Zdraví

Mateřídouška úzkolistá - dezinfekce i prostředek na odkašlávání

29.04 2018|Bylinky
Mateřídouška úzkolistá - dezinfekce i prostředek na odkašlávání

Mateřídouška úzkolistá je bylinka, která patří do čeledi pyskatých (Labiatae). Kvete od července do září. Mateřídouška se ve starém Egyptě využívala k balzamování mumií. V Řecku byla pálena na posvátných místech, aby její dým dodal bojovníkům sílu ve válce. A Římané, milovníci života, ji začali využívat jako jednu z hlavních surovin k výrobě voňavek, což přetrvalo dodnes.

Kromě léčivých účinků na zdraví se dá použít jako koření. Podobné jako tymián se používá do vývarů, vařených omáček, pečeného a mletého masa a do masových nádivek. Nasekané lístky lze přidávat také do salátů. Běžně roste v nížinách, na písčinách a v borových lesích. Je známá řada odrůd.

Léčivou surovinou mateřídoušky je nať. Mezi hlavní sloučeniny patří éterická silice (do 0,6 procent, dále obsahuje: p-cymol, karvakrol, tymol a terpineol), třísloviny, hořčinové sloučeniny, flavonoidy, organické kyseliny, minerální soli. Obsah fenolu dosahuje 60 procent všech složek.

Léčivé vlastnosti mateřídoušky

Mateřídouška je z léčebného hlediska velmi cennou a užitečnou bylinou. Je vhodná při kocovině, při problémech s trávením, žaludeční nevolnosti, nervozitě a depresi.

Nať mateřídoušky užívaná vnitřně usnadňuje odkašlávání (dráždí sliznici žaludku, což vyvolává exkreční efekt v průduškách), dezinfikuje (díky obsahu fenolových sloučenin), působí svíravě, protizánětlivě, povzbuzuje srdce a nervy (je tedy doporučována při neurastenii). Užívá se při vleklém suchém kašli (inhalace z nálevu), bledničce, chudokrevnosti, vodnatelnosti, onemocněních močového měchýře, kataru žaludku, kataru dýchacích cest, střevních křečích, nedostatečné činnosti jater, průjmech, plynatosti, nedokyselenosti.

Používaná zevně bylinka působí baktericidně, protizánětlivě a nepatrně svírá sliznice dutiny ústní, hrdla, stydké krajiny a pochvy. Doporučuje se při poškození pokožky, bodnutí hmyzem, popáleninách a zraněních.

Kněz Czeslaw Klimuszko používal nať mateřídoušky k léčení rozedmy plic a kataru průdušek, černého kašle, nedostatečné činnosti věnčitých tepen, anginy pektoris, srdečního astmatu, srdeční neurózy, ochabnutí žaludku, ledvinových kamenů fosforečnanových a uhličitanových, mimovolného nočního močení, svědění (používáme koupele), akutního svědění stydkých pysků a předsíně pochvy (obklady), zánětů děložních přívěsků.

Způsob použití mateřídoušky

Nálev z mateřídoušky se používá v případě úporného, vleklého, suchého kašle, bledničky, katarům žaludku, katarům dýchacích cest, při střevních křečích, jaterních potížích, průjmech, bronchitidě a astmatu, nadměrném vylučování žluči, plynatosti, hlístech. Nálev se přidává do posilujících koupelí pro nervově vyčerpané, pro děti trpící křivicí nebo skrofulózou, na zlepšení krevního oběhu, při ischiasu, revmatizmu, artritidě, na omývání očí novorozencům při zánětech.

Nálev na zánět zubní okostice

Nať mateřídoušky, květ heřmánku, list máty, list šalvěje. Každou čtvrthodinu proplachujeme zuby teplým nálevem. Při zánětu okostice je nutno doplnit nedostatek vitamínů A, D, E, vápníku a draslíku. V případě draslíku lze pít 2 lžičky jablečného octa s 1 lžičkou medu na sklenici teplé vody.

Proti odkašlávání

Nálev z mateřídoušky působí jako prostředek na usnadnění odkašlávání a jako prostředek zvyšující chuť k jídlu nebo po jídle jako prostředek větropudný. 1 lžíce nati mateřídoušky na 1,5 sklenice horké vody, 10 minut louhujeme, přecedíme a pijeme až půl sklenice 2-3 krát denně půl hodiny před jídlem.

Mateřídouška se zřídkakdy užívá samostatně, zato je součástí mnoha bylinných směsí. Nálev na kloktání úst a na umývání připravíme s heřmánkem, šalvějí, komonicí lékařskou a pro vkládaní tampónů a na výplachy přidáváme řebříček obecný, měsíček lékařský, jitrocel kopinatý, lípu malolistou nebo velkolistou. Tento nálev lze přidávat do koupelí pro rekonvalescenty a starší osoby.

Květový pyl z mateřídoušky je velmi příznivý pro zlepšení krevního oběhu, vyznačuje se posilujícími vlastnostmi a trochu povzbuzuje pohlavní činnost. Kromě toho posiluje i činnost duševní. Pyl z mateřídoušky s medem se rovněž používá proti kašli a jako antiseptický prostředek.

Mateřídouška úzkolistá - dezinfekce i prostředek na odkašlávání. Mateřídouška je skvělým prostředkem proti dráždivému a suchému kašli.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ