Zdraví

7 léčivých účinků lipového čaje

29.06 2016|Bylinky
7 léčivých účinků lipového čaje

Bylinná medicína se praktikuje po celá tisíciletí. Bylinky v dnešní době doporučují už i moderní lékaři. Na výběr máme bezpočet bylin, které léčí celou řadu mírných i vážných nemocí. Jednou z nejoblíbenějších bylinek je lípa srdčitá nebo malolistá, která dokáže léčit chřipku nebo kašel, problémy s trávením i pocuchané nervy. Zdravé zdraví pro vás dnes má 7 léčivých účinků lípy srdčité a lipového čaje.

1. Problémy s úzkostmi

Lipový čaj z lípy srdčité se velmi často používá proti úzkosti a hysterii. Lípa je známá pro své uklidňující vlastnosti a schopnost snížit mentální stres a úzkost. Pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, šálek lipového čaje může být velmi dobrým doplňkem vašeho pitného režimu.

Lípa srdčitá má vliv na hladinu hormonů, které navozují stav relaxace pro tělo i mysl. Studie z roku 2008, zveřejněna v časopise Journal of Ethnopharmacology, uvedla, že u laboratorních zvířat, která byla krmena extraktem z lipových květů, se snížilo úzkostné chování, když byly umístěny v bludišti. Další studie ze stejného roku zjistila, že extrakt lípy prodlužoval dobu klidu a spánku u zvířat, kterým byly podávány uklidňující léky vyvolávající spánek.



2. Neutralizuje volné radikály

Antioxidační schopnosti lípy patří k jedněm z nejlepších vlastností, které tato rostlina má. Antioxidanty, jako jsou quercetin a kamferolem, působí jako lapače volných radikálů, což eliminuje škodlivé vedlejší produkty buněčného systému a zlepšuje celkové zdraví organizmu, což zabraňuje vzniku chronických nemocí. Schopnost neutralizovat volné radikály je zvláště prospěšná pro ochranu pokožky proti známkám stárnutí.

3. Detoxikace organismu

Jednou z dalších velmi prospěšných organických sloučenin, které se nacházejí v lípě srdčité, je kyselina P-kumarová, kterou můžete získat z lipového čaje. Tato kyselina vyvolává pocení, což je velmi účinný způsob, jak uvolnit z těla toxiny, společně s nadbytkem soli, tuku, vody a cizích látek. Tato látka je velmi cenná pro lidi, kteří trpí horečkami. Silné pocení vyvolané kyselinou P-kumarovou může horečku rychle snížit, a zabránit tak poškození orgánových systémů.

4. Nachlazení a chřipka

Kromě toho, že lípový čaj stimuluje pocení, které dokáže snížit horečku, přispívá také k léčbě dalších příznaků nachlazení nebo chřipky, jako je například zánět horních cest dýchacích. To může pomoci snížit kašel a podráždění, což je důvod, proč lidé často na lípový čaj spoléhají jako na prostředek na uklidnění bolesti v krku a kašle. Lípový čaj může přispět také k odstranění zácpy, což je třetí hrozba při nachlazení a může významně narušit imunitní systém.

5. Léčí záněty

Lípový čaj může pomoci všem, kteří trpí různými bolestmi hlavy a dalšími zánětlivými stavy, včetně artritidy a dny. Stejně jako lípový čaj snižuje zánět dýchacích cest, pomáhá snižovat i vysoký krevní tlak a odstraňovat záněty v cévách, čímž zabráňuje malému kapilárnímu zálohování, které často vede k bolestem hlavy, stejně jako oteklá tkáň k artritidě.

6. Prevence rakoviny

Se svým působivým arzenálem antioxidantů je lípa srdčitá perfektním kandidátem pro prevenci a léčbu různých forem rakoviny. Antioxidační látky, jako je quercetin a kumarin, brání volným radikálům, které způsobují apoptózu nebo mutaci zdravých buněk, což často vede k rakovině.

7. Léčí zažívací potíže

Pokud často trpíte žaludeční nevolností, nadýmání, zácpou nebo křečemi, pak je pro vás šálek lípového čaje to pravé ořechové. Směs sloučenin a chemických látek, které se nacházejí v lípě srdčité pomáhají snížit gastrointestiální potíže a podporují správné trávení a vylučování potravy.

Jak připravit lipový čaj

Sušené květy lípy jsou běžně dostupné v obchodech s bylinkami či zdravou výživou. Ideální však je nasbírat si vlastní. Pokud chcete na přípravu lipového čaje použít vlastní lipové květy, bude vám stačit asi lžička sušených květů. Tu svaříte na 15-20 minut ve vroucí vodě a pijete až třikrát denně. Lipový čaj je obecně považován za bezpečný, i když se objevují lidé, kteří mohou být na květ lípy alergičtí. Lipový čaj nepoužívejte, pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo pokud máte srdeční onemocnění.

Jak připravit lipový likér:

  • 1 litr vody
  • 500 g krupicového cukru
  • 1/2 litru lihu nebo 1 litr vodky
  • 3 větší hrsti čerstvě natrhaného lipového květu

Příprava lipového likéru:


V 1 litru vody svaříme cukr. Do čistého lihu, nebo vodky naložíme lipový květ a necháme stát 2 týdny, minimálně však 2 týdny. Pak slijeme a odvar zředíme cukerným nálevem. Necháme ještě několik týdnů uzrát.

Lipový likér se používá na rýmu, kašel, dýchaví potíže, zánět průdušek, onemocnění ledvin, močového měchýře, žaludku, při nemocech střev, žaludečních křečích, revmatismu, úplavici, špatnému močení, úzkostných stavech a podráždění.



Autor: Jad

7 léčivých účinků lipového čaje z lípy srdčité. Lípa srdčitá je jednou z nejoblíbenějších bylin. Léčivé účinky lípy srdčité a lipového čaje jsou známé celá staletí. Lipový čaj
Zdravá výživa

 320 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Milena|29.06 2016 13:12
Lípu miluji. Nikdy neodolám a vždycky si ji aspon trochu nasbírám. Zrovna včera jsem byla nasbírat trochu na lipový čaj a trochu na lipový likér. Letos mám premiéru, tak jsem zvědavá, jak to dopadne :)) a děkuji za recept :)
Odpovědět
 14 
Liba|14.02 2017 07:33
Lípu sbírám cely život a nedám na ni dopustit. Bez lipového čaje si chřipku nebo nachlazení nedovedu predstavit
Odpovědět
 11