Zdraví

Arnika horská

27.07 2022|Bylinky
Arnika horská

Arnika horská nebo také prha arnika je dost vzácná rostlina vyskytující se v nížinách na loukách a okrajích lesa. V Česku je chráněna a moc se zde nenachází. Na farmaceutický trh přichází bylinka z divoce rostoucích rostlin z Rakouska nebo Itálie.

K léčivým účelům se sbírá za slunečných dnů v parcích a sadech, poté, co oschne rosa. Suší se na suchém vzdušném místě. Na pěstování je snazší arnika luční. K léčivým účelům se využívají kromě květů také listy a kořen. Jednotlivé květní úbory se odtrhávají celé v období červen – srpen, těsně pod květním lůžkem, stejné období platí i pro nať. Oddenky s kořeny se vykopávají na podzim, rychle se suší ve stínu, resp. umělou teplotou.

Účinné látky arniky

Mezi účinné látky květů arniky patří flavonoidy, polyfenolové složky, asi 0,1% silice, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasycené deriváty alfa-amyrínového typu, karotenoidní barviva, polyiny, aminové sloučeniny, cholin (asi 0,1%), betain, lakton arnifolín, minerální látky, třísloviny a další látky. Kořen obsahuje až 0,15% silice.

Léčivé vlastnosti arniky horské

Arnika horská se používá zejména zevně při léčbě drobnějších poranění, otoků a podobně. Největší hodnotou prhy je bezesporu schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Po proniknutí do cév výrazně zvyšuje fybrinolytickou aktivitu krve, působí proti aglutinaci krevních destiček a zabraňuje vzniku žilních trombů. Výrobky z arniky se užívají perorálně při poruchách věnčitého a mozkového krevního oběhu u osob v pokročilém věku, při tzv. stařeckém srdci s postupujícím oslabením srdečního svalu na pozadí kornatění cév a dále při zánětlivých a trombotických stavech cév dolních končetin.

Vnitřně se používá zejména v kardiologii, neboť působí na prokrvení věnčitých cév. Vnitřní užívání náleží do rukou kvalifikovaného odborníka, neboť při nesprávném dávkování hrozí otrava. Z tohoto důvodu se zcela upustilo od používání arniky v čajích.

Při zevním používání se využívá protizánětlivého účinku. Ředěná tinktura je aplikována ve formě obkladů na drobnější poranění, vředy, křečové žíly, artritidu, záněty ústní sliznice, záněty kloubů, bodnutí hmyzem a podobně. Z tinktury lze připravit také mast. Nedoporučuje se aplikace přímo do otevřené rány.

Kontraindikace bylinky

Kvůli neobyčejně silným léčebným účinkům arniky třeba dávat pozor a nepřekračovat její dávkování. Příliš velké dávky arniky užívané perorálně mohou způsobit bolesti hlavy a břicha, zvracení, průjem, oslabení srdeční činnosti a dýchání,zúžení zornic. Arniku nelze perorálně užívat při zánětech žaludku a střev, krváceních v trávicím traktu, poinfarktových stavech a v kombinaci s některými léky (vždy je třeba konzultovat s lékařem). Vnitřní užívání smí předepsat jedině lékař.

Bylinka je toxická zejména pro děti. Vyšší koncentrace a neředěné extrakty způsobují při vnitřním použití puchýře až odumření svalstva. Při sběru bývá velmi častá záměna pro podobnost s jinými astrovitými rostlinami a také záměrná z důvodu vzácnějšího výskytu rostliny.

Způsob použití

K vnitřnímu použití:

Používáme s velkou opatrností, neboť může vyvolat závratě, nervový třes. Lépe jako homeopatický lék.
Nálev
5 g listů nebo květů na litr vody. Raněným se dávají malá množství v nevelkém šálku, dokud se neobjeví, normální barva pleti obličeje.

Odvar
10-20 g kořene nebo listů na litr vody. Vaříme 15 minut, pijí se 2 šálky denně při černém kašli u dospělých a při některých paralýzách.

Byliny s arnikou
Smísíme po 50 g květu jírovce maďalu, květu jeřabiny a květy hlohu a 20 g květu arniky. Lžíci směsi zalijeme v termosce dvěma sklenicemi vroucí vody a po hodině přecedíme. Pijeme po malých dávkách v průběhu dne při zánětech a trombózách cév dolních končetin.

Arnikový extrakt
Užíváme 5 kapek denně ve skleničce vody po jídle při poklesu tlaku krve, poklesu srdeční činnosti a při dušnosti. Příznivé je spojení s extraktem z hlohu.

Arnikovo-heřmánkový nálev
Smísíme po 30 g květů arniky a květu heřmánku, dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody, zakryjeme, po ochlazení přecedíme.

K zevnímu použití

Aktivní sloučeniny květů arniky používané zevně lehce pronikají kůží, posilují stěny vlásečnic a v případě poškození, např: následkem pohmoždění nebo otoků, zabraňují pronikání plazmy mimo žilní řečiště. Mění rovněž tlak vně i uvnitř malých podkožních cév, usnadňují resorpci výpotkové (exsudativní) tekutiny a zmenšují otoky a jimi způsobené bolesti.

Je nutno vyhýbat se používání arniky na otevřené rány, popáleniny 3. stupně, rozsáhlé odřeniny pokožky a akutní záněty kůže, neboť to může vyvolat silné podráždění tkání. Jako prostředek mírnící bolest se arnika používá při trombotickém nebo zánětlivém ucpání žil a při pooperačních bolestech.

Odvar
2 lžičky květu arniky vaříme 5 minut. Používáme jako teplé obklady na pohmoždění bez ran.

Arnika horská neboli prha arnika je vzácná bylinka, která má protisrážlivé účinky. Používá si při poruchách mozkového krevního oběhu.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ