Zdraví

10 léčivých účinků kmínu

10.06 2016|Bylinky
10 léčivých účinků kmínu

Aromatická semena kmínu jsou populárním kořením po celém světě. Kromě skvělých aromatických vlastností se může kmín pochlubit i značnými pozitivními účinky na zdraví.

Kmín obsahuje antioxidanty, má protizánětlivé a protikřečové vlastnosti a je skvělým lékem proti nadýmání. Kmín je výborným zdrojem vlákniny a minerálů, jako je železo, měď, vápník, draslík, mangan, selen, zinek a hořčík. Kromě toho obsahuje i vitamín E, A, C a několik vitamínů B-komplexu. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 léčivých účinků kmínu na lidský organismus.

1. Podporuje trávení

Kmín je populární přísada, která se v ajurvédě používá na zažívací potíže, jako je bolest břicha, průjem, plynatost, nevolnost a ranní nevolnost. Kmín stimuluje vylučování pankreatických enzymů, které podporují trávení. Funguje skvěle jako neutralizátor kyseliny, takže je skvělým nástrojem v boji proti překyselení žaludku.

Při zažívacích problémech smíchejte 1 lžičku rozdrcených pražených semen kmínu ve sklenici vody a pijte jednou až dvakrát denně. Další možností, jak používat kmín, je smíchat 1/4 lžičky praženého kmínu s černým pepřem a sklenkou podmáslí a pít jednou denně.

2. Léčí nadýmání

Nadýmání způsobuje pocit sytosti v důsledku nahromadění plynů v tenkém střevě. Ti může vést k bolesti žaludku a bolesti břicha. K nadýmání může dojít v důsledku celé řady faktorů, jako je zácpa, trávicí potíže, premenstruační syndrom a syndrom dráždivého tračníku. Studie z roku 2013, provedena na Středním východě uvádí, že extrakt z kmínu účinně zlepšil všechny příznaky syndromu dráždivého tračníku, včetně nadýmání.

Čaj z kmínu připravíte následovně: Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do vody špetku mletého kmínu, špetku zázvoru a mořské soli s 1/2 čajové lžičky semen fenyklu. Povařte 5 minut, nechte vylouhovat, vychladnout a pijte podle potřeby.

3. Ulehčuje bolestem při kolice

Vzhledem ke svým vlastnostem, které dokáží zmírnit nadýmání a plynatost, je kmín vynikajícím přírodním lékem pro zmírnění bolestí při kolice, která je běžným problémem u dětí. Stačí dát lžičku kmínu do šálku. Zalít horkou vodou a na 15 minut zakrýt. Denně pijte 1 až 2 lžičky kmínové vody. Dětem stačí 1 lžička.

4. Působí proti anémii

Nedostatek železa je jednou z hlavních příčin anémie. Kmín je velmi dobrým zdrojem železa. Jedna lžíce kmínu poskytuje až 4 miligramy železa. Železo pomáhá tvořit hemoglobin, což je látka v krvi, která přenáší kyslík po celém těle. Železo navíc pomáhá v tvorbě energie a metabolismu. Zároveň snižuje symptomy, jako je únava, úzkost nebo kognitivní poruchy. Abyste zabránili nedostatku železa nebo pomohli vyléčit případnou anémii, používejte kmín, kde je to jen možné.

5. Podporuje kojení

Vzhledem k tomu, že je kmín bohatý na železo a vápník, je velmi dobrý pro kojící matky, stejně jako pro těhotné ženy. Zvyšuje sekreci mléčných žláz, což vede ke stimulaci produkce mléka. Kromě toho, kmín poskytuje sílu a energii čerstvé matce po porodu. Smíchejte 1 lžičku drceného kmínu ve sklenici teplého mléka. Přidejte trochu medu a pijte každý den po večeři, po dobu několika týdnů.

6. Kmín podporuje hubnutí

Kmín je účinným doplňkem při každé redukční dietě. Studie z roku 2014 zaznamenala pozitivní efekt drceného kmínu na skladbu těla a množství lipidů u obézních žen nebo žen s nadváhou. Vědci dokonce zjistili, že kmín pomáhá snížit procento tělesného tuku, cholesterol, triglyceridy a lipoproteiny s nízkou hustotou. Kmín podporuje lidský metabolismus, aby lépe pracoval a snižuje chuť na jídlo. Přidejte lžičku praženého kmínu do šálku jogurtu a jezte dvakrát denně.

7. Působí proti cukrovce

Podle ajurvédy má kmín také antidiabetické vlastnosti. Studie z roku 1998, zveřejněna v Nutrition Research ukázala, že krysy s cukrovkou, které byly po dobu osmi týdnů krmeny z 1,25 % kmínem, měly nižší hypoglykémii a glykosurii. Pozdější studie z roku 2005 potvrdila, že kmín může pomoci při hypoglykémii. Osm čajových lžiček kmínu upražte, rozdrťte a poté jezte 1/2 lžičky směsi společně s vodou dvakrát denně po dobu několika měsíců.

8. Kmín zlepšuje paměť

Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti kmínu pomáhají zlepšit paměť i úroveň koncentrace. To může dokonce zpomalit rozvoj Alzheimerovy chorobu a problémů souvisejících s pamětí, které přicházejí s věkem. Může za to hlavně schopnost kmínu zlepšit krevní oběh těla, včetně mozku. Kromě toho, vitamíny skupiny B a vitamín E obsažené v kmínu, jsou prospěšné pro nervovou činnost a zlepšují duševní zdraví. Studie z roku 2011, zveřejněna v časopise Pharmaceutical Biology vyzdvihuje antistresovou schopnost kmínu a jeho schopnost zlepšovat paměť. Chcete-li zlepšit svou paměť, žvýkejte 1/2 lžičky praženého kmínu každý den.

9. Kmín posiluje kosti

Kmín je výborným přírodním lékem pro vaše kosti. Obsahuje různé živiny, které posilují kosti, jako například vápník, vitamíny A a B12, draslík a hořčík. Zároveň obsahuje estrogenní sloučeniny, které pomáhají při léčbě osteoporózy. Studie z roku 2008 zjistila, že methanolický extrakt z kmínu zpomaluje ovariektomii vyvolanou úbytkem kostní hmoty u krys. Správné množství kmínu ve vaší stravě pomůže posílit vaše kosti a zvýšit jejich hustotu.

10. Pomáhá proti insomnii

Máte-li potíže s usnutím a zdravým spánkem během celé noci, zkuste kmín. Kmín obsahuje melatonin, což je hormon, který vám pomůže usnout, a je považován za velmi účinný při léčbě nespavosti a jiných poruchách spánku. Smíchejte lžičku kmínu s rozmačkaným banánem a jezte denně před spaním. Další možností je pít kmínový čaj před spaním.



Autor: Jad

10 léčivých účinků kmínu. Kmín obsahuje antioxidanty, má protizánětlivé a protikřečové vlastnosti a je skvělým lékem proti nadýmání. Léčivé účinky kmínu
Zdravá výživa

 321 
  Komentáře ( 10 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jiří|09.09 2016 13:21
Kmín používám hodně v kuchyni, ale nevěděl jsem spoustu dalších informací jak lze ještě využít, takže děkuji
Odpovědět
 5 
Jana|09.09 2016 13:29
Dobry den, neni zac. Jsem moc rada, ze Vam clanek poslouzil. Hezky den Jana
Odpovědět
 4 
Eva|25.02 2017 05:44
Jak se prosim prazi kmin, aby se nespalil?
Take, kmin s bananem proti nespavosti... jedna se o drceny a prazeny kmin?
Odpovědět
 4 
Jana|25.02 2017 14:26
Dobrý den, kmín je ideální pražit v těžké a suché pánvi při střední teplotě. S pánví je dobré často třást, aby se kmín nepřipálil. Pražíme zhruba 1-2 minuty, dokud se krásně nerozvoní.
Odpovědět
 8 
Eva|25.02 2017 05:47
Dnes jsem objevila vase stranky. Jsem nadsena mnozstvim informaci a uzasne prehlednym zpusobem jejich podavani.
Moc dekuji za vsechno vase usili tyto informace posbirat a nasledne se o ne podelit.
Odpovědět
 4 
Jana|25.02 2017 14:28
Dobrý den paní Evo, moc nás těší Váš zájem a jsme rádi, že Vám stránky dobře slouží. Budeme se snažit, aby tomu tak bylo i nadále. Hezký víkend Jana
Odpovědět
 2 
Hana|10.01 2018 22:12
Ráda žvýkám kmín syrový. Může to nějak škodit?
Odpovědět
 4 
Anna|12.01 2018 15:12
V malých dávkách je žvýkání kmínu určitě prospěšné. Zlepší dech a působí proti nadýmání. Kmín se nedoporučuje v těhotenství.
Odpovědět
 3 
Pavel|05.07 2019 15:02
Má pražení kmínu vliv na jeho léčivé účinky nebo je to jenom kvůli vůni.
Osobně si myslím že pražením se zničí spousta látek v něm obsažených.
Odpovědět
 0 
Petr|29.12 2019 17:37
Vysypu si vždy kmín do momazánkového másla a rozmíchám. A mám pomazánkové s kmínem. Na pečivo a chleba pecka
Odpovědět
 2 
  Komentáře ( 10 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ