Zdraví

10 léčivých účinků rozmarýnu

07.01 2019|Bylinky
10 léčivých účinků rozmarýnu

Rozmarýn je od pradávna považován za jednu z nejpůvabnějších bylinek. Kromě toho, že dokáže dokonale ochutit celou řadu pokrmů, má i mnoho léčivých účinků.

Léčivé účinky rozmarýnu vychází z vysokého obsahu vitamínů a minerálů, mezi které patří vitamín A, C, thiamin, riboflavin, kyselina listová, železo, hořčík, fosfor, zinek a měď. Čerstvý nebo sušený rozmarýn můžete přidat do polévek, sendvičů, salátů, dipů i čajů. Zdravé zdraví pro vás dnes má seznam 10 léčivých účinků této zázračné byliny.

1. Posiluje paměť

Rozmarýn funguje jako účinný kognitivní stimulant, díky čemuž je užitečný pro zlepšení paměti a mentálního soustředění. Rozmarýn dokáže dobře zlepšovat i činnost mozkových vln a ochránit mozek před neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. Ve studii z roku 2012 vědci zjistili, že rozmarýnová vůně může zlepšit kognitivní výkonnost a náladu. Studie z roku 2003, zveřejněna v časopise International Journal of Neuroscience zdůrazňoval schopnost rozmarýnu zlepšovat vlastnosti paměti.

Podle vědců stáčí dýchat vůni rozmarýnu z kapesníku, na který nakapete 2 až 3 kapky rozmarýnového oleje. Můžete také začít pít rozmarýnový čaj, který si připravíte svařením jedné lžičky rozmarýnu v horké vodě.

2. Stimuluje krevní průtok

Rozmarýn je vynikající bylina pro zlepšení krevního oběhu. Krevní oběh pomáhá při rozvodu životně důležitých živin do všech důležitých orgánů a zvyšuje metabolické aktivity v těle. Na podporu krevního oběhu pijte pravidelně rozmarýnový čaj. Pokud máte v důsledku špatného krevního oběhu často studené nohy, pak je masírujte rozmarýnovým olejem.

3. Bojuje se stresem a úzkostí

Sladká vůně rozmarýnu je velmi účinná při odstraňování stresu a úzkosti. Zklidňující účinky rozmarýnu pomáhají dokonce uvolnit napjaté svaly. V roce 2013 byla v časopise Scientia Pharmaceutica zveřejněna studie, která prokázala příznivý vliv vdechování rozmarýnového oleje na činnost nervového systému. Výzkumnici zjistili, že účastnici, kteří inhalovali rozmarýn asi jednu hodinu, se cítili svěžejší, více ve střehu a veselejší. Chcete-li bojovat se stresem a úzkostí, přidejte několik kapek rozmarýnové silice do aromalampy.

4. Zmírňuje bolesti hlavy

Rozmarýn obsahuje analgetikum a má protizánětlivé vlastnosti. Výborně působí na bolesti hlavy a může dokonce pomoci léčit migrény. Stačí si několik kapek rozmarýnového oleje vmasírovat do spánků. Vůně a látky obsažené v rozmarýnu vám poskytnou velmi rychlou úlevu od bolesti hlavy. Při bolestech hlavy spojených s nachlazením nebo ucpaným nosem, přidejte několik kapek rozmarýnového oleje do vany s horkou vodou a při koupeli vdechujte výpary.

5. Stimuluje růst vlasů

Tato nádherná bylina stimuluje také růst vlasů. Rozmarýn zlepšuje prokrvení pokožky hlavy, díky čemuž se do vlasových folikul dostane více živin a vlasy pak lépe rostou. Studie z roku 1998, která byla publikovaná v časopise Archives of Dermatology poukazuje na to, že používání rozmarýnového oleje v aromaterapii může být užitečné při léčení alopecie. Navíc, jeho antibakteriální schopnosti jemně čistí vlasy, zabraňují svědění a ničí lupy.

Přidejte hrst čerstvého rozmarýnu do 2 až 3 šálků horké vody a nechte louhovat asi 15 minut. Poté bylinky vytáhněte a nechte kapalinu vychladnout. Vývarem z rozmarýnu si jednou týdně opláchněte vlasy. Esenciální rozmarýnový olej můžete smíchat s olivovým olejem a masírovat si s nim 2-3 krát týdně vlasovou pokožku. Před mytím vlasů si můžete přidat několik kapek rozmarýnového oleje do svého šamponu.

V dalších receptu můžete smíchat 1/2 lžičky jojobového oleje s 3 kapkami rozmarýnového, levandulového, tymiánového a cedrového oleje. Touto směsí masírujte pokožku hlavy, potom ji zabalte do teplého ručníku a nechte působit 40 minut nebo nejlépe přes noc. Druhý den vlasy umyjte šamponem jako obvykle. Kúru provádějte 2-3 týdně.

6. Snižuje zánět

Rozmarýn je díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem skvělým pomocníkem při snižování bolesti a zánětu. Pomáhá zmírnit bolest způsobenou artritidou, zánětem sedacího nervu, dnou, bolestmi zad nebo krku, Díky svým antispazmodickým vlastnostem dokáže rozmarýn zmírnit i menstruační bolesti.

Dvě lžíce olivového oleje nechte na několik sekund ohřát v mikrovlnce. Smíchejte jej s 2 až 3 kapkami rozmarýnového oleje. Směsí masírujte postiženou oblast alespoň pět minut. Opakujte alespoň 5 až 10 minut. Opakujte 2 až 3 krát za den, dokud se nedostaví úleva. Jinou možností je udělat si jeden až dva šálky čaje z rozmarýnu, namočit v něm žínku a přiložit jej na 10-15 minut na postiženou oblast.

7. Posiluje imunitní systém

Rozmarýn nabízí výkonnou ochranu proti různým chorobám a patogenům, které mohou nepříznivě ovlivnit náš imunitní systém. Bylina obsahuje fytochemikálie, jako je kyselina rozamarýnová, kyselina betulic, karnosolum nebo kyselina kávová, které mají antioxidační, protizánětlivé a antirakovinové vlastnosti. Tyto sloučeniny hrají důležitou roli při neutralizaci volných radikálů, které mohou způsobit oxidační stres a poškození buněk. Pijte 1 až 2 šálku rozmarýnového čaje denně a udržíte své tělo zdravé, bez rýmy, kašle a dalších zdravotních problémů.

8. Léčí problémy dýchacích cest

Aromatické bylinky, jako je rozmarýn, se dají díky svým antibakteriálním a antispazmodickým vlastnostem použít k léčbě respiračních infekcí, jako chřipka, bronchiální astma a další. Pomáhají také zmírnit zápach z úst.

Smíchejte několik kapek rozmarýnového oleje v olivovém nebo jiném oleji a masírujte si touto směsí několikrát denně hrudník. Další možností je nakapat na kapesník pár kapek rozmarýnového oleje a vdechovat jej, díky čemuž se vám uleví od dýchacích problémů. Pár kapek rozmarýnového oleje můžete i inhalovat s párou.

9. Zlepšuje trávení

Rozmarýn je ideální bylinkou pro váš žaludek, protože reguluje uvolňování žluči a inhibuje potravinové patogeny. Samozřejmě, stimuluje chuť k jídlu, léčí zažívací potíže, zmírňuje plynatost, nadýmání a zácpu.

Přidejte 1 až 2 čajové lžičky sušeného rozmarýnu do šálku horké vody. Nechte luhovat pět minut a vzniklý čaj pijte 2 až 3 krát denně. Chcete-li si ulevit od zácpy, můžete smíchat pár kapek rozmarýnového oleje s 2 lžičkami libovolného oleje a masírovat s ním břicho.

10. Brání vysoké hladině krevního cukru

Diabetici mohou využívat účinků rozmarýnu k regulaci své hladiny cukru v krvi. Extrakt z rozmarýnu může snížit glykémii a hladinu cholesterolu, která ovlivňuje diabetes 2. typu. Studie z roku 2014 poukazuje na anti-diabetickou vlastnost bylin, jako je rozmarýn a oregano. Tyto byliny inhibují enzym dipeptidyl peptidázy, která podporuje sekreci inzulínu. Pokud chcete mít vaši cukrovku pod kontrolou, pijte šálek rozmarýnového čaje denně.
Autor: Jad

10 léčivých účinků rozmarýnu. Léčivé účinky rozmarýnu vychází z vysokého obsahu vitamínů a minerálů, mezi které patří vitamín A, C, thiamin, riboflavin, kyselina listová,
Zdravá výživa

 328 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ