy, když zánět nebo svalová křeč vyvolá stažení průdušinek v plicích. Astma se projevuje stíženým dýcháním, kašlem, zrychleným pulsem (až 90 tepů za minutu) a při těžkých záchvatech modrání v obličeji.

Astma má různé stupně závažnosti, od lehkých záchvatů po ty, které mohou skončit udušením. Astma je obvykle způsobeno několika faktory, které na sebe vzájemně působí. Příkladem je kombinace alergie, infekce, teploty, podnebí, stresu nebo jiného typu úzkosti. Ulehčení stavu může přinést čaj z květů černého bezu, který zmírňuje minimálně symptomy nemoci.

7. Celulitida

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Při celulitidě dochází k zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže, a vytváří tak na ní nevzhledné ďolíčky, připomínající strukturu pomerančové kůry. V místě je značně omezen průtok krve a lymfy.

Celulitidu ovlivňuje mnoho faktorů. Částečně za jejím vznikem stojí dědičné předpoklady, může mít původ také v sedavém zaměstnání, hromadění toxinů v těle. Vliv mají i hormonální změny, ať už přirozené nebo například způsobené hormonální antikoncepcí. Mezi další faktory patří kouření, nedostatečný pitný režim nebo dlouhé stání.

Vzniklé celulitidy je velmi těžké se zbavit. Její průběh se však dá zlepšit. Je dobré si uvědomit, že tukové buňky jsou ke své činnosti připraveny již v dětství, ale pravidelný příjem vitamínu C2 (vitamín J) posiluje a zpevňuje pojivovou tkáň. Proto doporučujeme, abyste do svého jídelníčku zařadili více černého bezu.

8. Skvělé účinky na pleť

Květy černého bezu mají zklidňující účinky a stahují póry. Pokud chcete zvýšit čisticí účinek této masky, můžete k ní přidat i květ lípy a heřmánku. Sušené květy černého bezu zalijte horkou vodou. Vychladlou směs obohaťte o šťávu ze čtvrtky citronu a přiložte na očištěnou pleť. Nechte působit patnáct minut, umyjte si pleť a natřete ji hydratačním krémem. Tato pleťová maska zaručuje radikální zlepšení pleti. Výluh z květů bezu se používá na mytí uhrovité pleti, nebo se přidává do lázní jako přísada, která organismus vzpruží a posílí.

9. Jarní očista krve

Jarní kúra je vlastně smysluplná detoxikace pomocí močopudných přípravků a přípravků podporujících trávení, pro což jsou velmi výhodné různé čajové směsi z černého bezu. Čajová kúra z černého bezu posiluje obranný systém organismu a v pravém slova smyslu čistí krev. Černý bez má detoxikační účinky, podporuje vylučování vody z těla a činnost ledvin a proto je vhodné čaj z bezinek podávat při nemocech srdce a ledvin, vodnatelnosti, zánětech ledvin a jater.

RECEPTY Z KVĚTU ČERNÉHO BEZU

Bezinková limonáda

Ingredience na bezinkovou limonádu:
  • 6 - 8 velkých květů černého bezu
  • 1 - 2 citróny (na plátky)
  • 50 dkg cukru
  • 4 litry vody

Příprava bezinkové limonády:

Vodu svařte s cukrem, nechte vychladnout a přelijte do velké zavařovací sklenice. Přidejte bezové květy, kolečka citronu a sklenici zakryjte plátýnkem, přes které přetáhněte gumičku. Limonádu nechte týden stát v teple. Pozor, neměla by být na přímém slunci! Občas promíchejte. Po týdnu limonádu přeceďte, stočte do lahví a dejte vychladit. Limonádu podávejte s ledem.

Smažené květy bezu - Kosmatice

Ingredience na smažené květy bezu:
  • 4 velké květenství bezu (se stopkou)
  • 2 vejce
  • špetka kypřícího prášku
  • 2 lžíce mléka
  • 3 lžíce hladké mouky
  • olej na smažení
  • práškový cukr na posypání (může být i skořicový cukr)

Příprava smažených květů bezu:

Z vajec, mléka, mouky a kypřícího prášku ušlehejte těstíčko, podobné tomu palačinkovému. Květy bezu očistěte a poté namáčejte v hotové směsi (můžete je přitom držet za stopku). Na pánvi rozehřejte větší množství oleje a květy smažte asi tři minuty dozlatova. Osmažené je pak pokládejte na papírové kuchyňské utěrky, odsajete tak přebytečnou mastnotu. Podávejte poprášené práškovým cukrem nebo cukrem se skořicí.

Tip: slanou variantu vykouzlíte tak, že do směsi přidáte strouhaný sýr (nejlépe parmezán), k smaženým květům pak podávejte česnekový dip.

Bezinkový sirup

Ingredience na bezinkový sirup:
  • 20 bezinkových květenství
  • 1 citron, nakrájený na plátky
  • 2 lžičky kyseliny citronové
  • 1,5 kg krupicového cukru
  • 1,2 l převařené vody

Příprava bezinkového sirupu:

Vodu svařte s cukrem. Vložte do ní bezové květy, přidejte kyselinu citronovou, plátky citronu a nechte louhovat. Nechte na chladnějším místě stát tři až pět dnů. Dvakrát denně promíchejte. Pak ji sceďte přes jemné plátýnko nebo sítko a nalijeme do vymytých lahví. Hotový sirup uložte do chladničky.

Autor: Jad

9 úžasných účinků květu černého bezu. Květ černého bezu a jeho vynikající účinky na zdraví + tři nejpoužívanější recepty pro zdraví z květu černého bezu
Zdravá výživa

 384 
  Komentáře ( 6 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Eva|22.05 2018 17:31
*****
Odpovědět
 0 
Lenka|08.06 2019 21:16
Bezinkový sirup je výborný, zkusila jsem - je vynikající!
Odpovědět
 4 
Filip|23.05 2020 15:05
Sirup z bezu miluju je to úžasná bilyna.
Odpovědět
 5 
Jiří|30.05 2020 20:45
Prosím příště bylina...
Odpovědět
 4 
Ingrid|25.01 2021 15:33
Bezinkový sirup taky děláme už dlouhá léta. Ještě naše babička jej dělávala. Mňam
Odpovědět
 1 
Sisi|18.03 2021 20:09
Souhlasím, bezový sirup u nás frčí celá léta. Letos bych chtěla zkusit bezinkový likér
Odpovědět
 1 
  Komentáře ( 6 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ